Syndróm dráždivého čreva, alebo IBS: príčiny, liečba

Syndróm dráždivého čreva, IBS

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je jedno z najčastejších črevných porúch. Zasahuje tak tenké ako aj hrubé črevo. Jeho príčinou nie je organická porucha. Ide vlastne o dlhodobú poruchu funkcie vyprázdňovania hrubého čreva. Typicky sa vyskytuje v dospievaní a ranej dospelosti. Podľa štatistických údajov trpí touto poruchou takmer desatina európskej populácie a v USA dokonca 15 % osôb. IBS sa vyskytuje u žien dvakrát častejšie ako u mužov. Spúšťacím mechanizmom je často stres, napätie, potravinové alergie, infekcie, stravovacie návyky, hormonálne zmeny, či časté užívanie antibiotík a niektorých ďalších liekov.

Čo je vlastne IBS

Je to skratka odvodená od anglického slovného spojenia Irritable Bowel Syndrome

Ide o chronickú gastrointestinálnu poruchu, ktorá narúša normálne fungovanie hrubého čreva. Charakterizujú ju bolesti brucha, nafukovanie a zmenená činnosť čriev.

  • „Syndróm“ – prvá časť názvu poruchy čreva, poukazuje na súbor typických príznakov pri tejto poruche čreva. 
  • „Dráždivé črevo“ – druhá časť názvu, poukazuje na poruchu regulácie funkcie čreva, ktorá vyúsťuje do nezvyčajnej citlivosti a činnosti svalov.

Príznaky ochorenia

Líšia podľa toho, či ide o syndróm dráždivého čreva s hnačkou alebo bez nej. V prípadoch, kedy nejde o hnačku, môže postihnutého naopak obťažovať zápcha. Spoločnými príznakmi u oboch foriem môžu byť pocity zlého trávenia, nafúknuté brucho, prelievanie a škvŕkanie v črevách, bolesti žalúdka, plynatosť,  bolestivé vyprázdňovanie stolice, nevoľnosť, bolesti chrbta, únava a malátnosť.

Pokiaľ trpíme týmto syndómom a obťažuje nás zápcha, v každom prípade sa odporúča sa pravidelne užívať vláknina na očistu čriev, ktorá:

  • má ideálne zloženie. Obsahuje vysokokvalitné rozpustné i nerozpustné vlákniny, ktoré sú rozhodujúcou podmienkou udržania zdravého hrubého čreva
  • šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania – prináša úľavu pri zápche a hemoroidoch
  • je jeden z najúčinnejších a najbezpečnejších prirodzených riešení zápchy vôbec

Situácie, ktoré veľa prezrádzajú, ak je podozrenie na syndróm dráždivého čreva

Mávate opakovane nutkanie na stolicu, ale pocit dostatočného vyprázdnenia konečníka sa dostavuje buď veľmi zriedka, alebo vôbec nie? Mávate často pocit neznášanlivosti mlieka a mliečnych výrobkov a po konzumácií uvedených potravín sa často zhoršujú nielen príznaky ako nafukovanie, prelievanie v črevách, ale predovšetkým hnačka, ktorá býva častejšia? Stav, najmä hnačka sa často zhoršujú v stresových situáciách? „Vyženie“ vás to do tej najmenšej miestnosti, keď napríklad zistíte, že ste zaspali a nestihnete načas prísť do školy, či do práce? Alebo nečakane keď ráno zistíte, že vám ochorelo dieťa? Do odchodu do práce ešte niekoľkokrát sa tam vrátite, lebo vás medzitým znervóznilo plačúce dieťa, alebo iný stres v rodine? A tak to ide dokola každý deň? 

Ak odpovedáte na uvedené situácie kladne, tak ste určite adeptom na uvedený problém. To platí aj pre tých, ktorí naopak trpia na zápchu. V prípade, že hlavným príznakom syndrómu dráždivého hrubého čreva je zápcha, býva často úporná a niekedy sa postihnutému ťažko podarí vyprázdniť jeden – dvakrát týždenne. Bolestivé nadúvanie a prelievanie v črevách sa stupňuje s predlžovaním času od poslednej stolice, čím je dlhší, tým sú príznaky nepríjemnejšie.

Príčina vzniknutých ťažkostí

Najčastejšie býva narušená črevná peristaltika, čiže automatické sťahy črevnej svaloviny, ktoré posúvajú potravu v zažívacom trakte. Zdravý človek má jemné a pravidelné sťahy, takže si ich neuvedomuje, kým ho nezačne nutkať na stolicu. Dráždivé črevo pracuje nepravidelne, striedajú sa kŕče so slabými sťahmi a výsledkom sú: bolesti žalúdka, zápcha, hnačka a iné ťažkosti. Niekedy sa objavujú bolesti chrbta, únava. nafúknuté brucho ale aj príznaky nesúvisiace s trávením. Na tých sa podľa niektorých odborníkov podieľajú aj alergie a vnútorné napätie. IBS je často následok akútnych zápalových črevných alebo iných ochorení, najmä tých, ktoré sa dlhodobo liečili antibiotickou liečbou. 

Hrubé črevo je orgán, ktorý veľmi citlivo reaguje na stres. Gastroenterológovia si všimli, že syndróm postihuje často ľudí, ktorí žijú rušným životom. Ich psychika musí denne spracovávať množstvo nových, často stresujúcich podnetov. Prečo sa u niekoho syndróm vyvinie a iného nerozhádžu ani najväčšie stresy a záťaž na svete? Je to individuálne a závisí to od daností a citlivosti človeka. Dnešný spôsob života kladie na ľudí obrovské nároky, počet chorých preto narastá.

Príliš aktívne alebo lenivé črevo

Syndróm dráždivého čreva dáva o sebe vedieť problematickým vyprázdňovaním. Vtedy nás prenasleduje hnačka, trvá aj týždeň a v stresovom období sa výrazne zhoršuje. Hnačkovú etapu zvykne vystriedať niekoľkodňová zápcha. Vtedy je črevo lenivé a nechce sa vyprázdniť, hoci pociťujeme tlaky, ktoré nás nútia navštíviť toaletu. Príznačné pre pre črevnú poruchu bývajú aj pocity plnosti, bolestivé kŕče a nafúknuté brucho. Tieto poruchy síce pôsobia ako závažné, postihnutého však teoreticky nemožno považovať za chorého. Je to funkčná porucha. Ťažkosti nemajú organickú príčinu, nejde o zápal čreva alebo iné poškodenie jeho štruktúry, ako je napríklad pri divertikulóze, rakovine a pod.. Z neznámych príčin sa však naruší črevná pohyblivosť, raz je prirýchla, inokedy spomalená. Na striedanie hnačky či zápchy a bolestivých kŕčov nie je iný liek ako pokoj.

Diagnostika tohto stavu je často veľmi zložitá

Ochorenie je jedným z nepríjemných porúch tráviaceho traktu, ktorá sa ťažko diagnostikuje. Príznaky IBS sa totiž čiastočne prelínajú s príznakmi iných tráviacich ťažkostí. Niektorí pacienti ich napríklad mylne pripisujú chronickej pankreatitíde. Okrem základného gastroenterologického vyšetrenia sú často potrebné aj pomocné vyšetrenia, ako sonografia a kolonoskopia. Prečo treba absolvovať tieto vyšetrenia?  Aby sa vylúčili závažnejšie organické ochorenia tráviaceho traktu, ako sú zápalové ochorenia hrubého čreva, poruchy trávenia a vstrebávania, celiakia, ochorenia podžalúdkovej žľazy a iné. Hnačka a zápcha sú totiž sprievodnými znakmi aj takých závažných ochorení, ako je rakovina alebo zápal hrubého čreva. Avšak na rozdiel od týchto chorôb sa krv v stolici nevyskytuje a nikdy nepatrí do obrazu dráždivého čreva!    

Lekár musí najskôr vylúčiť všetky ostatné možnosti a až keď sú všetky výsledky negatívne a nič naisto nepoukazuje na iný zdravotný problém, môže s čistým svedomím vyhlásiť, že ide o spomínaný zdravotný problém. 

Pokiaľ sme disciplinovaní a vzorne sa o seba staráme, máme pomerne vysokú nádej na vyliečenie. Dokonca aj keď pre nesprávnu diagnózu, alebo zanedbanú liečbu príznaky pretrvávajú celé roky, nie je situácia beznádejná. 

Obavy, že by mohol syndróm viesť k rakovine, bývajú neopodstatnené. Zápcha spojená s touto poruchou by musela byť chronická a pretrvávať celé roky, aby sme ju mohli dať do súvislosti s možným zvýšeným rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva.

Čo robiť v záujme zlepšenia stavu?

Zmena životného štýlu, eliminácia stresu a zlepšenie techník jeho zvládania sú hlavné body prevencie syndrómu dráždivého čreva. Pravidelné cvičenie zmierňuje stres a zlepšuje funkciu čriev. Tí ktorí sú často vystresovaní, by mali ubrať zo svojho zvyčajného tempa a pri vyprázdňovaní čreva sa nerozptyľovať inými aktivitami (čítanie, počúvanie rádia, fajčenie). Denne je dobré spať aspoň sedem hodín, jesť častejšie menšie množstvo jedla, obmedziť v strave tuky, zvýšiť príjem bielkovín a vlákniny.

  • Teplý obklad na brucho alebo horúci kúpeľ môžu uvoľniť kŕče.
  • Nefajčiť, nepiť alkohol ani kávu, pretože to podnecuje peristaltiku čreva a podporuje vznik hnačky. 
  • Pokúsiť sa zistiť, ktoré jedlo nám spôsobuje ťažkosti a vyradiť ho z jedálneho lístka. Nejesť korenisté, vyprážané a iné mastné jedlá, ani sladkosti s obsahom sorbitolu a manitu, ktoré spôsobujú nadúvanie. 
  • Pri zápche je dôležitý nácvik vyprázdňovacieho reflexu. Mali by sme si vybrať v priebehu dňa určitý pravidelný čas na vyprázdnenie čreva, najlepšie ráno.
  • Pri ťažkostiach s vyprázdňovaním pomáha masáž podbruška zatvorenou päsťou alebo pohár vlažnej vody, ktorú môžeme pred vypitím trochu osoliť, alebo do nej pridať šaraticu.
  • Strava s vysokým obsahom vlákniny môže zmierniť ťažkosti, ale nejesť nadúvajúce potraviny.

Čo možno a čo sa neodporúča jesť?

Trápite sa pri jedle predstavou, čo spôsobí každé sústo, ktoré  ste si vložili do úst? Ak trpíte syndrómom dráždivého čreva, je váš strach opodstatnený. Pri liečbe treba upraviť stravovacie návyky podľa toho, či nás trápi hnačka alebo zápcha. 

Kto trpí na hnačky mal by vylúčiť potraviny, o ktorých vie, že ho preháňajú alebo nafukujú. Okrem mliečnych výrobkov to bývajú napríklad aj strukoviny, kysnuté cesto a nápoje s obsahom oxidu uhličitého. Aj vláknina by sa mala obmedziť.

Naopak, pri zápche treba pridať do stravy viac vlákniny. Nájdeme ju najmä v celozrnnom pečive, cereáliách, zelenine, či ovocí, ktoré odporúčame jesť aj so šupkou:

  • Vyhýbajme sa: sladkým a tučným mliečnym výrobkom, pšenici, zákuskom a všetkému, čo obsahuje priveľa cukru, kávy, alkoholu. Ďalej aj vyprážaným jedlám, zmrzline, pomarančovým a grapefruitovým šťavám, orechom, instantným výrobkom a červenému mäsu.
  • Zaraďme do stravy: celozrnnú ryžu, jogurty so živými probiotickými kultúrami, zeleninu a ovocie, ryby a hydinu. Vhodný je aj cesnak, ktorý podporuje trávenie a rozklad toxínov v čreve.

Očista čriev – účinná pomoc z lona prírody

Jedným z možných a zároveň účinných riešení je Program na očistu čriev. Obsahuje vlákniny, ktoré sú rozhodujúcou podmienkou udržania zdravia hrubého čreva. Je jeden z najúčinnejších a najbezpečnejších prirodzených riešení zápchy vôbec. Vďaka jeho zložkám sa dá dosiahnuť prečistenie hrubého čreva od zhlukov, usadenín a parazitov. Príznaky sa nielen zmiernia, ale vo väčšine prípadov úplne vymiznú. Ideálny preventívny prostriedok, ktorý nás chráni pred vypuknutím rôznych chorôb. Pravidelné užívanie vyššie spomenutej vlákniny pomáha aj po detoxikačnej kúre. Jej užívaním účinnejšie zabránime tvorbe ďalších črevných usadenín, divertikulov a teda aj zápalu čreva. 

Dôvody, prečo siahnuť po programe na očistu čriev, sú nasledovné:

  • šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania
  • prináša úľavu pri zápche a hemoroidoch
  • zvyšuje pocit sýtosti, bráni príjmu ďalších energetických potravín a tým prispieva k redukcii telesnej hmotnosti
  • chráni sliznicu čriev pred nežiaducim dráždením toxickými a karcinogénnymi látkami
  • znižuje riziko vzniku karcinómu hrubého čreva a konečníku
  • znižuje vznik črevných vydutín a zápal čreva – divertikulitídu

Niekoľko slov na záver

Ako sme už vyššie uviedli, spôsobov, ako predchádzať vzniku tohto nepríjemného ochorenia a aj možností liečby je hneď niekoľko. Dôraz sa kladie na postup prírodnou cestou, teda nezaťažovať črevný systém syntetickými liekmi. Sama príroda poskytuje veľkého množstva zdrojov kvalitných účinných látok, ktoré poskytujú pomoc pri mnohých problémoch tráviaceho systému. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Irritable_bowel_syndrome

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.