Parazity: druhy a ochrana proti nim

Parazity

Keď počujeme slovo parazity, väčšinou sa nám vybavia nepríjemné, ohavné malé tvory. Dokonca sa nám vybaví aj spomienka na kontroly vlasov v škole a škôlke. O parazitoch si myslíme, že čím sú ďalej, tým je lepšie. A veru nie sme ani ďaleko od pravdy, pretože väčšina z nich skutočne škodí zdraviu. Ale čo presne sú?

Parazity sú organizmy, ktoré žijú v alebo na hostiteľovi, pričom živiny pre vlastné potreby získavajú od hostiteľa, na jeho úkor.

Druhy parazitov

V prípade cudzopasníkov rozlišujeme tri hlavné typy:

Prvoky: Ide o jednobunkové organizmy, ktoré sa môžu rozmnožovať v tele hostiteľa, napr. človeka. Zvyčajne sa šíria prostredníctvom slín, výkalmi, alebo nejakým zvieraťom, najčastejšie komármi. Prežívajú v tkanivách a ich premnoženie môže viesť k vážnym infekciám.

Červy: Tieto endoparazity sú mnohobunkové organizmy žijúce v organizme hostiteľa. Patria sem črevné parazity, pásomnice, mrle a hlísty.

Ektoparazity: Parazitujú na hostiteľovi, napr. vo vlasoch. Sem možno zaradiť vši a blchy.

Medzi endoparazity, t.j. parazity žijúce v hostiteľovi, sa zahŕňajú aj určité baktérie, huby a vírusy.

Aké parazity môžu napadnúť náš organizmus?

Vieme, že náš tráviaci systém je domovom relatívne širokej škály rôznych baktérií, ktoré pomáhajú tráveniu. Črevá však nechcene, ale môžu byť domovom aj pre iných neželaných hostí, keďže na jednej strane poskytujú ochranu a na druhej strane sem prichádza potrava, ktorú skonzumujeme, takže parazity sa tu môžu cítiť ako v hoteli s obsluhou.

O črevných parazitoch sme už písali v inom článku, ale pripomeňme, že ako to ich názov naznačuje, žijú predovšetkým v črevách.

Pásomnica

Do organizmu sa dostane najčastejšie infikovaným jedlom, následne sa vyvíja v črevnom systéme. Jej vajíčka postupujú v ľudskom organizme pomocou črevných pohybov, a nakoniec ho opúšťajú. V prípade nedostatočnej hygieny rúk môžu vajíčka, ktoré sa na ne dostanú, ľahko infikovať jedlo, ktoré pripravujeme. Larvy pásomníc nemusia žiť výlučne v črevách; môžu sa dostať aj na iné miesta, napr. svaly. Z toho dôvodu je dôležité, aby bolo mäso, ktoré konzumujeme, správne prepečené, tepelne spracované. Pásomnice sa dostávajú do krvného obehu, a prostredníctvom krvi sa môžu dostať hoci aj do mozgu, alebo očí, kde môžu spôsobiť vážne poškodenie.

Mrľa

Je podobná ako pásomnica. Žije v konečníku a svoje vajíčka kladie v jeho okolí. V prípade nedostatočnej hygieny rúk môžu vajíčka pomerne ľahko zostať pod nechtami, a následne infikovať v podstate všetko, čoho sa len dotkneme. To je potom priama cesta, ako sa dostať do ďalšieho hostiteľského tela. Veď sa len zamyslite: koľkokrát sa dotkneme kľučky a vzápätí si hryzieme nechty, alebo sa dotýkame úst bez toho, aby sme si umyli ruky?

Tieto sú často asymptomatické, neprejavujú žiadne príznaky, No ak v noci pociťujeme “tam dole” svrbenie, alebo máme zvýšenú chuť do jedla, chudneme, resp. pociťujeme nevoľnosť, hnačku, zvraciame, veru, môžeme mať podozrenie aj na červy.

Našťastie, tento problém sa dnes už pomerne ľahko lieči, dokonca aj voľnopredajnými liekmi. Je však dôležité, aby ich v takom prípade užívala celá rodina, i napriek tomu že sa u nich neprejavili žiadne príznaky, pretože iba tak je možné s istotou zabrániť riziku opakovanej infekcie.

Je veľmi dôležité, aby bolo jedlo vždy dobre dostatočne uvarené, prepečené, pretože to môže vajíčka zahubiť.

Baktérie a vírusy

Ďalšou významnou skupinou parazitov napádajúcich tráviaci systém sú okrem červov aj baktérie a vírusy.

Escherichia coli alebo E. coli je jednou z najbežnejších baktérií, ktoré napádajú črevný trakt. Baktérie E. coli žijú v črevách, aj u zdravých ľudí, ako aj u zvierat. Väčšina kmeňov E. coli je v podstate neškodná, avšak niektoré druhy produkujú silné toxické látky, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy. Tieto baktérie sa môžu do nášho organizmu dostať najčastejšie pomocou konzumovaného jedla, napr. ak nesprávne uvaríme mäso, pijeme nepasterizované mlieko, alebo sa kúpeme vo vode infikovanej E. coli. Rovnako ako vajíčka červov sa môže baktéria šíriť z človeka na človeka obdobným spôsobom. Medzi symptómy sa zaraďujú horúčka, bolesť brucha, hnačka a krvavá stolica.

Okrem E. coli je ďalšou často pozorovanou infekciou salmonela. Táto baktéria produkuje podobné príznaky ako E. coli, avšak môže spôsobiť tak vážne stavy, ktoré môžu viesť dokonca aj k úmrtiu. Salmonella sa do organizmu dostava taktiež prostredníctvom infikovaných, surových potravín a šíri sa podobne ako E. coli. Dôležité je zdôrazniť, že ju šíria aj plazy, takže ak sme sa dotýkali napríklad hoci aj korytnačky, v každom prípade si dôkladne umyte ruky, a to aj napriek tomu, že je plaz zdravý.

Ochorenia, ktoré spôsobuje rotavírus sú tiež bežným gastrointestinálnym problémom. V časoch, kedy ešte vakcíny neboli bežné, rozšírené, si vyžiadala infekcia životy približne 500 000 detí ročne. Táto infekcia má inkubačnú dobu 2 dni a spôsobuje silnú hnačku, horúčku a vracanie. A hoci sme ju už raz prekonali, nestrácajme obozretnosť, pretože ju môžeme chytiť znova (v ďalšom prípade by už následné stavy nemali mať taký vážny priebeh). Šíri sa rovnako ako E. coli alebo salmonela, teda stolicou alebo kontaktom s infikovanými predmetmi.

Huby, alternatíva parazitov

V neposlednom rade v našom organizme parazitujú aj niektoré plesne, ktoré môžu spôsobiť škody. Jedným z týchto druhov húb je candida. Bežne žije v ústnej dutine, v žalúdku a na pokožke, nespôsobuje problémy a ani si ju nevšímame. Ak sa však podmienky pre túto hubu stávajú výhodnými, môže sa premnožiť a už nastáva problém. Pokiaľ sa premnoží v ústach, prehĺtanie sa stáva bolestivým, na jazyku sa môžu objaviť biele či žlté škvrny a aj hrdlo sa stáva bolestivým miestom. Candida, ktorá sa rozmnoží na pokožke, spôsobuje svrbenie a začervenané škvrny. V ťažších prípadoch sa huba môže dostať do krvného obehu, prostredníctvom neho do iných orgánov, dokonca aj do mozgu, čo je životu nebezpečné. Liečba candidy je pomerne ľahká a k dispozícii sú voľnopredajné prípravky, no v závažných prípadoch je potrebné siahnuť po intravenóznej aplikácii liekov s fungicídnym účinkom. Účinnou môže byť aj diéta pri candide.

Ako sa chrániť?

Hoci parazitov existuje mimoriadne veľa druhov, niektorý sa radí medzi živočíchy, napr. červy, niektoré medzi huby, napr. candida a niektoré ani len nie sú živými tvormi, ako napr. vírusy. Jedno však majú určite spoločné. Proti väčšine z nich poskytuje účinnú ochranu pravidelné a dôkladné umývanie rúk, najmä po použití toalety. Dôležitosť tohto základného hygienického návyku nemožno preceňovať. Konzumácia surových, nedostatočne tepelne upravených jedál, najmä mäsa je taktiež spoločným menovateľom. Mnohí sú presvedčení, že mäso v dokonalom hamburgeri je v strede ružové, a v prípade steakov si môžeme vypýtať krvavý, málo prepečený. Hoci toto vyhovuje nášmu vkusu a chutiam, oplatí sa zvážiť riziká, ktoré s tým súvisia. V dnešnej dobe sa už jedlo pripravuje podľa prísnych pravidiel bezpečnosti potravín a aj chov zvierat dbá na to, aby sa vyhlo infekciám, no pokiaľ chceme mať úplnú istotu, prijmime svoj podiel na preventívnych opatreniach.

https://www.biologyonline.com/dictionary/endoparasite

https://www.healthline.com/health/intestinal-worms

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.