Kurkuma (Curcuma longa, Indický šafran)

Kurkuma 0

Jednou z najlepších liečivých rastlín je kurkuma.

Rastlina kurkuma pochádza pôvodne z Ázie, hlavne z Indie a Číny, teda miluje tropické podnebie. V súčasnosti sa však pestuje už aj v Európe. Indický šafran, ako ho mnohí poznajú, patrí do čeľade zázvorníkovitých. Hľuza (pakoreň) rastliny je jedlé, veľmi známe ázijské korenie a je významnou základnou zložkou karí korenia.

Použitie

Účinne sa kurkuma používa napríklad pri detoxikačných kúrach a kúrach na čistenie žalúdka. Táto bylinka je uznávaným ochrancom – čističom pečene (viď. detoxikácia pečene), okrem toho má vynikajúce antifungálne, antivírusové a antibakteriálne účinky, je silný antioxidant a zlepšuje fungovanie nervového systému. Vo všeobecnosti má široké použitie. Nech už sa bavíme o použití v liečiteľstve, alebo hoci aj v kuchyni.

Výsledky výskumov

Účinnou látkou kurkumy je kurkumín, ktorý je ako detoxikačná látka veľmi účinný pri podpore obličiek. Zabraňuje poškodeniu voľnými radikálmi, zvyšuje obsah glutatiónu v obličkách a aktivitu glutathion peroxidáz. Výskumníci vkladajú veľké nádeje do toho, že pravidelné užívanie kurkumy pomôže pri liečbe obličiek, pretože zabraňuje poškodeniu obličiek vyvolaných peroxidáciou lipidov. Kurkuma sa úspešne využíva aj pri nádorových léziách, hlavne pri nádoroch kože, prsníka, žalúdka a čriev. Kurkuma je vynikajúca aj pri prevencii Alzheimerovej choroby, lebo zabraňuje vzniku zhlukovania škodlivého beta-amyloidu.

Pokiaľ máme chuť a odhodlanie na akúkoľvek kúru, táto liečivá rastlina bude v každom prípade účinná v mnohých ohľadoch. Kurkuma disponuje mnohorakými vlastnosťami, ktoré možno aplikovať v celom rade prípadných problémov.

Bibliografia:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874104003393
http://www.all-science-fair-projects.com/project1394_39.html
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/037887419501250H
British Journal of Pharmacology, 200, Vol 129, Iss 2, pp 231-234
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15650394
http://www.raysahelian.com/turmeric.html
http://www.cancerresearchuk.org/cancer-help/about-cancer/cancer-questions/can-turmeric-prevent-bowel-cancer#research
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15367704
Journal of Agricultural and Food Chemistry
http://alzheimer.neurology.ucla.edu/Curcumin.html