Očista čriev: pomáha omnoho viac, ako si myslíme

Vzhľad pokladáme za dôležitý, staráme sa oň svedomito, no na čistotu vnútra zabúdame. Kým nezaradíme do bežného života kúru na očistu čriev, dôležitého systému, ktorú budeme vykonávať pravidelne, môže si to vynútiť naše zdravie. Očista čriev má mnoho spôsobov, oplatí sa vybrať pre seba tú najvhodnejšiu.
Mnoho ľudí sa maximálne stará o svoj zovňajšok a tomu venuje aj primeraný čas. Ale prečo nedokážeme dopriať takú starostlivosť a pozornosť tiež aj čistote zvnútra? Táto otázka zneistí mnohých, odpovedať na ňu nevedia, resp. iba krútia hlavou. No skutočnosť, že pravidelne vykonaná kúra na črevné čistenie môže byť prospešná pre organizmus, si mnohí neuvedomujú. Avšak aký spôsob si vybrať, aby bola kúra na čistenie čreva (aj hrubé črevo) bezpečná a efektívna?
Program na črevné čistenie: z akého dôvodu ho považujeme za užitočný?
Pokiaľ sa v organizme nahromadili rôzne odpadové látky z prostredia a stravy, môžu potenciálne spôsobiť rôzne ťažkosti, preto ich odstránenie môže byť prospešné. Načo teda potrebujeme pomoc zvonku? Prečo detoxikácia (prirodzený proces odstránenia škodlivých látok z tela), ktorá v organizme prebieha prirodzenou cestou, nie vždy stačí?
Dnešný štýl života má za následok príjem veľkého množstva rôznych látok z prostredia, ktorých spracovanie si môže vyžadovať podporu. Či už ide o potraviny s prídavnými látkami, jedlá s obsahom rafinovaného cukru a múky, alebo aj obyčajnú vodu, ktorú pijeme, a vzduch, ktorý dýchame. Vyplavenie týchto látok z organizmu môže ísť ťažšie pri neustálom vystavení stresovým situáciám alebo nedostatku pohybu.
Vhodne zvolený program na črevnú očistu môže pomôcť telu v procese detoxikácie a môže prispieť k zmiereniu príznakov spojených s nahromadením týchto látok. Je však dôležité poznamenať, že tvrdenia o tom, že toxické látky hromadiace sa v hrubom čreve spôsobujú vážne poruchy látkovej výmeny (metabolizmu) alebo rakovinu, nie sú vedecky podložené.
Príznaky problémov v črevách – ako to zistiť?
Ak sa na sebe začneme vnímať príznaky, ktoré môžu súvisieť s trávením, môžeme zvážiť kúru na črevné prečistenie. Aké príznaky máme na mysli? Všímajte si najmä problémy s pleťou, tráviace ťažkosti, chronickú zápchu, nepokojný spánok, periodickú hnačku a nadúvanie.
Zoznam ďalších príznakov, ktoré môžu súvisieť s problémami trávenia, je nasledovný: bolesť brucha, skleslosť, únava bez zjavných príčin, všeobecný nekomfort. Program na prečistenie sa často odporúča aj v prípade kandidózy (infekcia spôsobená kvasinkami Candida), alergií, resp. častých infekčných chorôb. Kúra môže pomôcť zmierniť alebo zlepšiť uvedené príznaky, avšak nie je náhradou za lekársku starostlivosť.
Domáca očista čriev
Pre zachovanie zdravia sa čistenie, vykonané aj doma, často odporúča hlavne v jarnom a jesennom období. Kým takéto čistenie na jeseň je skôr preventívneho charakteru, jarná očista (piaculum colon) môže byť najlepším riešením na odstránenie látok nahromadených počas zimy.
Kúra môže pozitívne vplývať aj na stav črevnej flóry (súbor mikroorganizmov žijúcich v črevách). Črevná flóra má významnú úlohu v procese trávenia – prospešné baktérie flóry sa podieľajú na produkcii vitamínov a niektorých enzýmov (látky urýchľujúce chemické reakcie v tele). Tieto baktérie bránia nadmernému množeniu mikroorganizmov produkujúcich potenciálne škodlivé látky. Vykonanie kúry môže pomôcť organizmu v procese obnovy rovnováhy flóry v čreve.
Ale ktorá je najlepšia metóda na črevnú očistu? Ako postupovať doma v záujme bezpečnosti a úspechu? Je síce pravda, že očistu možno vykonať aj pomocou liečivých rastlín, avšak nie všetky sú rovnako účinné. Ak sa rozhodnete pre komerčné produkty, vyberte si kvalitné výrobky od overených výrobcov.
Správna kúra by mala byť bezpečná a mala by obsahovať vlákninu a ďalšie prospešné zložky. Vhodná metóda by mala podporovať prirodzené detoxikačné procesy organizmu, podporovať množenie prospešných baktérií v črevách a tiež by mala doplniť dôležité vitamíny a minerály.
Pred výberom kúry si vyhradite čas na zistenie overených referencií a skúseností od iných osôb alebo na stránkach, kde ich uverejňujú.
Program na očistu čriev – koľko má trvať?
Účinné čistenie čreva neposkytne želaný výsledok po niekoľkých dňoch. Zo skúseností vieme, že odporúčaná dĺžka takejto kúry je približne 1-3 mesiace. Ide o čas, ktorý môže byť potrebný na odstránenie dlhodobo nahromadených usadenín a na zbavenie sa tráviacich ťažkostí a problémov s vyprázdňovaním. Kratší čas trvajúci proces sa odporúča len vo výnimočných prípadoch, ani tak by nemal byť kratší ako 10 dní.
Očista čreva pomocou čajov
Ak neplánujete dlhodobejšiu kúru, pre udržanie vnútornej čistoty predstavuje najjednoduchšie riešenie konzumácia čajov na prečistenie. Presný dátum správneho času na začatie konzumácie čaju sa nedá určiť. Musíme však mať na zreteli, že množstvo rôznych látok sa do organizmu dostane pravidelne. Z toho dôvodu nezaškodí, ak sa pre očistu prírodným a šetrným spôsobom rozhodneme aj napriek tomu, že zatiaľ sme nepocítili žiadne účinky.
Nezávisle od toho, že kúru vykonáte dvakrát do roka, celkový stav zdravia si niekedy vyžiada konzumáciu čaju v trvaní jeden alebo dva týždne.
Liečivé rastliny vhodné na čaje
➤ Rumanček kamilkový (kamilka) Rastlinu poznáme vďaka upokojujúcim účinkom, no zároveň sa zaraďuje medzi tie, ktoré môžu byť účinné pri črevnom čistení. Môže pomôcť pri zápche, prispieva k pravidelnej stolici a vďaka upokojujúcemu účinku môže zmierniť zápal črevnej sliznice. Liečivý odvar z kvetu rumančeka má dezinfekčné účinky aj pri vonkajšom použití.
➤ Slez (ibiš) Rovnako ako rumanček dokáže regulovať črevné činnosti, má šetrné dezinfekčné účinky, nedráždi a preto sa hodí na prípravu čaju na očistu aj v prípade, keď vás trápia črevné problémy (ako napríklad IBS – syndróm dráždivého čreva).
➤ Artičoky Listy a stonky artičokov možno nakrájať a vysušiť na slnku. Môžu byť účinnou zložkou čajov na črevné čistenie. Môžu pomôcť nielen pri nečistotách hromadiacich sa v črevách, ale aj pri nadúvaní a kŕčoch spôsobených tvorbou plynov počas trávenia.
➤ Žihľava Rastlina používaná v ľudovom liečiteľstve už po stáročia. Má imunitu posilňujúci účinok a obsahuje veľké množstvo vitamínov A, K a C, tiež kremík, fosfor, vápnik, horčík, mangán a draslík. Funguje ako jemné preháňadlo (laxatívum) a močopudné (diuretikum), môže podporovať pečeň a obličky.
➤ Fenikel a rasca Nahromadené usadeniny môžu produkovať nadmernú tvorbu plynov, čo má za následok nepríjemné nadúvanie a silné kŕče v oblasti podbruška. Z týchto korenín možno pripraviť liečivý odvar, ktorý môže pomôcť odstrániť tieto nepríjemné príznaky.
➤ Púpava Rastlina má listy a koreň s vysokým obsahom horkých látok, ktoré môžu posilniť funkcie pečene a obličiek. Púpava má vysoký obsah vitamínov, minerálov a antioxidantov (látky chránice bunky pred poškodením). Z rastliny možno pripraviť čaj, ktorý môže podporiť vylučovanie.
➤ Rešetliak Kôra rešetliaku môže stimulovať peristaltiku (vlnovité pohyby čreva), čo pomáha pri odstránení stolice a pri regulácii pravidelného vyprázdňovania. Vzhľadom na to, že sa jedná o jemné preháňadlo, čaj pripravený z rastliny možno konzumovať s miernosťou.
Dôležité upozornenia a odporúčania
Na otázku najlepšieho čaju nevieme dať jednoznačnú odpoveď. Telo každého človeka sa líši rovnako, ako aj zloženie črevnej flóry u každého. Najlepšiu voľbu predstavuje čaje striedať alebo kombinovať. Najjednoduchším riešením môžu byť aj vopred pripravené čajové zmesi na prečistenie.
Keď neodoláme konzumácii nezdravých jedál, jedna šálka liečivého čaju problémy nevyrieši. Vyvážená, pestrá strava je veľmi dôležitá. Účinok čaju môžeme podporiť dostatočným príjmom vlákniny prostredníctvom konzumácie čerstvej zeleniny a ovocia.
Vláknina predstavuje dôležitú súčasť výživy a bojuje so zápchou, zlepšuje proces trávenia. Vlákninu vo forme prášku môžete pridať do vody alebo jogurtov. Rovnako dôležitú úlohu hrá aj pohyb – pravidelné cvičenie, joga alebo meditačné cvičenia môžu prispieť k celkovému zdraviu tráviacej sústavy.
Upozornenie: Pred začatím akejkol’vek kúry na čistenie čriev sa poraďte so svojím lekárom, osobitne ak máte zdravotné problémy alebo užívate lieky. Črevné čistenie nie je vhodné pre každého a môže mať vedľajšie účinky.
Vedecké zdroje:
https://www.colonhealthmagazine.com/colon-cleanse/colon-cleanse-side-effects-what-to-expect-during-cleansing.html
https://www.livestrong.com/article/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing/
https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf