Šalvia lekárska – všestranná pomoc prírody

Šalvia lekárska

Šalvia lekárska (Salvia officinalis)

Šalvia lekárska predstavuje súčasť ľudového liečiteľstva už niekoľko stoviek rokov. Táto bylinka pochádza pôvodom z krajín Stredomoria, no v dnešnej dobe sa udomácnila už aj v našich končinách. Z pohľadu pestovanie nejde o náročnú bylinku. U nás je pomerne známa vo forme čaju, no čoraz viac vzostupuje jej používanie aj v gastronómii.

Disponuje mnohými prospešnými účinkami na zdravie človeka. Má dezinfekčné, antiseptické, protizápalové účinky, okrem toho pomocou nej možno zbaviť pokožku mastnoty, upravuje tráviace problémy vyvolané zápalovými procesmi.

Šalvia a jej použitie

Odvar z listov šalvie obsahuje silicu, ktorá veľmi dobre pôsobí na zápaly hrdla, na vyplachovanie pri ochoreniach ústnej dutiny. Napríklad, pokiaľ sa aplikuje vnútorne, ide o vynikajúci prostriedok proti nadmernému poteniu a gastroenteritíde. O šalvii je známe, že posilňuje nervový systém.

Šalvia spolu s ďalšími liečivými bylinkami dodáva jedlám zaujímavú, až špecifickú chuť. Môžeme ňou dochutiť mäsité jedlá a tiež aj prílohy. Napríklad sa vynikajúco hodí na dochutenie kačice, husi, diviny, mäsových plniek, pečienky, varených a pečených rýb, paštét, syrov, cestovín. V každom prípade sa ale odporúčať používať ju s mierou.

Upozornenie

Esenciálny olej získaný zo šalvie neodporúčame vzhľadom na vysoký obsah thujonu užívať dlhodobo. Aplikáciu tejto liečivej rastliny neodporúčame dojčiacim a tehotným ženám, ale ani osobám trpiacim nízkym krvným tlakom.

Bibliografia:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Šalvia lekárska

Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Parasic.