Zelená stolica: kedy máme dôvod na obavy a návštevu odborného lekára?

Zelená stolica

Zelená stolica a jej príčiny

Domáce testovanie stolice má svoje opodstatnenie, aby sme mali jasno ohľadom všeobecného stavu nášho trávenia a prostredníctvom neho aj nášho zdravia. Z farby výkalov možno vyvodiť aj množstvo užitočných záverov: pokiaľ sa objaví zelená stolica, môže to naznačovať hoci aj vážne poruchy tráviaceho systému. V takom prípade odporúčame zvýšiť príjem vlákniny, čo možno s najväčšou pravdepodobnosťou dosiahnuť kvalitnými doplnkami výživy.

Keď prijímame potravu, významnú časť tuhých jedál sa počas trávenia štiepi v tráviacom systéme, v prvom rade v žalúdku a hrubom čreve, následne sa potom vstrebávajú. Ide hlavne o vitamíny, minerálne látky, stopové prvky atď. Zvyšné odpadové látky sa potom vyprázdnia z čriev cez konečník. Pojem stolica je pre mnohých už od nepamäti tabuizovaná téma. Jej textúra, tvar a zápach však môžu odhaliť množstvo zdravotných problémov. Dôležitým zdrojom informácií je tiež jej farba, z ktorej možno odvodiť príčiny. Či už ide o tráviace ťažkosti, ba dokonca aj to, či zmeny spôsobil nedostatok niektorej potraviny, alebo naopak jej nadmerná konzumácia, prípadne nejaké parazity. Pozrime sa, čo môže spôsobiť vznik stolice zelenej farby.

Nie je jedno, akej je farby

V mnohých prípadoch môže byť zmena farby stolice ovplyvnená príjmom potravy. Stolica odhalí zloženie našej stravy. Pokiaľ dôjde k zmene farby iba príležitostne, nie je dôvod na obavy a takejto zmeny sa nemusíte naľakať. Tento jav však môže byť spojený s niektorými – ľahšími alebo vážnejšími – ochoreniami, prípadne s užívaním určitých prípravkov. Častejšie však ide o poruchu tráviaceho systému, alebo konkrétne jedného z orgánov tráviaceho systému. Spomenutá porucha orgánu je v mnohých prípadoch výsledkom nezdravého životného štýlu a abnormálne sfarbenie stolice vzniká ako súčasť príznakov. Môže byť dokonca tekutá a zapáchajúca.

Prečo nie je hnedá?

Jednou zložkou žlčovej tekutiny je bilirubín, ktorý predstavuje produkt rozkladu hemoglobínov. Z toho sa počas metabolizmu vytvára sterkobilín, ktorý vo výkaloch zhnedne. Pokiaľ skonzumované jedlo prechádza hrubým črevom príliš rýchlo, organizmus nedokáže spracovať pigment biliverdín, ktorý je tiež prítomný v žlči. Stolica tak nenaberie bežnú hnedú farbu, ale získa zelenkastú. To je dôvod, prečo je častým spoločníkom v prípade, že nás trápi hnačka. K prítomnosti tejto farby môžu prispieť aj čerstvý špenát, rukola, petržlen, brokolica, šalát, zelené fazule, hrášok, ale aj potraviny s vysokým obsahom železa, ako aj doplnky výživy. Tento odtieň výkalov môže vzniknúť v dôsledku potravinárskych farbív používaných predovšetkým v balených potravinách, najmä u tých osôb, ktoré sú na tieto zložky citlivé. Ak napríklad dieťa zjedlo na narodeninovej oslave tortu s polevou, do ktorej bolo použité syntetické farbivo, nasledujúci deň by rodič nemal byť prekvapený, keď vo svojej toaletnej mise vidí niečo zvláštne.

Stolica sfarbená do zelena – aj lieky môžu byť na príčine

Užívanie určitých liekov, napríklad antibiotík, môže byť tiež za nezvyčajným sfarbením. Preháňadlo (laxatíva) do značnej miery znižuje účinnosť absorpcie živín, čo uľahčí prenikanie farbív do stolice. Zatiaľ čo niektoré antibiotiká ničia prospešné črevné baktérie a nedostatok mikroorganizmov predstavuje ďalší dôvod zmeny farby. Spravidla však ide o dočasnú zmenu, v prípade skončenia antibiotickej liečby zmizne do zelena sfarbená stolica.

Keď stolica takejto farby upozorňuje na nejakú chorobu

Niet dôvodu na paniku a predstavu na to najhoršie! Áno, výkaly rôznych farieb môžu byť znakom rakovinového nádoru. V prípade rakoviny však stolica často naberie čiernu farbu, alebo farbu dechtu. To zvyčajne naznačuje, že niekde v hornej časti tráviacej sústavy došlo ku krvácaniu.

Pravdepodobne za tým stoja nasledovné ochorenia: akútna gastritída a ulcerózna kolitída, divertikulitída spôsobená baktériou Clostridium alebo Pseudomonas aeruginosa. Zriedkavo je za to zodpovedný takzvaný „Mirizziho syndróm“ – komplikácia žlčových kameňov. Rovnako ho môže spôsobiť syndróm dráždivého čreva – IBS, ďalej tráviace ťažkosti vyvolané prítomnosťou lepku, alebo pikantných korenín. Zodpovedná je aj choroba graft versus host (štepu proti hostiteľovi) ako komplikácia vznikajúca v prípade transplantácie kostnej drene.

Vlákniny: účinná pomoc na nedostatočné trávenie

Ak stolica nyzerá byť nazelenalá, ide o zhoršené vstrebávanie, resp. poruchu trávenia. V takom prípade môže dobre slúžiť prírodná vlákninaČo je vláknina, prečo je tak dôležitá?. Je to preto, lebo čistia črevný systém od škodlivých usadenín, ktoré bránia zúžitkovaniu živín. Prírodný výživový doplnok Clean Inside®, ktorý obsahuje 20 druhov rozpustnej a nerozpustnej rastlinnej vlákniny, obsahuje odporúčané denné množstvo, odstraňuje zápchu, upravuje trávenie a rovnováhu črevnej flóry. Vzhľadom na to, že spomaľuje rast hladiny glukózy v krvi po jedle, odporúčame ju konzumovať najmä osobám trpiacim ochorením diabetes.

Pozor!

V prípade, že výkaly majú naďalej zelenú farbu, alebo sa tento stav pravidelne vracia, resp. vyzerajú hlienové, prípadne krvavé, v každom prípade neotáľajte s návštevou lekára. Rovnako odporúčame pomoc odborníka, ak ťažkosti sprevádzajú tráviace ťažkosti, horúčky, nechutenstvo, alebo celkový zlý pocit.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/311377
https://www.healthline.com/health/digestive-health/why-is-my-poop-green