Lopúch (Arctium lappa)

Pre mnohých je lopúch (Arctium lappa) len obyčajná burina, ktorá dokáže byť aj dosť agresívna. Ľudové liečiteľstvo v ňom naopak už dávno vidí fantáziu; v staroveku sa používal aj na liečenie hadieho uhryznutia, na dezinfekciu po uhryznutí psa, ale aj pri dýchacích problémoch a zápaloch pľúc. Zvyčajne sa používa jeho koreň, no v priebehu histórie sa používali aj listy, ktoré sa drvili a primiešavali do vína. Pomocou lopúcha sa pokúšali liečiť najrôznejšie ochorenia, od lepry cez nádory až po prolaps maternice, s väčším či menším úspechom.

Liečivé účinky

Rastlina je pomerne bohatá na meď, mangán, železo, horčík, fosfor, draslík a vápnik, v jadre obsahuje vitamíny skupiny B, C, E a vitamín A. Jeho koreň obsahuje triesloviny, kyselinu kávovú, kyselinu chlorogénovú a lignany, ktoré rôznymi spôsobmi prispievajú k zdraviu organizmu. Účinná látka arktiopikrín nachádzajúca sa v lopúchu má vynikajúce baktericídne, fungicídne a antiseptické vlastnosti, čím výrazne znižuje prejavy rôznych kožných ochorení. Je účinný aj pri liečbe vnútorných infekcií, najmä pri obnove normálneho fungovania močových ciest, obličiek a hrubého čreva. Lopúch jemne uplatňuje svoje blahodarné účinky, chráni sliznicu orgánov a posilňuje ich odolnosť. Polynenasýtené fenolové kyseliny tiež pomáhajú v boji proti baktériám, pôsobia podobne ako antibiotiká, upokojujú zápaly a podráždenie. Vysoký obsah draslíka v lopúchu prispieva k prevencii artériosklerózy, srdcového infarktu, mŕtvice a vysokého krvného tlaku. Lopúch vďaka výraznému obsahu vitamínov C a E posilňuje imunitný systém a ako antioxidant viaže voľné radikály spôsobujúce rakovinu, zápaly a kardiovaskulárne ochorenia.

Účinné látky lopúcha stimulujú činnosť žlče a pečene, preto je ideálny na detoxikačné kúry. Jeho schopnosť zvýšiť potenie a zlepšiť prietok moču ďalej posilňuje jeho detoxikačné vlastnosti, čím prispieva k odstraňovaniu toxínov. Ako mierne preháňadlo môže lopúch doplniť vašu stravu. Jeho koreň obsahuje močopudnú a krv prečisťujúcu vlákninu inulín, ktorá je jedným z najdôležitejších prebiotík; pomáha zbaviť sa nahromadených toxínov a udržiavať rovnováhu črevnej flóry. Fungovanie črevnej flóry priamo ovplyvňuje výkonnosť imunitného systému a baktérie sa podieľajú na tvorbe mnohých vitamínov a ďalších životne dôležitých látok, podporujú trávenie a metabolizmus. Vláknina lopúcha zohráva významnú úlohu pri stimulácii trávenia a stimulácii tvorby tráviacich štiav. Urýchľuje prechod potravy črevným traktom, zmierňuje nadúvanie a zápchu a zabraňuje ich tvorbe. Inulín tiež znižuje zápal v tráviacom trakte, zmierňuje symptómy vredov, upokojuje kŕče a inhibuje rast baktérií, ktoré spôsobujú hnačku. Lopúch znižuje hladinu cholesterolu, chráni srdce a cievny systém, upravuje hladinu cukru v krvi. Počas detoxikácie lopúch obnovuje zdravie pokožky, podporuje hojenie akné, dermatitídy, akné a škvŕn. Zmierňuje bolesť a urýchľuje hojenie rán, je účinný pri liečbe popálenín, môže pomôcť odstrániť lupiny a vypadávanie vlasov.

Lopúch má vlastnosti zlepšujúce chuť do jedla, preto ho možno použiť pri liečbe anorexie. Je účinný proti bolestiam hrdla a iným ochoreniam dýchacích ciest, možno ho použiť pri liečbe neplodnosti a impotencie.

Čo hovorí veda?

Nemecká štúdia skúmala vplyv lopúcha na pokožku. Štúdia odhaľuje, že okrem iného dokáže redukovať vrásky okolo očí vďaka látke zvanej arctiín.

Použitie

Využitie lopúcha počas histórie bolo veľmi rôznorodé a nie je tomu inak ani dnes. Na jednej strane sa dá použiť proti bežným tráviacim ťažkostiam ako je zápcha, nadúvanie či dokonca hnačka, keďže inulín v ňom obsiahnutý má dobrý vplyv na štruktúru stolice a frekvenciu vyprázdňovania. Zmierňuje vredy, napomáha hojeniu rán a dobre pôsobí aj na hladinu cholesterolu. Pri kožných problémoch, ekzémoch a starostlivosti o pleť na kozmetické účely – napr. skutočne sa dá použiť na odstránenie vrások, ale môže byť užitočným pomocníkom aj pri liečbe psoriázy.

Je výborným detoxikantom, pretože stimuluje funkcie pečene a potenie a je aj diuretikum, čo ešte viac podporuje odstraňovanie toxínov z tela. Pôsobí antibakteriálne a antisepticky a pomocou svojej vlákniny vyživuje aj probiotické baktérie žijúce v tele, čím posilňuje imunitný systém.

Použitá literatúra

Burdock. Review of Natural Products. factsandcomparisons4.0 [online]. 2005. Available from Wolters Kluwer Health, Inc. Accessed April 16, 2007.

Janke, Rhonda, “A Grower’s Guide, Burdock”. Kansas State Research and Extension, MF-2609. May 2004.

Lin CC, Lu JM, Yang JJ, et al. Anti-inflammatory and radical scavenge effects of Arctium lappa. Am J Chin Med. 1996;24:127-137.

Kolacz NM, Jaroch MT, Bear ML, Hess RF. The effect of Burns & Wounds (B&W)/burdock leaf therapy on burn-injured Amish patients: a pilot study measuring pain levels, infection rates, and healing times. J Holist Nurs. 2014;32(4):327-40.

  1. Liu, Y.-Z. Cai, R. N. S. Wong et al., “Comparative analysis of caffeoylquinic acids and lignans in roots and seeds among various burdock (Arctium lappa) genotypes with high antioxidant activity,” Journal of Agricultural and Food Chemistry, vol. 60, no. 16, pp. 4067–4075, 2012.

Chan YS, Cheng LN, Wu JH, et al. A review of the pharmacological effects of Arctium lappa (burdock). Inflammopharmacology. 2011;19(5):245-254.

Li D, Kim JM, Jin Z, Zhou J. Prebiotic effectiveness of inulin extracted from edible burdock. Anaerobe. 2008;14(1):29-34.

Názov:
Lopúch (Arctium lappa)

Latinský názov:
Arctium lappa

Obsah

Súvisiace produkty

  • Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.

    Hepadone Protect

     13.90

    Hepadone Protect je liečivá čajová zmes obsahujúca 100% prírodné liečivé bylinky na pečeň, ktoré ju chránia. Jeho zložky majú protizápalové, upokojujúce účinky a čistia krv. 9 druhov starostlivo vybraných rastlinných účinných látok navzájom posilňujúc svoje účinky priaznivo vplýva na pečeň a poskytuje ochranu.