Únava a vyčerpanosť: Hlavné dôvody, prečo sa necítite dobre

Únava je vo veľkom množstve prípadov príznakom určitého zdravotného problému. (1) Napriek tomu sa len zriedkavo berie do úvahy ako symptóm, pretože únava sa často vyskytuje aj u zdravých ľudí a jej príčinou môže byť mnoho rôznych faktorov.

Bežná únava je prirodzenou reakciou organizmu na fyzickú alebo psychickú námahu. Ide o úplne zdravú reakciu v prípade, že je človek vystavený väčšiemu zaťaženiu, než je zvyknutý. Táto bežná únava sa však môže stať patologickou (chorobnou), ak sa stane chronickou, prípadne ak nadobudne extrémne rozmery a trvá príliš dlho. Ak je niekto dlhodobo vystavený nezvyčajne silnému duševnému, psychickému alebo fyzickému zaťaženiu, práve to môže byť dôvodom pretrvávajúcej únavy.

Chronická únava môže súvisieť so životným štýlom, no takisto môže byť sprievodným javom ochorenia, preto je dôležité pristupovať k nej so zvýšenou pozornosťou.


Bežné príčiny a príznaky únavy

Syndróm chronickej únavy je stav, ktorý môže mať množstvo rôznorodých príčin. (2) Aby sme mohli odhaliť jej skutočný pôvod, je užitočné rozdeliť možné vyvolávajúce faktory do prehľadných skupín.

Medzi najčastejšie príznaky chronickej únavy patrí: celková slabosť, nedostatok energie, neustály pocit vyčerpania, strata vnútornej motivácie a problémy so sústredením. Človek, ktorý týmto stavom trpí, často pociťuje ťažkosti nielen s rozbehnutím akejkoľvek aktivity, ale aj s jej dokončením. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť aj ďalšie nepríjemné príznaky, ako je strata vedomia alebo odpadnutie, zrýchlený srdcový tep či časté závraty.

Ak na sebe spozorujete tieto príznaky, rozhodne je vhodné vyhľadať odbornú lekársku pomoc, ktorá pomôže určiť skutočný dôvod pretrvávajúcej únavy a navrhnúť účinné riešenie.


Prehľad hlavných príčin únavy

Únava je jedným z najčastejších a zároveň najnešpecifickejších príznakov, s ktorými sa pacienti obracajú na lekára. Môže byť prejavom širokého spektra ochorení – od bežných infekcií, cez chronické choroby srdca, pľúc či pečene, až po poruchy metabolizmu, hormonálne dysbalancie (hormonálna nerovnováha), vedľajšie účinky liekov, psychické ťažkosti alebo poruchy spánku. Práve rozpoznanie a správne určenie príčiny pretrvávajúcej únavy je aasto náročné, keďže tento symptóm môže byť spôsobený jedným, ale aj viacerými faktormi súčasne.

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najčastejšie medicínske príčiny dlhodobej únavy, s dôrazom na metabolické, endokrinné, infekčné, kardiopulmonálne, psychické a ďalšie faktory, ktoré môžu stáť za týmto vyčerpávajúcim stavom. Cieľom je poskytnúť prehľad možných príčin a uľahčiť orientáciu v tejto komplexnej problematike.


Poruchy metabolizmu a endokrinné (hormonálne) ochorenia

Medzi najčastejšie metabolické a hormonálne poruchy, ktoré spôsobujú trvalý pocit vyčerpanosti, patria: anémia (chudokrvnosť), hypotyreóza (znížená funkcia štítnej žľazy), cukrovka, poruchy elektrolytovej rovnováhy, ochorenia obličiek, poruchy funkcie pečene a Cushingov syndróm.


Infekčné ochorenia

Infekcie výrazne vyčerpávajú organizmus. Chronická únava sa často vyskytuje pri nasledujúcich ochoreniach: hepatitída (zápal pečene), tuberkulóza, chrípka, malária, infekcia HIV.


Ochorenia srdca a pľúc

Tieto dva životne dôležité orgány, ak sú choré, predstavujú veľkú záťaž pre telo. Neustála únava sa objavuje napríklad pri: srdcovom zlyhávaní, ischemickej chorobe srdca, poruchách srdcových chlopní, arytmii, astme, zápale pľúc, či chronickej obštrukčnej chorobe pľúc.


Vedľajšie účinky liekov

Trvalá únava sa môže objaviť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov. Medzi najčastejšie patria: antidepresíva, lieky proti úzkosti, sedatíva, antihistaminiká, steroidy a niektoré lieky na zníženie krvného tlaku.


Psychické príčiny

V niektorých prípadoch môžu byť dôvodom únavy psychické problémy. Najčastejšie sú to depresia, úzkosť, užívanie drog, alkoholizmus, poruchy príjmu potravy (napr. bulímia a anorexia), ale aj smútok či žiaľ.


Poruchy spánku

Ak si človek nedokáže oddýchnuť počas noci, telo sa nedokáže plne regenerovať. Poruchy spánku preto vždy vedú k vyčerpaniu. Takými problémami sú napríklad: spánkové apnoe (zástava dýchania počas spánku), nespavosť, narkolepsia, nočná práca či práca na smeny, tehotenstvo a gastroezofágová refluxová choroba – reflux (zápal pažeráka spôsobený spätným tokom žalúdočnej kyseliny).


Ďalšie príčiny únavy

Únava môže byť niekedy spôsobená aj závažnejším ochorením alebo sa môže objaviť ako vedľajší účinok liečby. Medzi takéto príčiny patrí napríklad rakovina a chemoterapia, ožarovanie, reumatologické ochorenia, systémový lupus erythematosus (SLE) alebo fibromyalgia (ochorenie spojivového tkaniva a kĺbov). Ak sa k únave pridajú ďalšie príznaky, je nevyhnutné vyhľadať akútnu lekársku pomoc.

Takéto sprievodné príznaky môžu byť: dýchavičnosť, strata vedomia, bolesť na hrudi, krvácanie (krvácanie z konečníka alebo krvavé zvracanie), silná bolesť v oblasti brucha alebo panvy, bolesť chrbta, prudká bolesť hlavy alebo nepravidelný srdcový rytmus. Ak sa podobné príznaky objavia u viacerých osôb žijúcich v jednej domácnosti, môže to naznačovať aj možnú otravu oxidom uhoľnatým (CO).

Ak je to potrebné, lekár nariadi vyšetrenia, ktoré môžu zahŕňať: krvné a močové testy, testy funkcie štítnej žľazy, tehotenský test, test sedimentácie (rýchlosť usadzovania červených krviniek), test na HIV, röntgen hrudníka, EKG alebo CT vyšetrenie. Lekár stanoví konečnú diagnózu na základe výsledkov týchto testov, čím sa odhalí skutočná príčina chronickej únavy.


Únava a životný štýl

Vyššie sme spomenuli množstvo možných príčin, avšak vo väčšine prípadov je chronická únava jednoducho dôsledkom nevhodného životného štýlu.

Stav imunitného systému a únava spolu veľmi úzko súvisia. Ak imunita nefunguje optimálne – napríklad v dôsledku nahromadených toxických látok – imunitný systém je nútený odoberať energiu, aby mohol zabezpečiť nepretržitú činnosť životne dôležitých orgánov. V takomto prípade sa chronická únava stáva bežným stavom. Aj preto sa môže stať, že po dôkladnej detoxikácii sa človek cíti úplne uvoľnene, plný energie a vitality. Niekedy na odstránenie únavy netreba žiadnu inú liečbu – postačí účinná detoxikácia. Najlepším prostriedkom je ToxiClean® Program, detoxikačný program, ktorý z organizmu odstraňuje aj ťažké kovy silne zaťažujúce imunitný systém.

Bežnou príčinou vyčerpania môže byť aj dehydratácia (odvodnenie). V dnešnej dobe väčšina ľudí nevenuje dostatočnú pozornosť množstvu a kvalite prijímaných tekutín. Sladené nápoje obsahujú veľa cukru a toxínov, preto sú na hydratáciu organizmu a podporu detoxikačných procesov len čiastočne vhodné. Konzumáciou dvoch litrov čistej vody alebo neperlivej minerálky denne možno s veľkou pravdepodobnosťou odstrániť aj dlhodobo pretrvávajúce príznaky chronickej únavy.

Aj stravovacie návyky výrazne ovplyvňujú stav imunitného systému. Patologická únava sa môže objaviť aj vtedy, keď je príjem energie a živín nedostatočný. Výživa bohatá na vitamíny a vlákninu podporuje trávenie, nezaťažuje imunitu, a tým pomáha odstrániť pretrvávajúcu únavu. Zmena stravovacích návykov však sama o sebe nestačí. Nevyhnutná je aj dôkladná očista čriev, pretože usadené zvyšky a odpad je potrebné z tela odstrániť, aby sa živiny mohli správne vstrebávať. Najšetrnejšou formou očisty čriev je Clean Inside® Program, ktorého používaním sa môžeme zbaviť aj parazitov. Aj to výrazne prispieva k zlepšeniu stavu imunitného systému. Podľa skúseností mnohých ľudí sa patologická únava po použití prípravku Clean Inside® stratila doslova zo dňa na deň.

Okrem uvedeného zohrávajú dôležitú úlohu aj pravidelný pohyb, relaxácia a minimalizovanie stresu – aj tie očividne prispievajú k odstráneniu patologickej únavy.

Na základe týchto poznatkov je jednoduchšie odhaliť príčinu patologickej únavy a vo väčšine prípadov je možné tento stav jednoducho riešiť. Únava nesmie byť životným štýlom – bojujme proti nej, pretože sa dá odstrániť.


Vedecké zdroje:
1. https://www.emedicinehealth.com/fatigue/article_em.htm#fatigue_overview
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557676/