Čo je kúra na očistu čreva? Alternatívne riešenie detoxikácie

Čo je kúra na očistu čreva? Alternatívne riešenie detoxikácie

Kúra na očistu čreva, vychádzajúc z názvu, je v podstate detoxikačná očista čriev. Čo takmer nikto nevie, je skutočnosť, ako to vlastne celé funguje, aké máme k dispozícii možnosti, či prospieva a akým spôsobom sa oplatí vykonať ju. V zásade existujú dva spôsoby ako ju vykonať: 

Jednou z možností je, keď to robí kvalifikovaný lekár, alebo zdravotná sestra. Prebieha to tak, že prostredníctvom hadice, ktorá sa zavedie konečníkom do črevného systému, sa napustí voda, do ktorej sa primiešal prášok z liečivých rastlín, alebo káva, a touto zmesou sa naše črevá premyjú manuálne. Veľmi sa to podobá na to, ako keď niečo umývame hadicou. V niektorých prípadoch môže zdravotná sestra masírovať brucho, aby bolo vďaka pohybu čriev čistenie efektívnejšie. Kedysi sa vykonávala očista čriev slanou vodou, no tieto metódy sú dnes už minulosťou. Soľ sa na detoxikáciu organizmu, očistu čriev už dlhšiu dobu nedoporučuje. 

Pre tých, ktorých neprešla chuť, čo sa kúry na očistu čreva týka, hneď teraz na začiatku, našťastie existuje aj ďalšia možnosť, a to očista hrubého čreva a detoxikácia organizmu doma, teda sa dá najlepšie vykonať v pohodlí domova. Veľkou výhodou tejto možnosti je, že musíme zmeniť iba svoju stravu a to po dobu trvania kúry, a že nespôsobuje žiadnu bolesť ani nepríjemnosti. 

Prečo je kúra na očistu čreva potrebná?

V rámci nášho každodenného života sa v našom organizme nahromadí množstvo škodlivých toxických látok, parazity, a čo je horšie, moderný mestský životný štýl tomu len napomáha. Len si premietnime v duchu jeden priemerný deň: ráno sedíme v zápche, prechádzame sa, bicyklujeme medzi autami a vdychujeme výfukové plyny, prach, dym a pod. Okrem toho sa rôzne škodlivé látky môžu dostať do tela aj prostredníctvom pokožky, napokon, človek „dýcha“ aj cez pokožku. 

Na obed si v behu dáme hamburger, alebo gyros z metra, či od predajcov z ulice. Tam na jedlo tiež sadá vzduchom prenášaný prach a špina – aj keď v malom množstve. Už nehovoriac o tom, že ani samotné jedlá, ktoré pravidelne takto konzumujeme, nie sú práve najzdravšie. To zaklincuje aj zamestnanie, ktoré vykonávame (napr. práca vo výrobnom závode), v ktorej sme taktiež denne vystavení vysoko nebezpečným látkam. Samozrejme, na dennej báze to nebude až taký problém, nakoľko naše telo je schopné zvládnuť spomínané toxíny. Avšak rokmi sa tieto nahromadia a vo väčších nahromadených množstvách veru môžu predstavovať skutočne vážny problém.

Akú úlohu má v tomto procese naša pečeň? 

Hepar je tým orgánom v ľudskom tele, ktorý sa špecializuje na odstránenie a neutralizáciu toxických látok, usadenín. No i napriek tomu, že si vykonáva svoju prácu dobre, bohužiaľ ide iba o polovičnú prácu. Aby sa škodliviny z organizmu skutočne vyplavili, je dôležité, aby aj črevá správne fungovali. Nadarmo posúva nebezpečné látky do čriev, pokiaľ sa tam znova absorbujú a dostanú sa naspäť do organizmu, Toxíny sa týmto spôsobom iba ďalej hromadia. Na tento problém sa dá riešiť programom na detoxikáciu, očistu čriev, hrubého čreva, najmä pokiaľ sa dá vykonať ju v pohodlí domova.

Ako ich dať do poriadku v pohodlí domova?

Pokiaľ sa rozhodneme pre domáci spôsob očisty čriev, oplatí sa trochu pozmeniť jedálníček a vyskúšať nasledujúce jedlá, nápoje a spôsoby.

  • Voda

Že musíme piť veľa vody, počúvame často a zo všetkých strán, ale pokiaľ sa vyslovene rozhodneme pre kúru, je toto obzvlášť dôležité. Väčšia časť vody sa absorbuje v hrubom čreve a veľa vody vo veľkej miere ovplyvňuje konzistenciu výkalov. V prípade, že jej pijeme málo, stolica sa stáva pre črevá príliš tvrdou a ťažko pohyblivou. Výsledkom je, že v črevách sa môže hromadiť veľké množstvo toxínov, usadenín. 8 pohárov vody denne je preto minimálne množstvo, ktoré musíme vypiť. Oplatí sa deň začať pohárom vody nalačno, pretože takto môže rýchlo premyť hrubé črevo, črevá. Ak deň začíname vodou, čas ranného vstávania si prispôsobme tak, aby sme mali určite čas ísť na toaletu, lebo tento “nápoj na účinky prejaví takmer okamžite. Ide o najjednoduchší a možno aj najúčinnejší čistič čriev.

  • Liečivé, bylinkové čaje

Niektoré bylinkové čaje majú dobrý vplyv na trávenie. Sem zaraďujeme napríklad taký zázvorový čaj, ktorý si ľahko pripravíme aj doma. Budeme potrebovať iba zázvor a vodu. Zázvor nakrájame na tenké plátky a na miernom ohni ho povaríme vo vode 5-10 minút. Potom ho scedíme a čaj je hotový. Ak zázvor nepatrí medzi naše obľúbené koreniny, dokonalou voľbou môže byť aj aloe vera. V mnohých lekárňach a tiež na e-shopoch je už dostupný tzv. čaj na čistenie čriev, no aj to ako ho užívať má svoje pravidlá.

Nielen tekutiny pomáhajú

  • Ovocie, zelenina, smoothie

Počas obdobia očisty je vhodné konzumovať extra porcie zeleniny a ovocia. Fytochemikálie a rastlinné cukry, ktoré obsahuje, obsahujú, disponujú totiž obzvlášť laxatívnym účinkom a sú užitočné pri detoxikácii. Banány, citróny, hrušky, jablká a iné možno zaradiť k pomerne ľahko dostupnému ovocie. Ba čo viac, pokiaľ ich konzumujeme vo forme smoothie, môžu byť ešte príjemnejšie.

  • Vláknina

Vláknina je tou špecifickou súčasťou potravy, ktorú zdravé ľudské telo nedokáže stráviť. No i tak predstavuje nevyhnutnú súčasť zdravej výživy, potravín, lebo črevá používajú vlákniny, vlákninu pri tvorbe stolice. Vlákninu je dobré prijímať okrem iného aj preto, že dostáva škodliviny von z nášho organizmu.

  • Jedlá pripravené fermentáciou, kvasením

Tieto zdravé potraviny sa považujú za istý druh prírodných probiotík, preto prospešne vplývajú baktérie v čreve. Napomáhajú tráveniu a normalizujú pohyb čriev, tzv. peristaltiku. Sem možno zahrnúť napr. kyslú kapustu, uhorky, kimchi, alebo isté syry, všetko, ba dokonca hoci aj pivo.

Oplatí sa vyčistiť colon podomácky?

Hoci ide o metódu, ktorá sa používa v alternatívnej medicíne, účinnosť čistenia týchto čriev zatiaľ nemá dostatočný základ vo výskume, takže neexistuje žiadna záruka na to, že bude skutočne účinná pre zdravie. Stojí však za zmienku, že opak tohto tvrdenia tiež nebol dokázaný, že by bola neúčinná. Skôr, ako sa do toho pustíme, zopár vecí rozhodne stojí za to zvážiť. 

Podľa odoziev má takáto detoxikačná kúra kopu prínosov, medzi ktoré patria napríklad energickejší pocit, zlepšené funkcie pečene a imunitný systém, chudnutie, lepšia nálada a tiež skutočnosť, že sa konečne môžeme zbaviť nadúvania a zápchy, odľahčíme hrubé črevo.

Opatrnosti nikdy nie je dosť. Vedľajšie účinky a negatívne dopady

Čo sa možných vedľajších účinkoch na zdravie týka, nemôžeme si ich nevšimnúť. Pre osoby, ktoré trpia niektorým črevným ochorením (napr. syndróm dráždivého čr., zlyhanie obličiek, pečene alebo srdca), alebo nedávno absolvovali operáciu hrubého čreva, odporúčame aby sa vyhli očiste čriev. Obzvlášť sa to týka agresívnejších metód , aj keď ich robí lekár pomocou hadičky, pretože majú predispozíciu zosilniť príznaky už existujúcich problémov. 

V niektorých prípadoch sa ako vedľajší účinok objaví prípadne aj celková slabosť, únava, bolesti, hnačka, ktorá ľahko vedie k dehydratácii. Osoby trpiace pre problémy s obličkami, nech sa vyhýbajú ovocným šťavám, nakoľko obsahujú veľa oxalátu, ktorý vie spôsobiť bolesti a problémy s obličkami.

Rovnako aj pre diabetikov je vhodná zvýšená ostražitosť, čo sa týka detoxikačných diét zachádzajúcich do extrémov, lebo vedia ľahko narušiť bežnú črevnú rovnováhu. Namiesto toho je oveľa lepšie dodržiavať diétny jedálniček, ten zostaví lekár. Drastický detox na chudnutie nie je najlepšou voľbou pre zdravie. 

Niekoľko slov na záver

Črevná očista formou kúry, ak je správne premyslená, vie byť pre organizmus človeka mimoriadne prospešná. Nezaškodí zdôrazniť, že v konkrétnom prípade ide o kúru, takže diéta navrhnutá špeciálne na tento účel by sa nemala a ani neodporúča dodržiavať trvalo. Je však výsostne dôležité uvedomovať si vlastné zdravie. Teda pokiaľ vás trápi ktorékoľvek z vyššie uvedených ochorení, alebo jednoducho nemáte istotu, nebude na škodu obrátiť sa na ošetrujúceho lekára, alebo odborníka, či sa pre vás oplatí kúru vyskúšať.

https://www.healthline.com/health/digestive-health/pros-cons-colon-cleanse

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323746

https://www.webmd.com/balance/guide/natural-colon-cleansing-is-it-necessary