Čo je kúra na očistu čreva?

Kúra na očistu čreva, alebo očistná kúra, ako už napovedá jej názov, je v podstate detoxikačná očista tráviaceho traktu. Čo však takmer nikto presne nevie, je, ako vlastne celý tento proces prebieha, aké máme možnosti, či je užitočný a akým spôsobom sa oplatí podstúpiť ho. V zásade existujú dva spôsoby, ako očistu čreva vykonať:
Jednou z možností je očista vykonaná kvalifikovaným lekárom alebo zdravotnou sestrou. Tento proces prebieha tak, že sa pomocou hadičky zavedenej do konečníka napustí do čriev voda, do ktorej sa primiešal prášok z liečivých rastlín alebo káva. Touto zmesou sa črevá manuálne prepláchnu – podobne, ako keď niečo čistíme hadicou. V niektorých prípadoch môže zdravotná sestra masírovať brucho, aby sa vďaka črevnej peristaltike (pohybu čriev) zvýšila účinnosť čistenia. V minulosti sa črevá preplachovali aj slanou vodou, no dnes sa táto metóda už považuje za zastaranú – soľ sa už dlhší čas neodporúča na detoxikáciu organizmu ani na očistu čriev.
Tí, ktorých táto predstava od kúry na očistu čreva neodradila hneď na začiatku, môžu byť radi – existuje totiž aj druhá možnosť, a to domáca očista hrubého čreva a detoxikácia organizmu, ktorú možno vykonať v pohodlí domova. (1) Obrovskou výhodou tejto metódy je, že si stačí na určitý čas upraviť stravu a celý proces prebieha bez bolesti a nepríjemností.
Prečo je kúra na očistu čreva potrebná?
V každodennom živote sa v našom tele hromadia rôzne škodlivé toxíny, parazity, a čo je ešte horšie, moderný mestský spôsob života tomu len napomáha. Predstavme si bežný deň: ráno uviazneme v dopravnej zápche, ideme pešo alebo na bicykli pomedzi autá, vdychujeme výfukové plyny, prach, dym a iné nečistoty. Škodlivé látky sa však môžu dostať do tela aj cez pokožku – napokon, pokožka takisto „dýcha“. Prekvapujúce je, že mnoho látok sa do nášho tela dostáva práve cez pokožku – teda nielen dýchaním alebo potravou, ale aj cez našu najväčšiu orgánovú sústavu. Pravidelné kúpanie, sprchovanie či plávanie vo verejných bazénoch môže viesť k tomu, že sa cez pokožku dostanú do tela rôzne chemikálie, najmä chlór alebo iné dezinfekčné látky. Aj tieto môžu predstavovať záťaž pre črevá, keďže sa ich telo snaží neskôr vylúčiť.
Na obed si v zhone kúpime hamburger alebo gyros na stanici či od pouličného predajcu. Na jedlo tam padá vzdušný prach a špina – aj keď len v malom množstve. Navyše, tieto jedlá, ktoré si často dávame, určite nepatria medzi najzdravšie. Ak k tomu pridáme prácu v závode alebo iné zamestnanie, kde sme denne vystavení zdraviu škodlivým látkam, tak je jasné, že náš organizmus dostáva poriadne zabrať. Naše telo síce vie toxíny spracovať, no dlhodobé hromadenie môže mať negatívne následky.
Akú úlohu v tomto procese zohráva pečeň?
Pečeň (hepar) je orgán, ktorý sa špecializuje na odstraňovanie a neutralizáciu toxických látok. No aj keď pečeň vykonáva svoju prácu dobre, ide len o „polovičné riešenie”. Na to, aby sa toxíny z tela skutočne dostali von, musia správne fungovať aj črevá a ich peristaltika. Ak pečeň odovzdá toxické látky do čriev, no tie následne nepracujú správne, toxíny sa môžu znova vstrebať späť do organizmu. Tým pádom sa v tele začínajú hromadiť. Práve na tento problém môže byť riešením očista čriev – najmä vo forme kúr, ktoré možno vykonať aj doma. (2)
Ako dať črevá do poriadku doma?
Ak sa rozhodneme pre domácu očistu čriev bylinami, oplatí sa trochu pozmeniť jedálníček a vyskúšať nasledujúce jedlá, nápoje a metódy.
🟩 Voda
Zo všetkých strán počúvame, že máme piť veľa vody, ale ak sa púšťame do očisty čriev, je to ešte dôležitejšie. Voda sa totiž vo veľkej miere vstrebáva v hrubom čreve a jej množstvo v tele zásadne ovplyvňuje konzistenciu stolice. Ak nepijeme dostatočne, stolica je príliš tvrdá a črevá ju ťažko posúvajú ďalej – v dôsledku čoho sa v črevách môže hromadiť veľa toxínov. Minimum je 8 pohárov vody denne. Deň sa oplatí začať pohárom vody nalačno – vtedy má najlepší prečisťujúci účinok. Ak začíname deň pohárom vody, vstávajme tak, aby sme určite mali čas zájsť si na toaletu.
🟩 Ovocie, zelenina a smoothies
Počas kúry sa oplatí konzumovať extra porcie ovocia a zeleniny. Obsahujú fytochemikálie (rastlinné ochranné látky) a prírodné cukry, ktoré majú mierne preháňavý účinok a môžu podporiť detoxikáciu. Banány, citróny, hrušky a jablká sú ľahko dostupné a výborne sa hodia aj do smoothie – v takejto forme sú ešte chutnejšie.
🟩 Vláknina
Vláknina je zložka potravy, ktorú naše telo nedokáže stráviť – no napriek tomu je nevyhnutnou súčasťou zdravej výživy. Črevá pomocou vlákniny vytvárajú stolicu, čím napomáhajú vylučovaniu toxických látok z tela.
🟩 Bylinkové čaje a očista čreva pomocou bylín
Niektoré bylinkové čaje môžu priaznivo pôsobiť na trávenie – napríklad zázvorový čaj, ktorý si ľahko pripravíme aj doma. Stačí nám čerstvý zázvor a voda: zázvor nakrájame na tenké plátky a 5–10 minút povaríme na miernom ohni. Ak zázvor nie je náš favorit, výbornou alternatívou je aj aloe vera, ktoré má mierne preháňavé a detoxikačné účinky.
Okrem toho existujú aj ďalšie bylinky podporujúce očistu čreva, ako napríklad:
– senna (senovka),
– psyllium (vláknina zo skorocelu indického),
– mäta pieporná,
– fenikel alebo
– rebríček obyčajný.
Tieto rastliny môžu napomáhať pravidelnému vyprázdňovaniu, zmierňovať nadúvanie a podporovať celkové prečistenie tráviaceho traktu.
Pri ich užívaní je však dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a v prípade zdravotných ťažkostí sa vopred poradiť s odborníkom.
🟩 Fermentované (kvasené) potraviny
Tieto potraviny pôsobia ako prírodné probiotiká – teda priaznivo ovplyvňujú črevnú mikroflóru. Podporujú trávenie a normalizujú činnosť čriev. Patria sem napríklad kyslá kapusta, kvasené uhorky, kimchi, niektoré druhy syrov alebo dokonca aj pivo.
Oplatí sa začať s očistou čriev doma?
Hoci ide o metódu využívanú v alternatívnej medicíne, účinnosť očistnej kúry čriev zatiaľ nepodporuje dostatočné množstvo vedeckých výskumov – preto nie je zaručené, že skutočne funguje. (3) Na druhej strane však neexistujú ani dôkazy, že by bola neúčinná. Skôr ako sa do nej pustíme, oplatí sa zvážiť niekoľko dôležitých skutočností.
Na základe skúseností a výpovedí môže mať očista čreva tieto pozitíva:
– viac energie,
– lepšie fungovanie pečene a imunitného systému,
– úbytok hmotnosti,
– zlepšenie nálady,
– zbavenie sa nadúvania a zápchy.
🟥 Nesmieme však zabudnúť ani na možné vedľajšie účinky.
Ľudia, ktorí trpia niektorým ochorením tráviaceho traktu (napr. syndróm dráždivého čreva), zlyhávaním obličiek, pečene alebo srdca, alebo ktorí sa práve zotavujú po operácii hrubého čreva, by sa očiste čriev mali vyhnúť – najmä agresívnejším formám, ktoré vykonáva lekár pomocou sondy (klystír), pretože môžu zhoršiť príznaky existujúcich problémov.
🟡 V niektorých prípadoch sa ako vedľajšie účinky môže objaviť slabosť či hnačka, ktorá ľahko vedie k dehydratácii.
Ľudia s ochorením obličiek by tiež nemali piť príliš veľa ovocných štiav – obsahujú totiž vysoké množstvo oxalátov (soli kyseliny šťaveľovej), ktoré môžu poškodzovať obličky.
🟠 Diabetici by si mali dávať pozor na extrémne detoxikačné diéty, pretože môžu narušiť ich stabilný metabolizmus. Pre nich je lepšie, ak sa držia lekárom predpísanej stravy.
🟢 Ak je kúra premyslená, môže byť pre telo veľmi užitočná.
Treba však zdôrazniť, že ide o dočasnú kúru – špeciálnu diétu vytvorenú na tento účel netreba ani nie je vhodné dodržiavať dlhodobo. Dôležité je poznať svoj zdravotný stav a počúvať svoje telo.
Ak trpíme niektorým z vyššie uvedených ochorení, alebo si jednoducho nie sme istí, radšej sa poraďme so svojím lekárom, či je pre nás takáto kúra vhodná.
Vyskúšajte Clean Inside – program, ktorý účinne podporuje detoxikáciu organizmu a prirodzené vyprázdňovanie vďaka starostlivo zvoleným zložkám.
Vedecké zdroje:
1. https://www.webmd.com/balance/natural-colon-cleansing-is-it-necessary
2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323746
3. https://www.healthline.com/health/digestive-health/pros-cons-colon-cleanse