Zázvor a jeho liečivé účinky

Zázvor

Kto by nepoznal zázvor a jeho účinky.

Zázvor, ľudovo známy aj ako ďumbier, pochádza pôvodne z Ázie, Afriky a súostrovia Západnej Indie. Pestuje sa však aj v iných tropických oblastiach. V oblasti liečiteľstva sa používa iba pakoreň a korene. Optimálne lekárske výsledky možno dosiahnuť, keď sa používa koreň rastliny, starý aspoň osem mesiacov.

Ako sa používa

Rastlina je pravdepodobne najznámejšia pre svoju schopnosť výrazne zmierniť nevoľnosť a vracanie, bolesti žalúdka a nevoľnosť pri cestovaní (kinetóza). Bojuje aj proti zápalom, čistí črevá, redukuje záchvaty a kŕče a stimuluje krvný obeh. Má aj silné antimikrobiálne a antioxidačné vlastnosti. V čínskej medicíne sa často používa na liečbu plynatosti (zmierňuje nadúvanie), zlého trávenia, bolestí hlavy a migrén, reumatických bolestí a porúch obličiek. Ďumbier je známy aj pre svoje antiemetické, antilipidické, protinádorové, antitrombotické a kardiotonické vlastnosti.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Klinické pokusy zamerané na účinky zázvoru potvrdili jeho použitie proti nevoľnosti a dáveniu. V štúdii hodnotiacej perorálnu liečbu nevoľnosti počas tehotenstva bol oveľa účinnejší, ako placebo. Dvojitá, slepá štúdia kontrolovaná placebom u 120 žien, ktoré podstúpili malú gynekologickú operáciu (nevyžadovala pobyt v nemocnici) zistila, že ženy, ktoré užívali zázvor, mali podstatne nižší výskyt nevoľnosti a dávenia. Dvojitá, slepá randomizovaná štúdia, do ktorej bolo zapojených 80 nových námorných kadetov, ktorí neboli zvyknutí na more, naznačila, že štatisticky sa osvedčil väčšmi ako placebo, čo sa týka individuálnych symptómov dávenia a studeného potu.

Bibliografia:
The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:89.
Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 98.
Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 288.
PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pp. 362-63.
PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pp. 363-64.

Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Slim Tea.