Yzop lekársky a jeho liečivé účinky

Yzop lekársky

Yzop lekársky má výborné liečivé účinky.

Yzop lekársky pochádza z oblastí južnej Európy a oblastí s miernym podnebím v Ázii. Napríklad udomácnil sa aj v Severnej Amerike a dnes sa už pestuje takmer na celom svete. Pre medicínske účely sa používahú hlavne listy, stonky a kvety tejto bylinky. Zbier rastlinky prebieha prakticky počas celého roka.

Ako sa yzop lekársky používa

Považuje sa za známy antimikrobiálny prostriedok. Okrem iného disponuje antihelmintickými (pôsobí proti parazitom a červom), antivirálnymi a miernymi spazmolytickými vlastnosťami. Podporuje vypudenie hlienu z dýchacieho systému, prináša úľavu pri upchatom nose a odbúrava plyny (zmierňuje nadúvanie). O yzope sa tiež hovorí, že mimoriadne dobre pôsobí v prípade problémov s krvným obehom, epilepsie, horúčky, pakostnice a problémov s hmotnosťou.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Predbežný výskum naznačuje, že yzop môže byť užitočný pri liečbe oparu a genitálneho herpesu a môže mať vplyv aj na boj proti vírusu HIV. Rastlina obsahuje esenciálne oleje, ktoré pôsobia upokojujúco na nervový systém. Napríklad majú aj antispazmodické vlastnosti a uľahčujú vykašliavanie. Taníny obsiahnuté v rastline majú astringentné a protizápalové kvality a marrubiin – horká zložka prítomná v byline -podporuje trávenie.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:138.
2. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 455.
3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 100.
4. http://www.herbalremedies.com/hyssop.html
5. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 353.
6. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:138.

Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Parasic.