Zelený čaj: osvieženie aj pomoc

Zelený čaj

Zelený čaj a jeho účinky

Čajovník – zelený čaj (Camellia sinensis) je trvale zelená rastlina, ktorá dorastá až do výšky stromu. Aby sa jeho listy dali pohodlnejšie zberať, upravuje sa do výšky približne jedného metra. Do rodu Camelia sinensis patrí 81 druhov rastlín, z ktorých sa len tri rody pestujú v priemyselných podmienkach. Z hľadiska spracovania a konečného produktu rozlišujeme štyri základné druhy. Čierny čaj sa spracúva sušením a fermentovaním, biely výhradne sušením, oolong sušením a čiastočným fermentovaním a zelený čaj sušením, pričom po tepelnej úprave1 dosiahne svoju konečnú arómu, vôňu a farbu.

Použitie

Vlastnosti zeleného čaju zaliateho vriacou vodou ovplyvňuje dĺžka lúhovania: keď čajové listy lúhujeme maximálne dve minúty, čaj bude slabý, silnú arómu získame po 10-minútovom lúhovaní. Obsah kofeínu sa v ňom uvoľňuje rýchlo, zatiaľ čo antioxidanty sa uvoľnia až po dlhšom lúhovaní2. Zelený čaj má silné antibakteriálne vlastnosti, zabíja baktérie Streptococcus mutans3 ktoré sa nachádzajú v ústach, poškodzujú zubnú sklovinu a spôsobujú vznik zubných kazov. Jeho pravidelná konzumácia stabilizuje krvný tlak, vyrovnáva hladinu cukru v krvi, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu4, podporuje chudnutie5.

Výsledky výskumov

Niektoré výsledky výskumov dokazujú, že zelený čaj kvôli jeho protizápalovým a antivírovým vlastnostiam výrazne znižuje počet úmrtí spôsobených zápalom pľúc6. Zelený čaj chráni pred škodlivým UV žiarením7, zabraňuje vzniku melanómov (rakovina pokožky) a spomaľuje starnutie pokožky. Vyslovene sa odporúča ľuďom, ktorí si želajú schudnúť, nakoľko pomáha spaľovať tuky8. Účinok znižovania hladiny LDL (zlého) cholesterolu9 zeleného čaju je preukázateľný10, dosahuje sa to už za pár týždňov konzumácie, čím prispieva k prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Obsah polyfenolov a flavonoidov v zelenom čaji má silné antioxidačné účinky, viaže voľné radikály11, čím znižuje riziko vzniku rakoviny, obzvlášť rakoviny kože, prsníkov, pľúc, hrubého čreva, hltanu a močového mechúra12. Účinky prejavuje aj pri prevencii Alzheimerovej choroby13 – je účinný detoxikant14, ďalej pomáha pri prevencii diabetes15 zapríčineného nadváhou.

Bibliografia:
1. http://www.vitalitas-magazin.sk/bylinky/zeleny-caj
2. http://www.vitalitas-magazin.sk/bylinky/zeleny-caj
3. http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf00031a017
4. Journal of Biological Chemistry
5. Maki K. Et al.; 2009
6. Tohoku University Graduate School of Medicine
7. Pharmaceutical Development and Technology Journal
8. Dr. Joshua Lambert, Penn State University
9. http://www.med.nyu.edu/content?ChunkIID=21771
10. Journal of the American College of Nutrition (Tinahones et al., 2008
11. http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/prevention/tea
12. http://www.health.harvard.edu/press_releases/benefit_of_drinking_green_tea
13. http://www.nhs.uk/news/2011/01January/Pages/green-tea-and-alzheimers.aspx
14. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2007-08/aafc-gtb081007.php
15. http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-04/s-wgt042913.php

Táto bylinka sa nachádza aj v našich produktoch Detox Vital.