Sladké drievko | Magická liečivá bylinka

Sladké drievko

Výraznými liečivými účinkami disponuje aj sladké drievko.

Sladké drievko pôvodne pochádza z krajín juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie. Mimochodom, v podstate rastie divo aj v mnohých európskych krajinách a na Strednom východe. Na lekárske účely býva používaný vlastne iba koreň rastliny, či už čerstvý alebo sušený. Najčastejšie ho používajú na liečenie zápalov sliznice a na úľavu pri nepríjemnom kašli.

Použitie

Sladké drievko má protizápalové a protivredové účinky, ide o liečivo – expektorant (uvoľňuje a odstraňuje hlien z dýchacích ciest), antiplatelet (rozširuje cievy) a má antifungálne (antimykotické, protiplesňnové) a antibakteriálne vlastnosti. Okrem iného disponuje dlhou históriou úspešného použitia pri liečení žalúdočných vredov. Môže byť účinné aj pri liečení mnohých infekčných chorôb. V súčasnosti predstavuje súčasť liekov proti nádche a chrípke, bronchitíde a pri liečení hormonálnych porúch, ako napríklad klimaktérium a predmenštruačný syndróm (PMS).

Najzaujímavejšie poznatky výskumov

Dva hlavné prvky sladkého drievka sú glycyrizín a flavonoid. Predbežná štúdia zistila, že žuvateľné tabletky obsahujúce sladké drievko, obsahujú aj glycyrizín. Navyše boli presne tak účinné pri liečení a udržiavaní výsledkov liečenia žalúdočných vredov, ako popredné lieky na blokovanie kyseliny v žalúdku. Okrem toho výskum tiež naznačuje, že deglycyrizované sladké drievko by mohlo stimulovať prirodzené obranné mechanizmy, ktoré predchádzajú vzniku vredov. Navyše tak, že zvýšia počet slizotvorných buniek v zažívacom trakte. Takže tým zlepšia kvalitu sliznice, predĺžia život črevným bunkám a posilnia mikrocirkuláciu v gastrointestinálnej sliznici.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:140.
2. Ibid.
3. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 511.
4. Ibid.
5. Ibid.
6. http://www.raleys.com/cfapps/healthnotesra/healthnotes.cfm?org=raleys&ContentID=2122006#Constituents
7. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 102.