Nepríjemný zápach z úst, jeho príčiny a liečba

Nepríjemný zápach z úst, jeho príčiny a liečba

Nepríjemný dych, zápach z úst predstavuje nežiaduci faktor nielen pre osoby, ktorých sa osobne týka, ale ťažko ho znáša aj ich okolie.

Nepríjemný zápach z ústnej dutiny neodstráni mentolový cukrík alebo žuvačka. Treba obaviť príčiny, ktoré zodpovedajú za problém. Tak, ako v prípade iných problémov, prvoradý krok predstavuje odhalenie príčin.

Ide o problém, ktorý môže mať veľa príčin. Ústny zápach vyžaduje dôkladné vyšetrenie každej možnej príčiny, pričom na stanovenie presného dôvodu tejto nepríjemnosti bude pravdepodobne potrebná lekárska pomoc.

ZÁPACH Z ÚST A JEHO MOŽNÉ PRÍČINY

Nepríjemný stav môže mať bežné i menej bežné príčiny.

Jednoznačné príčiny, ako napríklad pravidelné fajčenie, konzumácia cibule, cesnaku alebo alkoholu, ani neuvádzame. Ide o bezprostredné príčiny, po ich odstránení po krátkom čase zmizne aj tento nepríjemný problém a nevyžadujú žiadne špeciálne ošetrenie.

NEDOSTATOČNÁ ÚSTNA HYGIENA

Zápach najčastejšie spôsobuje nedostatočná ústna hygiena. V prípade, že si človek neumýva zuby pravidelne a správne, v ústach zostávajú zvyšky jedla, ktoré sa po čase začnú rozkladať. Treba poznamenať, že tieto rozkladajúce sa zvyšky jedál podporujú rozmnožovanie baktérií v ústach, ktoré smrad ďalej zvyšujú. Ak sa ukáže, že za problém nesú zodpovednosť tieto baktérie, potom si teda  jednoducho musíme umývať zuby častejšie a dôkladnejšie. Veľmi dobrým pomocníkom je niť na čistenie medzizubných medzier, pretože zubná kefka nedosiahne na niektoré časti medzi zubami.

Pokiaľ by ste chceli čítať články súvisiace s touto témou, kliknite na kľúčové slová: Zápcha | Očista čriev | Detoxikácia

POKAZENÉ ZUBY

Tento stav môžu zapríčiňovať aj pokazené zuby. Človek, ktorý má neošetrené zuby, poprípade trpí na ochorenie ďasien, má v ústach sústavne veľa baktérií. Tie zodpovedajú nielen za spomínaný problém, ale môžu spôsobovať aj ďalšie zubné kazy. Kontrolu u zubára treba absolvovať každého pol roka, a nevyhnutné je aj ošetrenie zubov. V prípade, že ho zapríčinili práve kazy, príčiny zmiznú po ošetrení zubov.

STRAVA SO ZNÍŽENÝM OBSAHOM SACHARIDOV

Pri konzumácii stravy so zníženým obsahom sacharidov organizmus v prvom rade spaľuje tuky, čo predstavuje pre telo primárny zdroj energie. Pritom sa uvoľňuje ketón, čo spôsobuje silný zápach acetónu v dychu – hovorí sa mu ketónový zápach. V tomto prípade existuje jednoduchý spôsob liečenia, a tým je  konzumácia vláknin vo zvýšenom množstve. Vlákniny podporujú trávenie a odstraňujú tak  zápach z úst.

SUCHO V ÚSTACH

Zápach z úst môže zapríčiniť aj nadmerný pocit sucha v ústach – i to je jeden z dôvodov. Príčinu tvorí znížená produkcia slín. Nedostatočné množstvo slín nie je schopné odstrániť baktérie nahromadené v ústnej dutine. Sucho v ústach môže nastať aj z dôvodu dehydratácie, čo je možné ošetriť len zvýšeným prísunom tekutiny. Príčinou zníženej produkcie slín môže byť dysfunkcia slinnej žľazy, alebo nežiaduce účinky liekov. Nezvyčajné nie je ani to, keď zápach z úst zapríčiňuje aj dýchanie ústami.

ZDRAVOTNÉ PRÍČINY

Zápach z úst môže byť ale aj symptómom skrytého zdravotného problému. Preto ak z hore uvedených problémov neprichádza do úvahy ani jeden, odporúča sa vyhľadať pomoc odborníka.

Zápach z úst môže byť symptómom nasledujúcich zdravotných problémov: infekcia ďasien a paradontálna infekcia, zápal hltanu, angína, infekcia dýchacieho ústrojenstva, chronická bronchitída, chronický zápal dutín a vedľajších nosových dutín, diabetes, refluxná choroba pažeráka, zlyhanie pečene alebo obličiek, Sjögrenov syndróm, neznášanlivosť laktózy.

BEŽNÉ PRÍZNAKY

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že ústny smrad sa týka aj ich, a domnievajú sa, že tieto symptómy sú len dočasné. Preto treba brať do úvahy aj ďalšie symptómy a zistené problémy následne riešiť.

Stav sprevádza aj nepríjemný dych a chuť v ústach, ktoré vníma i človek postihnutý zápachom z úst, pričom často môže dôjsť aj k zmene vnímania chuti. Existujúce problémy – v závislosti od príčiny – môže sprevádzať aj sucho v ústach. Na jazyku sa tiež môže objaviť povlak, ktorý sa onedlho po odstránení objaví znovu.

LIEČBA

Zápach z úst sa v niektorých prípadoch musí liečiť s pomocou lekára, ale vo väčšine prípadov môže problém napraviť už zmena životného štýlu.

Ak sa problém objaví u detí, treba vyhľadať lekársku pomoc, pretože za predpokladu, že nemajú problémy so zubami, to môže byť symptómom nejakej infekcie alebo zatiaľ nediagnostikovaného zdravotného problému.

Keď sa problém rozšíri natoľko, že sa v ústnej dutine objavia vredy, alebo vtedy, ak sa prežúvanie a hltanie stávajú bolestivými, malo by sa pristúpiť k návšteve lekára. Lekársku pomoc odporúčame aj v tom prípade, ak ho sprevádza horúčka, sucho v ústach naďalej pretrváva a príčinu netvorí ani dehydratácia.

V niektorých prípadoch trávenie a zápach úzko súvisia, preto vo väčšine prípadov postačí prejsť na zdravý životný štýl. Situáciu veľakrát pomôže zlepšiť aj strava bohatá na vlákniny.

Problém môžu zapríčiňovať aj toxíny vyskytujúce sa v organizme. V tomto prípade jediné riešenie predstavuje detoxikácia, na čo sa odporúča ToxiClean Program na detoxikáciu organizmu. Aby sa trávenie mohlo optimalizovať, pomôže aj úplná očista čreva, pri ktorej sa odporúča využiť najúčinnejší produkt Clean Inside očistná kúra.

Odstrániť zápach z úst nemožno žuvačkami a mentolovými cukríkmi. Problém možno liečiť iba v tom prípade, ak sa nájde jeho ozajstná príčina.