Črevné polypy: dôvod na obavy je na mieste

Črevné polypy: dôvod na obavy je na mieste

Črevné polypy môžu byť zhubné alebo nezhubné. V oboch prípadoch je však ich odstránenie opodstatnené, pokiaľ sa chceme vyhnúť rakovine hrubého čreva. Tento zákrok je našťastie bezbolestný, dá sa bezproblémovo odstrániť v rámci kolonoskopie, ktorá sa vo veku nad päťdesiat rokov odporúča každému.

I keď sa črevný polyp nachádza v hrubom čreve väčšiny ľudí, nesmieme okolo neho prejsť bez povšimnutia. Tieto výrastky na sliznici hrubého čreva a konečníka predstavujú totiž priamych predchodcov rakoviny.

ČO ICH SPÔSOBUJE?

V minulosti objavili v úzadí črevných polypov patogény, toto sa však nepotvrdilo. Okrem genetickej predispozície môže byť v úzadí hlavne poškodenie sliznice hrubého čreva spôsobené životným štýlom. To predstavuje dôsledok okrem iného nízkeho príjmu vlákniny, konzumácie veľkého množstva červeného mäsa, rôznych prídavných látok v potravinách, nadváhy. No a tiež životného štýlu s nedostatkom pohybu.

AKO SI ICH VŠIMNEME?

Črevné polypy vo vysokom percente prípadov nespôsobujú príznaky. Na ich prítomnosť môže upozorniť  črevná obštrukcia, alebo keď krváca, krv sa objaví aj na stolici. Inak sa dá odhaliť iba v rámci skríningu rakoviny hrubého čreva počas kolonoskopie hrubého čreva. Zákrok si nevyžaduje hospitalizáciu, potrebné však je vyčistenie črevného traktu, čo sa dosiahne v prvom rade preháňadlami alebo klystírom. Sonda sa do čreva zavedie cez análny otvor, keď dosiahne tenké črevo, opatrne sa vytiahne späť.

V záujme toho, aby zo sliznice získal vhodný obraz, lekár pomocou vstreknutia oxidu uhličitého vyhladí záhyby na črevách. Samotný prístroj tvorí ohybná rúra dlhá približne jeden a pol metra, jej priemer je 1-1,5 cm, má svetlo a kameru. Vytvorili ju tak, aby lekár mohol jej pomocou v prípade potreby ľahko a bezpečne odstrániť polypy, ktorý vtedy urobí biopsiu, čiže odoberie vzorku tkaniva. Vyšetrenie trvá približne pol hodinu, na požiadanie sa pacient uspí, alebo mu podajú sedatíva.

TYPY ČREVNÝCH POLYPOV

Polypy môžu mať podlhovastý tvar, alebo sú široké, ale okrem tvaru ich môžeme rozdeľovať aj podľa toho, v ktorej časti črevného traktu sa vyskytujú, ako vyzerajú z histologického hľadiska, alebo či sa musíme obávať ich preklenutia do zhubnej formy.

Skôr, ako sa zľakneme, musíme konštatovať, že polypy sa nemusia zmeniť na rakovinu: toto vyvolávajú hlavne nahromadené toxíny spôsobené nezdravou stravou, v určitom percente prípadov je však rakovina hrubého čreva spôsobená genetickou danosťou. Podľa najnovších výskumov aj baktéria Fusobacterium nucleatum môže zohrávať úlohu pri transformácii nezhubného polypu na rakovinu.

Existujú kolónie, ktoré sa upínajú na povrchu čreva, a takzvané visiace polypy, ktoré sú so stenou čriev spojené iba tenkým tkanivom. Možnosť toho, že sa polyp v čreve zmení na zhubný, vo veľkej miere závisí od jeho veľkosti. Ako to vyzerá vyjadrené číslami? Je malé riziko vzniku rakoviny, ak má polyp približne jeden aj pol centimetra, kým polypy veľkosti jeden aj pol až dva centimetre už môžu byť dôvodom na obavy. Keď veľkosť výrastku presiahne dva centimetre, riziko zhubných zmien má veľkú pravdepodobnosť. Keď sa polyp zmení na zhubný nádor, na základe mikroskopických vyšetrení možno pozorovať rôzne obrazy tkanív. Podľa nich môže byť rakovina hrubého čreva z buniek v tvare pečatného prsteňa – ide o najagresívnejší – adenocarcinóm, mucinózny adenocarcinóm a spinocelulárny karcinóm.

MALI BY SME SA OBÁVAŤ?

Treba vedieť, že z nezhubných výrastkov sa rakovinový nádor vyvinie približne za desať rokov, ktorý sa typicky týka ľudí vo veku nad 50 rokov. Práve preto sa vykonanie kolonoskopie hrubého čreva odporúča pred dosiahnutím 50. roku veku. Potom, v prípade negatívneho výsledku, jej opakovanie stačí po desiatich rokoch. V prípade, že nastane odstránenie viacerých malých polypov, sa odporúča opakovanie kolonoskopického vyšetrenia po piatich rokoch. V prípade odstránenia väčšieho množstva polypov, po troch rokoch. Ale po odstránení veľmi veľkého množstva polypov sa musíme vyšetreniu znova podrobiť po pol až jednom roku.

Keď sa v kruhu blízkych rodinných príslušníkov už objavila rakovina hrubého čreva, kolonoskopia hrubého čreva sa odporúča už vo veku dvadsať rokov. Tú treba zopakovať každé 3-4 roky, prípadne podľa odporúčania lekára. Najlepšou prevenciou vzniku rakoviny hrubého čreva je už spomínaná kolonoskopia hrubého čreva. Vyšetrením sa dajú diagnostikovať zápalové ochorenia, prípadne črevné polypy a výrastky, ktoré vo väčšine prípadov predchádzajú rakovine.

AKO SA IM DÁ PREDÍSŤ?

Toxíny, ktoré sa zachytia na sliznici čriev, môžu spôsobiť zápaly a výrazne zvyšujú riziko vzniku črevných polypov. Prevenciou ich vzniku je zmena jedálneho lístka, zvýšený príjem vlákniny a zanechanie nezdravej stravy; hlavne rafinovaného bieleho cukru, živočíšnych tukov a potravín bohatých na umelé prídavné látky. Toto však nejde rýchlo. Práve preto sa odporúča odstránenie nahromadených toxických látok detoxikáciou, vďaka čomu bude účinnejšia aj zmena jedálneho lístka. Bez vlákniny nemôže fungovať vhodne ani očistenie stien čriev. Toxíny neustále dráždia sliznicu čriev, nečistoty sa zase usadia v záhyboch čriev, čo prispieva ku vzniku zápalov a rakoviny hrubého čreva.

Zdroje:
https://www.webmd.com/colorectal-cancer/colon-polyps-basics#1
https://journals.lww.com/eurjcancerprev/Abstract/2015/09000/Fusobacterium_nucleatum___an_emerging_bug_in.2.aspx
https://sk.wikipedia.org/wiki/Polyp_(medicína)