Skorocel – Psyllium

Skorocel - psyllium

Rastlina skorocel dokáže prekvapiť svojimi účinkami.

Skorocel, lat. psyllium, je rastlina používaná ako liečivá bylina. Hlavnou zložkou skorocelu je glykozid aukubin. Napríklad obsahuje aj polyfenoly, neškrobové polysacharidy, vitamín C, látku zvanú tanín, oxid kremičitý, draslík a zinok. Pre mnohých predstavuje táto rastlinka skôr burinu, nakoľko rastie v podstate všade. I napriek tomu už naše staré mamy vedeli, aký poklad im rastie na dvore.

Psyllium je blízkym príbuzným skorocelu väčšieho (Plantago major) a skorocelu prostredného (Plantago media). Vo farmaceutickom priemysle a ľudovej medicíne sa používajú listy všetkých troch druhov skorocelu. Zber listov prebieha hlavne v mesiacoch koniec apríla až júl, pretože mladé listy disponujú najvyšším obsahom účinných a využiteľných látok.

Liečivé účinky skorocelu

Ide predovšetkým o vynikajúceho „zabijaka” baktérií, znižuje zápaly a pomáha pri hojení rán, preto môžu byť jeho rozdrvené listy užitočné pri uštipnutí hmyzom a pri menších popáleninách. Kvôli jeho protizápalovému a antibakteriálnemu účinku pôsobí vynikajúco pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest, používa sa na stíšenie kašľa a na vykašliavanie. Pokryje sliznicu hrdla povlakom, čím zmierňuje zápal a odstraňuje nutkanie na kašeľ. Rastlina sa hojne využíva aj v pediatrii vzhľadom na jeho neškodnosť. Semená skorocelu sa používajú aj ako preháňadlo kvôli schopnosti mierne napučať.

V ľudovom liečiteľstve sa psyllium používa na rôzne poškodenia kože, na rezné a hnisavé rany, na pomaly sa hojace vredy a na zastavenie krvácania. Čerstvé listy skorocelu priložením na rany: dezinfikujú, stiahnu a uzavrú rany a podporujú zrážanlivosť krvi. Menej známe sú jeho účinky na tráviaci systém. Môže zvyšovať napríklad chuť do jedla, pomáha aj v prípade že nás trápia napríklad žalúdočné vredy.

Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Clean Inside.