Žlčníková diéta – Takto konajte pre svoje zdravie!

Žlčníková diéta – Takto konajte pre svoje zdravie!

V dnešnej dobe existuje diéta už takmer na všetko. Poznáme diéty zoštíhľujúce, ktoré sľubujú rýchle chudnutie, zatočia s problémami ako sú hnačka aj zápcha, či práve diétu na detoxikáciu. Žlčníková diéta však asi nie je až tak známa. Niet sa čomu čudovať, keďže tento orgán málokedy spôsobuje problémy, nepostihujú ho mnohé ochorenia, dá sa povedať, že nebadane pobýva v brušnej dutine. Keď sa však predsa len objaví problém so žlčníkom, dokáže spôsobiť veľmi veľké bolesti. Práve preto, aby ste sa vyhli tvorbe žlčových kameňov, oplatí sa dohliadať na stravovanie. Našťastie, tento typ diéty nie je nijak zvlášť zaťažujúci, netreba sa vzdávať mnohých vecí, ba práve touto diétou môžeme urobiť veľa nielen pre žlčník, ale aj pre celkové zdravie. 

O žlčových kameňoch stojí za to vedieť, že existujú dva typy. A to kamene pozostávajúce z bilirubínu a cholesterolu. V prípade prvého typu sa často vyvinie nejaký problém s pečeňou, napr. pri cirhóze pečene, alebo nadmernej konzumácii uhľohydrátov, pričom druhý typ kameňov môže byť výsledkom konzumácie stravy bohatej na tuky, nadmerného množstva hovädzieho a bravčového mäsa. Samozrejme, existuje niekoľko ďalších dôvodov, ktoré môžu zohrávať úlohu pri tvorbe žlčových kameňov, no toto sú najdôležitejšie veci, na ktoré si treba pri stravovaní dávať pozor.

Jedlá, ktoré sa oplatí konzumovať

Pretože cholesterol, ktorý je prítomný v žlčovej tekutine, sa môže ľahko spojiť a kryštalizovať, v prvom rade je najlepšie znížiť, alebo aspoň udržiavať hladinu cholesterolu na optimálne úrovni. 

Vzhľadom na to, že príčinou žlčových kameňov môže byť aj nadváha, či obezita, ďalším faktorom, na ktorý si treba dávať pozor je samotná hmotnosť. Je potrebné dodržiavať takú stravu, ktorá buď podporuje chudnutie, alebo sa od nej aspoň nepriberá. 

Mnoho ľudí robí tú chybu, že sa chcú zbaviť nadbytočných kilogramov príliš rýchlo. Na to možno nájsť mnoho tzv. zázračných diét a praktík, no rýchle chudnutie nie je z hľadiska zdravia žlčníka ani zďaleka také žiadúce, ako po estetickej stránke. V dôsledku príliš rýchleho chudnutia uvoľňuje pečeň viac cholesterolu do žlčovej tekutiny, ktorá následne začne kryštalizovať a pretvárať sa na kamene. Zdravá hmotnosť a v prípade potreby aj zníženie hmotnosti sa teda odporúča, no iba tak, že sa bude dodržiavať istá postupnosť.

Ktoré sú to?

Tu je niekoľko potravín, ktoré môžu pomáhať pri udržaní zdravého žlčníka: 

 • Šošovica
 • Šaláty, špenát a iná listová zelenina
 • Paradajky
 • Semienka
 • Fazuľa
 • Nízkotučné mliečne výrobky
 • Ryby, mušle
 • Celozrnné obilniny

Spomedzi vyššie uvedených stoja za vyzdvihnutie semienka a vláknina. Podľa jednej štúdie bolo u žien, ktoré pravidelne konzumovali semienka vykonané chirurgické odstránenie žlčníka menej často. Vláknina rozpustná vo vode pomáha znižovať cholesterol tým, že sa viaže v črevách, takže cholesterol sa nebude môcť vstrebať a vylúči sa stolicou. Niektoré semená ako napr. chia semienka sú tiež vynikajúcim zdrojom vlákniny, takže sa oplatí zaradiť ich do jedálnička.

Rovnako je možné preukázať istú súvislosť medzi konzumáciou ovocia a zeleniny a menším počtom problémov so žlčníkom. Ovocie a zelenina okrem toho, že sú bohaté na vlákninu, môžu dokonca nahradiť tuky, pretože rovnakým spôsobom môžu poskytnúť pocit sýtosti, čím znižujú nutkanie jesť iné ťažké a sýte mastné jedlá.

Jedlá, na ktoré sa oplatí zabudnúť

Nie je nevyhnutne možné spomenúť konkrétnu potravinu, či jedlo, ktorým sa v záujme udržania zdravia žlčníka treba vyhýbať, skôr stojí za to zamerať sa na ingrediencie. Čomu sa treba teda vyhnúť: 

 • Mastné, mastné jedlá
 • Spracované potraviny bohaté na sacharidy (biele pečivo, cestoviny atď.)
 • Spracované jedlá (rýchle občerstvenie)
 • Mastné červené mäso
 • Mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku

Treba sa vyhýbať potravinám obsahujúcim nasýtené a trans-tuky, resp. vyhýbať sa jedlám a nápojom s obsahom cukru. Typickým menu môže byť v tomto prípade hamburger s hranolkami a samozrejme cola. Hovädzie mäso je bohaté na tuky, hranolky sú tiež mastné a cola je zase plná cukru. 

Neoplatí sa však prepradnúť ani na “druhú stranu koňa”, preto sa odporúča vyhýbať aj príliš nízkokalorickej strave, pretože aj rýchle chudnutie môže spôsobiť problémy so žlčníkom.

Jedna vynikajúca žlčníková diéta

Ak sa si chcete dať pozor na svoj žlčník, môžete vyskúšať nasledujúcu diétu, pričom si budtet vyberať z ingrediencií podľa svojej chuti: 

Raňajky: Ovos a ovocie, napr. banány, pomaranče a iné citrusové plody, resp. káva. Na radosť mnohých môže umiernená konzumácia kávy pomôcť udržať zdravie žlčníka 

Obed: Kuracie prsia, alebo ryba, so šalátom, resp. inou zeleninou. 

Večera: Zelenina, morčacie mäso, šošovica, fazuľa, ryža, artičoky. 

Čo sa artičoky týka, oplatí sa spomenúť, že na základe pokusov znižuje hladinu cholesterolu a pozitívne vplýva na zdravie pečene a žlčníka. 

Vidno, že žlčníková diéta sa v mnohom ani veľmi nelíši od už aj tak zdravej bežnej stravy. Žlčník je viac zaťažený mastnými jedlami, ako aj spracovanými uhľohydrátmi. Tieto dve skupiny živín sú však zodpovedné aj za mnohé iné zdravotné problémy. Takže redukovanie ich príjmu môže nielen zlepšiť zdravie spomínaného žlčníka. Vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko aterosklerózy (kôrnatenia ciev), ktorá môže ohrozovať život človeka. Uhľohydráty (sacharidy) a sladké jedlá môžu ľahko viesť k obezite, ktorá tiež môže byť aj základom celého radu ďalších problémov, napr. nádory alebo stukovatenie pečene.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4902749/  

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4438647/ 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3290909/ 

https://www.researchgate.net/publication/255704947_Health-promoting_properties_of_artichoke_in_preventing_cardiovascular_disease_by_its_lipidic_and_glycemic-reducing_action