Tekvicové jadierka (Cucurbita pepo)

Tekvicové semienka, jadierka (Cucurbita pepo) sú veľmi obľúbeným snackom, podobne ako pražené slnečnicové semienka, ktoré sa môžu konzumovať ako súčasť šalátov. Tekvica a jej semená sú známe už veľmi dlho, o čom svedčí, že v údolí Oaxaca v Mexiku boli nájdené zvyšky tekvice pochádzajúce sa z obdobia pred 9000 rokmi. Tekvica pochádza pravdepodobne z územia Mexika a v Európe sa rozšírila v 16. storočí. Nielen tekvica, ale aj jej semienka sú mimoriadne zdravé, čo môže pomôcť k udržaniu zdravia v mnohých smeroch.

Jeho liečivé účinky

Tekvicové semienka sú bohaté na vitamíny B, C, E a K a vo väčšom množstve sa v nich vyskytujú minerály ako fosfor, vápnik, horčík, mangán, železo a najmä zinok. Jeho hlavnými účinnými látkami sú kyselina kumarínová, ferulová, lignany a kyselina kávová, ako aj veľké množstvo omega 3 a omega 6 mastných kyselín.

Vďaka obsahu zinku má dobrý vplyv na zdravie mužov. Nedostatok zinku prispieva k zväčšovaniu prostaty, čo okrem impotencie môže viesť až k rakovine prostaty. Množstvo zinku v tele sa pribúdajúcim vekom znižuje, preto je dôležité dbať na jeho doplnenie. Zinok tiež zvyšuje mužskú plodnosť, ktorá je v súčasnosti čoraz závažnejším problémom, ktorý predstavuje vážnu výzvu pre páry, ktoré plánujú mať deti. Plešatosť je typický mužský problém, ktorý postihuje mnoho mužov. Čiastočne za to môže dihydrotestosterón, ktorý podporuje vypadávanie vlasov. Zinok v tekvicových semienkach bráni tvorbe tejto látky, takže môže do určitej miery zmierniť plešatosť. Malá porcia tekvicových semienok dokáže pokryť 20 % denného príjmu zinku, takže sa určite oplatí ich konzumovať.

Aminokyselina tryptofán nachádzajúca sa v tekvicových semienkach má dobrý vplyv na náladu. Jedným z hormónov zodpovedných za našu náladu je serotonín, na ktorého produkciu je potrebný tryptofán. Depresiu, úzkosť a panickú poruchu možno znížiť optimalizáciou hladín serotonínu. Tryptofán tiež prispieva k tvorbe melatonínu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri spánku a podobne ako serotonín aj pri formovaní našej nálady. To všetko dopĺňa upokojujúci účinok horčíka v tekvicových semienkach.

Vláknina obsiahnutá v tekvicových semienkach pomáha detoxikovať organizmus, čistí hrubé črevo od nahromadených toxínov a reguluje pohyby čriev.

Znižuje krvný tlak, upravuje hladinu cukru v krvi a znižuje hladinu zlého (LDL) cholesterolu, čo vo veľkej miere prispieva k udržaniu zdravia kardiovaskulárneho systému.

Jeho antioxidanty prispievajú k prevencii rakoviny a pôsobia protizápalovo.

Cucurbitin v ňom obsiahnutý je silné antihelmintikum, takže ho možno úspešne použiť na vyháňanie parazitov.

Čo hovorí veda?

Vedci skúmali účinky tekvicových semienok na prostatu a zistili, že tekvicové semienka sú schopné inhibovať účinky testosterónu na zväčšenie prostaty.

Použitie

Vďaka obsahu zinku v tekvicových semiačkach sa dá efektívne použiť na ochranu prostaty a na zachovanie mužského zdravia vôbec. Znižuje plešatosť a zvyšuje plodnosť a mužské libido.

pozitívny vplyv na náladu, pretože prispieva k tvorbe serotonínu a melatonínu, ktoré ovplyvňujú spánok a náladu. Vďaka tomu možno tekvicové semienka využiť pri depresii, úzkosti a panickej poruche.

Chráni srdcovo-cievny systém, znižuje krvný tlak, hladinu cholesterolu a reguluje hladinu cukru v krvi a jeho vláknina pomáha pri detoxikácii a regulácii vyprázdňovania.

Alkalizuje organizmus a pôsobí antibakteriálne, protiplesňovo a v neposlednom rade aj antihelminticky, preto je dobrou voľbou aj na vyháňanie parazitov a črevných červov.

Literatúra

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/

https://www.researchgate.net/publication/8116649_Preclinical_studies_of_Cucurbita_maxima_pumpkin_seeds_a_traditional_intestinal_antiparasitic_in_rural_urban_areas_article_in_Spanish

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16822218/

https://www.parasite-journal.org/articles/parasite/pdf/2021/01/parasite200214.pdf

Applequist WL, Avula B, Schaneberg BT et el. Comparative fatty acid content of seeds of four Cucurbita species grown in a common (shared) garden. Journal of Food Composition and Analysis, September—November 2006.

Al-Khalifa, A.S. Physicochemical characteristics, fatty acid composition, and lipoxygenase activity of crude pumpkin and melon seed oils. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 1996;44:964–966.

Glew RH, Glew RS, Chuang LT et al. Amino acid, mineral and fatty acid content of pumpkin seeds (Cucurbita spp) and Cyperus esculentus nuts in the Republic of Niger. Plant Foods Hum Nutr. 2006 Jun;61(2):51-6.

Barbara, S., Murkovic, M. Changes in chemical composition of pumpkin seeds during the roasting process for production of pumpkin seed oil (Part 2: volatile compounds). Food Chemistry. 2004;84:367–374.

Ovca A, van Elteren JT, Falnoga I et al. Speciation of zinc in pumpkin seeds (Cucurbita pepo) and degradation of its species in the human digestive tract. Food Chemistry, 15 October 2011, Pages 839-846.

Vassiliou AG, Neumann GM, Condron R et al. Purification and mass spectrometry-assisted sequencing of basic antifungal proteins from seeds of pumpkin (Cucurbita maxima). Plant Science, Volume 134, Issue 2, 5 June 1998, Pages 141-162.

Makni, M., Fetoui, H., Gargouri, N.K., Garoui, E.l.M., Jaber, H., Makni, J., Boudawara, T., Zeghal, N. Hypolipidemic and hepatoprotective effects of flax and pumpkin seed mixture rich in ω-3 and ω-6 fatty acids in hypercholesterolemic rats. Food and Chemical Toxicology. 2008;46:3714–3720.

Xanthopoulou MN, Nomikos T, Fragopoulou E et al. Antioxidant and lipoxygenase inhibitory activities of pumpkin seed extracts. Food Research International, Volume 42, Issues 5—6, June—July 2009, Pages 641-646.

Názov:
Tekvicové jadierka (Cucurbita pepo)

Latinský názov:
Cucurbita pepo

Obsah

Súvisiace produkty

  • Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.

    Parasic

     20.90

    Parasic je antiparazitárny prípravok obsahujúci liečivé rastliny. Medzi prírodné zložky tohto produktu patrí extrakt z cesnaku, tekvicových semienok a extrakt zo slamihy piesočnej. Také zloženia liečivých rastlín, ako sú bazalka posvätná (tulsi) a extrakt z omanu pravého pomáhajú pri odstránení nepríjemných cudzopasníkov z organizmu.