Cesnak (Allium sativum) a jeho detoxikačné účinky

Cesnak

Cesnak a jeho fantastické účinky

Už viac ako 5 000 rokov je cesnak vysoko hodnotený pre svoje liečivé účinky. Rovnako pre schopnosť posilniť organizmus a dodať telu energiu1. Mimochodom, pre potreby medicínskych účelov sa používajú iba dužinaté struky cesnaku.

Ako sa používa

Cesnak pomáha telu pri detoxifikácii. Taktiež ho chráni ho proti infekciám tým, že zlepšuje fungovanie imunitného systému, a je účinný pri liečbe takmer každej choroby či infekcie2. Okrem toho disponuje antihypertenzívnymi, antimikrobiálnymi, antineoplastickými a hypercholesterolemickými vlastnosťami3. Špecifické ťažkosti, pri ktorých sa používa cesnak, sú nádcha, kašeľ, dermatofytóza. Taktiež astma, črevné červy, horúčka a poruchy trávenia, žlčníka a pečene4.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Síra, ktorá je súčasťou éterických esenciálnych olejov cesnaku, mu dodáva silné dezinfekčné vlastnosti. Okrem iného vytvára dobrú obranu proti smrtiacim mikroorganizmom v tele. Taktiež sa po strávení vstrebá do krvi. Následne sa potom rozšíri cez rôzne orgány tela5. Výskum naznačuje, že prítomnosť alicínu a alyl sulfidu (aktívne zložky cesnaku) úspešne eliminuje črevné parazity. Navyše má rovnaký vplyv na všetky parazity – či sú to škrkavky, mrle, pásomnice alebo machovce6. Okrem iného cesnak získal vysoké ohodnotenie vo väčšine štúdií zaoberajúcich sa touto rastlinou, ktorých bolo uskutočnených viac ako 2 000 na celom svete7.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 6:7.
2. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 97.
3. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pp. 344-46.
4. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 283
5. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 6:7.
6. Mowrey, Daniel. The Scientific Validation of Herbal Medicine, Keats Publishing, ©1986, pg. 230.
7. Armstrong, David. Herbs That Work, Ulysses Press, ©2001, pp. 53-4.

Táto liečivá rastlina sa nachádza aj v našom produkte Parasic.