Únava | Aké sú časté príčiny a príznaky únavy?
V mnohých prípadoch únava predstavuje príznak nejakého zdravotného problému. Ľudia únavu len zriedka považujú za symptóm nejakého ochorenia, pretože únava často prepukne aj u zdravých ľudí a vyvolať ju môžu rôzne faktory.
Normálna únava predstavuje odpoveď organizmu na fyzickú a psychickú záťaž. Únava je úplne normálnou reakciou v prípade, keď človek prežíva väčšie zaťaženie, než je obvykle zvyknutý. Avšak aj táto normálna únava môže byť chorobná, keď prejde do chronického stavu, alebo keď narastie do extrémnych rozmerov a pretrváva príliš dlho. Keď je niekto pravidelne vystavovaný nezvyčajne silnej psychickej, duševnej a fyzickej záťaži, v tom prípade bude mať dlhodobá únava tieto príčiny. Dlhodobá únava môže nastať aj ako dôsledok životného štýlu, ale môže mať súvislosť aj s nejakým ochorením, preto jej treba venovať patričnú pozornosť.
ÚNAVA A JEJ ČASTÉ DÔVODY A PRÍZNAKY
Chorobná únava môže mať širokú škálu príčin. Aby sme ľahšie mohli objaviť skutočné spúšťacie faktory, vyplatí sa zamerať na možné spúšťacie príčiny chorobnej únavy.
Chronická únava a jej časté príznaky sú: slabosť, strata sily, stály pocit únavy, nedostatok motivácie a problémy s koncentráciou. Človek trpiaci chronickou únavou len s námahou začne a ukončí svoju prácu. Chronická únava môže mať aj tieto príznaky: mdloby, alebo strata vedomia, búšenie srdca a časté závraty. Keď niekto pozoruje na sebe tieto príznaky, vtedy treba vyhľadať odborného lekára, aby zistil, prečo takáto únava vznikla.
METABOLICKÉ PROBLÉMY A ENDOKRINNÉ (HORMONÁLNY PÔVOD) OCHORENIA
Najčastejšie metabolické problémy a endokrinné ochorenia, v dôsledku ktorých človek sústavne cíti vyčerpanosť, sú: málokrvnosť, znížená funkcia štítnej žľazy, cukrovka, poruchy elektrolytového hospodárstva, ochorenie obličiek, abnormality pečeňových funkcií, Cushingov syndróm.
Pokiaľ by ste chceli čítať články súvisiace s touto témou, kliknite na kľúčové slová: Zápcha | Detoxikácia | Očista čreva
INFEKČNÉ CHOROBY
Infekčné ochorenia vyčerpávajú ľudský organizmus. Chronická únava, ako symptóm, sa najčastejšie objavuje pri nasledovných ochoreniach: hepatitída, tuberkulóza, chrípka, malária, infekcia HIV.
OCHORENIA SRDCA A PĽÚC
Ochorenia týchto dvoch životne dôležitých orgánov veľmi zaťažujú organizmus. Neustála únava vzniká pri nasledovných ochoreniach: kongestívne srdcové zlyhanie, ischemická choroba srdca, poruchy srdcovej chlopne, arytmia, astma, zápal pľúc, chronická obštrukčná choroba pľúc.
VEDĽAJŠIE ÚČINKY LIEKOV
Neustála vyčerpanosť môže nastať aj ako vedľajší účinok pri užívaní viacerých liekov. Chronická únava nastane pri užívaní prípravkov, ako sú antidepresíva, lieky proti úzkosti, sedatíva, antihistaminiká, steroidy a niektoré lieky na zníženie krvného tlaku.
PSYCHICKÉ PRÍČINY
V niektorých prípadoch preťažujú organizmus i psychické problémy, čo spôsobuje neustály pocit únavy. Únava môže byť zapríčinená depresiou, pocitom úzkosti, užívaním drog a alkoholizmom, poruchami príjmu potravy, anorexiou, bulímiou, ale ovplyvňujúcimi faktormi môžu byť aj smútok a žiaľ.
PROBLÉMY SO SPÁNKOM
Keď človek nie je schopný oddychovať, jeho organizmus nedokáže regenerovať seba samého v plnej miere. Z toho vyplýva, že poruchy spánku vedú k vyčerpanosti. Takéto poruchy spánku môžu znamenať aj syndróm spánkovej apnoe, nespavosť, narkolepsia, alebo je to následok práce v nočných či striedavých zmenách, tehotenstvo, či dokonca zápal pažeráka a reflux.
ÚNAVA A JEJ ĎALŠIE PRÍČINY
Občas únava môže byť zapríčinená nejakým vážnym ochorením, poprípade vedľajšími účinkami nejakej liečby. Takýmito príčinami môžu byť: rakovina, chemoterapia, rádioterapia, reumatologické ochorenia, systémový lupus erythematosus (SLE), ochorenia tkanív a svalov (fibromyalgia).
Nevyhnutná pozornosť treba v prípade, keď únava a jej príznaky nie sú jedinými symptómami, ale prejavujú sa aj ďalšie, ako napríklad: dýchavičnosť, mdloby, bolesť na hrudi, krvácanie (krvácanie z konečníka, alebo krvavé vracanie), silné bolesti brucha a panvy, bolesť chrbta, silné bolesti hlavy, alebo nepravidelný srdcový tep. Keď sa podobné príznaky prejavia u osôb žijúcich v jednej domácnosti, môže ísť aj o otravu oxidom uhoľnatým.
V prípade potreby môže lekár naordinovať nasledovné vyšetrenia: vyšetrenia krvi a moču, testy na funkciu štítnej žľazy, tehotenský test, test HIV, röntgen hrudníka, EKG, CT. Konečnú diagnózu stanoví lekár na základe výsledkov testov, čím možno zistiť príčiny chronickej únavy.
SPÔSOB ŽIVOTA
Hovorili sme o možných príčinách chronickej únavy, ale vo väčšine prípadov predstavuje chronická únava dôsledok nesprávneho spôsobu života.
Únava a stav imunitného systému navzájom veľmi úzko súvisia. V prípade, že imunitný systém nefunguje dostačujúco – napríklad kvôli nahromadeným toxickým usadeninám v organizme – vtedy je imunitný systém nútený presmerovať energiu kvôli tomu, aby dokázal zabezpečiť fungovanie životne dôležitých orgánov. Chronická únava sa v tomto prípade stáva stálym stavom. Vieme, že po všeobecnej detoxikácii človek cíti dokonalú uvoľnenosť, odľahčenie a prílev sily. Únavu možno niekedy odstrániť aj účinnou detoxikáciou, netreba žiadne špeciálne liečenie. Na vykonanie detoxikácie organizmu najlepšie poslúži program ToxiClean. Ide o detoxikačný program, ktorý z organizmu odstráni ťažké kovy zaťažujúce imunitný systém.
Vyčerpanosť môže vzniknúť aj dehydratáciou
Väčšina ľudí nevenuje dostatočnú pozornosť množstvu a kvalite prijatých tekutín. Vypité nápoje obsahujú veľa cukru a toxických látok, preto sú na hydratáciu organizmu vhodné len čiastočne. Dlhotrvajúci pocit únavy možno eliminovať vypitím 2 litrov čistej vody alebo neperlivej minerálnej vody denne.
IMUNITNÝ SYSTÉM
Stav imunitného systému vo veľkej miere ovplyvňujú aj stravovacie návyky.
Chronická únava môže nastať aj vtedy, keď príjem energie a živín nepokryje potreby. Živiny bohaté na vitamíny a vlákniny napomáhajú proces trávenia, nezaťažujú organizmus, čím možno odstrániť neustála únava. Samotná zmena stravovacích návykov však nestačí. Treba aj dôkladná očista čriev, pretože treba odstrániť toxické usadeniny zo steny čriev preto, aby sa živiny mohli zužitkovať. Clean Inside program predstavuje tú najohľaduplnejšiu a najlepšiu očistu čriev. Jeho použitím sa možno zároveň zbaviť aj parazitov. To tiež vo veľkej miere prispieva k zlepšeniu stavu imunitného systému.
ZÁVER
Okrem hore uvedených požiadaviek k odstráneniu vzniknutej chronickej únavy prispieva aj pravidelný pohyb, relaxácia, vyhýbanie sa stresu.
Vďaka týmto súvislostiam možno ľahšie zistiť vyvolávajúcu príčinu chronickej únavy a vo väčšine prípadov možno túto únavu aj ľahko liečiť. Únava nemôže byť trvalou súčasťou života, robme proti nej niečo, pretože je v našich silách ju eliminovať.
Zdroj:
http://www.emedicinehealth.com/fatigue/article_em.htm#fatigue_overview