Pestrec mariánsky | Silybum Marianum

Pestrec mariánsky

Rastlina pestrec mariánsky disponuje vynikajúcimi účinkami na pečeň.

Pestrec mariánsky dnes rastie hoci aj po celých Spojených Štátoch. Avšak Silybum Marianum pôvodne pochádza zo Stredomoria, Malej Ázie a severnej Afriky. Na medicínske účely sa používajú iba semená rastliny, ktorých zber bvy mal prebehnúť ku koncu rastového obdobia.

Použitie

Mimochodom, v poslednom období predstavuje ostropestrec doslova synonym, symbol zdravia pečene. Ide predovšetkým  o dôsledok jeho antioxidantných, protizápalových a pečeň ochraňujúcich a regeneračných vlastností. Neoficiálne je známe, že je vhodný aj na liečbu miernych tráviacich porúch, žlčníkových problémov a flebitídy. Navyše sa odporúča aj na liečbu nadobličkových porúch, zápalových črevných porúch a zníženej imunity. Okrem iného vykazuje protirakovinové účinky v prípadoch rakoviny prostaty a prsníkov.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Klinické pokusy overili vhodnosť semena ostropestreca mariánskeho na liečbu cirhózy pečene, ktorú spájajú s chronickým alkoholizmom alebo vírusmi. V štúdiách so zvieratami, in vitro a aj v klinických štúdiách sa ukázalo, že primárna antioxidačná funkcia jednej zložky semena (silymarín) chráni obličky, ako aj pečeň7. Navyše výskumy naznačujú aj schopnosť silymarínu podporiť regeneráciu buniek pečene stimuláciou syntézy proteínu. Takže môže aktivovať schopnosť pečene regenerovať sa pomocou zvýšenej tvorby nových pečeňových buniek – hepatocytov.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:111.
2. Ibid.
3. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 567.
4. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 432.
5. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 103.
6. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 567.
7. Ibid.
8. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 433.