Fenikel (Foeniculum vulgare, vlašský kôpor)

Fenikel

Fenikel – Foeniculum vulgare

Poznáme tri hlavné druhy fenikla: fenikel obyčajný, fenikel sladký – Foeniculum dulce – a fenikel buľvový – Foeniculum azoricum. Výška rastliny závisí od konkrétneho druhu, môže narásť do výšky 50 až 200 cm. Jeho listy podobné kôpru sú mnohonásobne perovito delené na nitkové útvary. Najčastejšie používanou časťou feniklu je jeho hľuza, ktorá môže byť bielej a aj bledozelenej farby. Všetky časti feniklu sú jedlé: klíčky, listy, kvet i jeho plod, ktorý sa často mylne považuje za jeho semená kvôli svojej malej veľkosti.

Fenikel a jeho použitie

Foeniculum môžeme konzumovať v surovom stave, pečený, varený alebo ako korenie. Je veľmi zdravý aj v podobe čaju. Má mierne preháňacie účinky, jeho obsah vlákniny napomáha pri odstránení karcinogénnych a iných toxických látok, ktoré prispievajú k vzniku rakovinových nádorov. Jeho pravidelná konzumácia zabraňuje rozvoju nádoru v hrubom čreve. Je pozoruhodné analgetikum, ktoré sa úspešne používa pri silných bolestiach brucha alebo pri menštruačných kŕčoch.

Výsledky výskumu

Odvar z fenikla napomáha apoptóze, t.j. programovanej bunkovej smrti, znižuje počet voľných radikálov, čím predchádza rastu nádorov, hlavne v prsníku a v pečeni. Fenikel je bohatý na anetol, ktorého účinné látky majú silné dezinfekčné a fungicídne účinky. Taktiež má detoxikačné, antioxidantné a antimikrobiálne vlastnosti a obsah flavonoidov posilňuje kapiláry. Nastaví hladinu cholesterolu v krvi, čím chráni voči srdcovo-cievnych ochorení. Je vynikajúci proti zápalom, uľahčuje trávenie, znižuje nadúvanie.

Bibliografia:
http://www.lifeandhealth.org/2014/03/02/fennel
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874101002495

15 Impressive Benefits of Fennel


http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ffj.1929/abstract
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691508005905
http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2008.0327
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S092666901200564X
http://www.rainbow.coop/library/antioxidant-activity-of-fennel/
http://www.liveandfeel.com/articles/benefits-of-fennel-herb-1706
http://www.indepthinfo.com/fennel/health.html

Táto liečivá raslina sa nachádza aj v našich produktoch Clean Inside, Parasic, ToxiClean.