Aníz obyčajný | Pimpinella anisum

Aniz Obycajny

Aniz je koreninou a liečivou bylinkou zároveň.

Aníz môžeme ešte stále nájsť vo voľnej prírode v oblasti Stredomoria, odkiaľ aj pochádza; ale v súčasnosti ho pestujú už po celom svete1. Patrí medzi najstaršie liečivé rastliny vôbec. Používali ju napríklad už starí Egypťania. Vo farmaceutickom priemysle používajú listy a koreň, v ľudovom liečiteľstve napríklad používajú najmä jeho semená2.

Ako sa používa

Aníz bežne zaraďujú medzi koreniny v oblasti gastronómie, no málokto vie, že ide o liečivú rastlinu s mnohými zdraviu prospešnými účinkami. uľahčuje funkcie obličiek, pečene, sleziny, a prečisťuje pľúca3. Zmierňuje brušné bolesti, pomáha pri črevných poruchách a nadúvaní, a je užitočný pri kŕčoch zažívacieho ústrojenstva4. Anízové semiačka podporujú peristaltiku (pohyby čriev), a vďaka vysokej koncentrácii aromatických silíc majú antikonvulzívny (protikŕčový) účinok5.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Výskumy ukázali, že esenciálne oleje z anízu zmierňujú žalúdočné kŕče a majú protispasmatický účinok6. Okrem toho jednou zložkou anízového oleja je – estragol – funguje v organizme podobne ako ženský hormón estrogén, podporuje menštruáciu, zvyšuje sekréciu materského mlieka a zvýšenie ženského libida7. Nemecké inštitúcie napríklad uvádzajú dôkazy, že rastlina rozpustí hlien v dýchacích cestách, a uľahčuje vykašliavacie vlastnosti8.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:15.
2. Ibid.
3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 96.
4. Ibid.
5. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 317.
6. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 260.
7. Ibid.
8. Ibid.

Táto bylinka sa nachádza aj v našich produktoch Clean Inside, Slim Tea.