Probiotiká pre zdravie vaginálnej flóry – ako pomáhajú?

Probiotiká pre zdravie vaginálnej flóry

Tento článok venujeme tematike, ktorá pre mnohých znamená citlivú tému. Nie každý dokáže komunikovať na túto tému a už tobôž nie, ak ide o rôzne ochorenia a problémy. Článok zameraný na probiotiká pre zdravie vaginálnej flóry však prináša informácie, ktoré pomáhajú uľahčiť prekonanie ťažkostí postihujúcich túto časť tela. 

Či už ide o ženu alebo muža, pokiaľ pociťujú problémy v oblasti drieku – a nejde o lumbago – nikto o tom nerozpráva nejako veľmi rád. Intímne problémy však možno zaradiť medzi rovnaké ochorenia ako akékoľvek iné ťažkosti, takže skôr či neskôr sa s nimi musí vyrovnať každý. Vaginálne ťažkosti mimoriadne sťažujú život mnohým ženám a takmer neexistuje žiadna, ktorá by sa aspoň raz v živote nestretla s nejakou ich formou. V danom prípade, okrem toho, že ide o mimoriadne nepríjemný stav, môže poznamenať aj manželstvo a partnerský vzťah, preto treba riešiť problém najskôr.

Čo sa konkrétne vagíny týka, ide o komplexný orgán s vlastným mikrobiómom, vlastnou faunou. Rovnako ako baktérie žijúce v črevách, aj prospešné mikroorganizmy, ktoré tu prebývajú, zohrávajú zásadnú úlohu pri zabezpečovaní zdravého a normálneho fungovania vagíny. Takže ochrana a obnova vaginálnej flóry predstavuje dôležitú úlohu pri udržiavaní celkovo všeobecného zdravia.

Podobne ako črevná flóra, prospešné baktérie vo vagíne zabraňujú premnoženiu škodlivých mikroorganizmov. Keď sa ich rovnováha z nejakého dôvodu naruší, vagína sa stáva nechránenou. Tak existuje šanca, že vznikne nejaká bakteriálna, alebo plesňová infekcia, tzv mykóza.

Najčastejšie vaginálne problémy

Bakteriálna infekcia 

Jednu z bežných vaginálnych ťažkostí predstavuje bakteriálna vaginóza, alebo inak nazvaná bakteriálna vaginálna infekcia. Počas nej vo vagíne dochádza k premnoženiu niekoľkých rôznych baktérií, čo samozrejme nie je dobré. Tieto baktérie môžeme inak objaviť aj v zdravej vagíne, no v oveľa menšom počte. Množia sa na úkor baktérií mliečneho kvasenia vo vagíne, čo následne narúša rovnováhu vaginálnej flóry. Medzi príznaky možno zaradiť svrbenie, pocit pálenia pri močení, pošvový výtok s nepríjemným zápachom, abnormálnej farby, napr. biely alebo sivastý. Presné dôvody vzniku sú doteraz stále nejasné, no nechránený pohlavný styk predstavuje predisponujúci faktor.

Ďalší problém predstavuje okrem iného aj nesprávna intímna hygiena. Štandardne vo vagíne prebieha samočistenie, takže pri každodennej očiste netreba žiadny špeciálny vonkajší zásah. Príliš časté oplachovanie mydlovou vodou však mení jej pH a to môže spôsobiť narušenie rovnováhy mikrobiómu. Normálne kyslé pH vagíny ničí zásaditosť mydla, preto treba na to pri kúpaní dávať pozor.

Jednu z vážnych následkov bakteriálnej vaginózy predstavuje predčasný pôrod, no v ojedinelých prípadoch môže zápal spôsobiť aj neplodnosť. Liečbu treba už iba preto, aby sa týmto dôsledkom zabránilo, aj keď v niektorých prípadoch môže zmiznúť sama. Liečba prebieha prevažne pomocou lokálnych alebo perorálnych antibiotík.

Vaginálna mykóza

Výraz známy pre nejednu ženu. Vaginálnu mykózu spôsobuje premnoženie huby candida albicans, ktorá prebýva vo vagíne, ale aj v iných častiach tela. Treba však poznamenať, že nejde o jediný druh, ktorý problémy môže spôsobiť. Príznaky pripomínajú bakteriálnu infekciu. Pocit pálivého svrbenia, bolesť vagíny, výtok abnormálnej farby a podráždenie, to všetko môže naznačovať plesňovú infekciu vagíny. Príčinu predstavuje niekedy napríklad kúra antibiotikami, antikoncepčné tabletky či iná hormonálna liečba. Vyvinie sa aj v dôsledku tehotenstva, alebo celkového oslabenia imunity.

Okrem bakteriálnych vaginóz a mykóz stojí za zmienku spomenúť aj infekcie močových ciest, ktoré častejšie trápia nežnejšie pohlavia, ako mužov. Baktérie, ktoré vnikli do močových ciest a močového mechúra tam začínajú s premnožením. Tak spôsobujú spôsobiť zmenu sfarbenia moču so silným zápachom, pocit pálenia pri močení a bolesť v pošve.

Probiotiká ako možnosti liečby

Okrem toho, že sú obe infekcie nepríjemné, jeden z dôležitých spoločných menovateľov bakteriálnej vaginálnej infekcie a vaginálnej mykózy predstavuje znížený počet laktobacilov. Tieto baktérie, ktoré okrem iného prebývajú aj v čreve, chránia vagínu pred inými škodlivými mikroorganizmami. Pokiaľ ich počet klesne, vznikne priestor pre nadmerné množenie škodlivých baktérií a druhov húb, ktoré spôsobujú ochorenia, ako napríklad hnačka alebo zápcha ako dôsledok poškodenia črevnej flóry.

Antibiotiká, ktoré sa inak často používajú v rámci liečby, môžu poškodiť pošvovú flóru, preto treba, aby boli tieto baktérie nejakým spôsobom doplnené. Antibiotiká môžu byť užitočné pri liečbe niektorých ochorení, no nevyberajú si, zabíjajú všetky, teda aj prospešné baktérie. A v prípade vaginálnych problémov infekciu často spôsobuje práve nízka hladina týchto dobrých baktérií, takže môže byť užitočnejšie bojovať s infekciami na základe týchto údajov a hodnôt. Rovnako, ako v prípade tráviaceho systému, existuje niekoľko druhov baktérií, ktoré tvoria mikrobióm, a tiež niekoľko kmeňov, ktoré môžu byť účinné proti infekciám. Aj keď namiesto nich, určite by ste okrem antibiotík mali užívať aj probiotiká na ochranu dobrých baktérií.

Čo hovoria vedci?

V jednej štúdii z roku 2017 vedci testovali kombinácie baktérií Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus rhamnosus proti patogénom, ktoré spôsobujú bakteriálnu vaginálnu infekciu, ako napr. proti Gardnerella vaginalis, alebo Atopium vaginae. Stojí za zmienku, že niektoré baktérie spôsobujúce infekcie odolávajú antibiotikám, čo významne sťažuje liečbu. Spomínaný výskum ukázal, že kombinácia týchto dvoch laktobacilov vykazuje účinnosť pri liečbe bakteriálnej vaginálnej infekcie.

Ďalšia štúdia z roku 2021 tiež potvrdila účinnosť Lactobacillus rhamnosus pri liečbe vaginálnych mykóz. Tento druh baktérie na základe testov prejavil mimoriadnu účinnosť proti E. coli, ale poradil si aj s inými typmi vaginálnych infekcií. Desať dní po ich vstupe do organizmu došlo k významnému zníženiu počtu infekčných baktérií, a nasledujúcich 30 dní bola pozorovaná obnovená vaginálna flóra bez infekcie.

Okrem toho sú kmene L. casei, L. reuteri a L. fermentum taktiež vhodné aj na podporu obnovy pošvovej flóry, pretože okrem iných kmeňov práve tieto tvoria pošvový mikrobióm zdravej ženy.

Zhrnutie

Rovnováha baktérií vo vagíne môže byť ovplyvnená mnohými faktormi. Antibiotická liečba predstavuje iba jednen zo spôsobov, ako ju narušiť. Hormonálna antikoncepcia, alebo zmena hormonálnych hladín môžu tiež spôsobiť vaginálne problémy. Najmä počas menopauzy, alebo hoci aj tehotenstva, treba na toto dohliadať.

Probiotiká možno užívať v prírodnej forme, napr. vo forme jogurtu alebo kyslej kapusty. Rovnako ich možno konzumovať vo forme kapsúl, ako doplnok výživy. Ten spôsob predstavuje dokonca výrazne jednoduchší spôsob, ako jesť väčšie množstvo probiotickej stravy. V prípade užívania doplnkov výživy treba dbať na to, aby boli baktérie v kapsule chránené pred kyslým prostredím žalúdka. A hoci sa probiotikami len ťažko dá predávkovať, neodporúča sa ich užívať viac ako určuje návod na produkte, či príslušný lekár.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5806794/ 

https://www.nature.com/articles/s41598-021-81931-z 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662373/ 

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.