Zápal slepého čreva (apendicitída) – ako vzniká a kde bolí?

Zápal slepého čreva model

Apendicitída znamená vlastne akútny zápal časti slepého čreva, nazývaného appendix vermiformis. Tento červovitý prívesok meria približne 5 až 10 cm, ide o rúrkovitý úsek. Treba preto dôležité vedieť, že samotný názov môže byť zavádzajúci, nakoľko nejde o zápal slepého čreva ako celku; v skutočnosti by sa choroba mohla nazývať „akútny zápal apendixu“.

Akútna apendicitída je jedným z najčastejších akútnych brušných chirurgických stavov, ktorý počas života postihne takmer 10 % populácie. Najčastejšie sa vyskytuje u osôb vo vekovej skupine od 10 do 30 rokov, menej často u starších ľudí. Čo sa pohlaví týka, postihuje mužov a ženy v rovnakom v takmer rovnakom pomere.

Mechanizmus vzniku tohto akútneho ochorenia

Apendicitída je najčastejšie spôsobená upchatím otvoru spomínaného výčnelku červa. Upchatie môže byť spôsobené cudzím telesom (napríklad hroznovými alebo melónovými semienkami), parazitom, opuchnutým lymfatickým tkanivom, nádorom, zrazenou hrudkovitou stolicou, alebo hustým hlienom. V upchatom výbežku pokračuje tvorba hlienu ďalej, tým sa zvyšuje tlak, zhoršuje sa prekrvenie steny čreva na postihnutom úseku. V priebehu času sa môžu baktérie v uzavretom výrastku červa začať množiť, čo zhoršuje vznikajúci zápalový proces. Na sliznici môžu vznikať vredy a črevná stena môže odumrieť. Ak včas nebude vykonaný zákrok, črevná stena môže perforovať, čo môže spôsobiť vážne komplikácie.

V zriedkavých prípadoch sa slepé črevo infikuje iným spôsobom, napríklad cez krvný obeh („hematogénna“ cesta), cez lymfatický obeh („lymfogénna cesta“) alebo priamo (šírením zápalu z priľahlého úseku).

Príznaky zápalu slepého čreva. Na základe čoho sa dá rozpoznať?

V prípade bolesti brucha a podozrivých symptómov treba vždy myslieť ja na prípadnú možnosť zápalu slepého čreva. 

Aké príznaky sa môžu vyskytnúť?

  • bolesť brucha – zvyčajne v dolnej časti brucha, ale môže spočiatku zahŕňať bolesť v oblasti žalúdka a pupka;
  • celkový zlý pocit, nechutenstvo;
  • zvýšená teplota, horúčka;
  • nevoľnosť, vracanie;
  • zápcha (niekedy hnačka);
  • nadúvanie.

Konečná diagnóza: zápal slepého čreva

Diagnózu apendicitídy možno stanoviť na základe pozorovaných ťažkostí, laboratórnych odchýlok a zmien pozorovaných pri fyzickom zobrazovacom vyšetrení.

Hoci ide o veľmi časté ochorenie, jeho znaky nie sú špecifické, takže stanovenie diagnózy neprebieha vždy jednoducho.

Aké vyšetrenia môže pacient očakávať?

  • Zaznamenávanie anamnézy a ťažkostí.
  • Fyzické vyšetrenie: s osobitným zreteľom na oblasť brucha. Citlivosť na tlak zvyčajne pociťuje pacient v pravej dolnej časti brucha, konkrétne v takzvanom „McBurney“ bode, ktorý sa nachádza na hranici vonkajšej a strednej tretine čiary, ktorá pomyslene spája pravý bok a pupok. Môže sa vyskytnúť aj difúzna bolesť brucha a citlivosť na tlak. V prípade komplikácií sa dá pozorovať aj stvrdnuté brucho, alebo tzv. svalová obrana („defense musculaire“).
  • Odber krvi, laboratórne vyšetrenie: zvyčajne sú pozorované zvýšené zápalové markery (počet bielych krviniek, CRP, prípadne PCT), bez iných špecifických abnormalít.
  • Zobrazovacie vyšetrenia: treba bezpodmienečne vykonať ultrazvuk brucha, pri ktorom možno vidieť zapálený výbežok červa so zhrubnutou stenou. V niektorých prípadoch môže byť potrebné CT vyšetrenie brušnej dutiny.
  • Chirurgické vyšetrenie brušnej dutiny formou laparoskopie: umožňuje priame zobrazenie brušných a panvových orgánov, takže môže pomôcť pri diagnostike a diferenciácii; ba čo viac, môže dokonca poskytnúť okamžitú terapeutickú starostlivosť. Nevýhodou tohto invazívneho zákroku ju nutnosť anestézie.

Možné ochorenia ktoré produkujú podobné príznaky

Vzhľadom na to, že mnohé iné chorobné stavy môžu byť produkovať podobné príznaky, diferenciálna diagnostika má pri apendicitíde prvoradý význam. 

Od akých chorôb treba odlíšiť akútnu apendicitídu?

  • žalúdočný vred, dvanástnikový vred, alebo ich perforácia;
  • urologické ťažkosti (napr. obličkové kamene, kamene v pravých močových cestách, infekcia močových ciest… atď.);
  • iné zápalové ochorenia čriev (napr. divertikulitída, zápal Meckel-divertikuly, gastroenteritída atď.);
  • pankreatitída (zápal pankreasu);
  • žlčníkové kamene;
  • gynekologické ochorenia (napr. mimomaternicové tehotenstvo, cysta na vaječníkoch… atď.)

Uvedené symptómy sa môžu vyskytnúť v jednotlivých kombináciách u všetkých postihnutých pacientov. Závažnosť príznakov závisí vo veľkej miere napr. od štádia cirhózy pečene, veľkosti zmenenej štruktúry pečene, resp. od príčin vyvolávajúcich daný stav.

Možnosti liečby

Čo sa liečba apendicitídy týka, prebieha chirurgicky, v rámci ktorej sa odstráni zapálené črevo (apendektómia).

Navyše, treba vedieť, že appendix nepatrí medzi životne dôležité orgány, takže aj po jeho odstránení možno žiť maximálne plnohodnotný život. 

Operáciu (apendektómiu) možno vykonať dvoma spôsobmi:

  • Laparotómia: V pravom dolnom kvadrante brucha sa urobí malý rez, cez ktorý sa odstráni postihnuté črevo.
  • Laparoskopia: Do brušnej dutiny sa prostredníctvom troch vpichov s malým priemerom vlsunie kamera a špeciálne zariadenia a zapálené črevo sa odstráni ich pomocou.

Okrem chirurgického zákroku zohráva významnú úlohu aj adekvátna pomoc pri úľave od bolesti, doplnenie tekutín a v prípade potreby aj doplnková antibiotická liečba.

  • Chirurgický zákrok je v podstate „rutinným zásahom“, no samozrejme, aj v tomto prípade môžu nastať zriedkavo nejaké komplikácie. Jedným z najčastejších následkov operácie je vznik takzvaných zrastov, ktoré môžu neskôr spôsobiť ďalšie brušné sťažnosti (v ťažkých prípadoch dokonca nepriechodnosť čriev).

Kedy a aké komplikácie môžu vzniknúť?

Včas rozpoznaná a správne vyliečená apendicitída sa zvyčajne dokonale zahojí, no bez adekvátneho zásahu, terapie môže mať ochorenie aj smrteľné následky.

Pokiaľ medzi diagnózou a starostlivosťou uplynie viac času, treba počítať aj s komplikáciami. 

Aké sú možné komplikácie?

  • pretrhnutie črevnej steny (perforácia),
  • zápal pobrušnice (peritonitída),
  • rozšírenie zápalu a infekcie v organizme (sepsa),
  • vznik abscesu.

V prípade komplikácií môže byť starostlivosť a chirurgické riešenie komplikovanejšie a treba počítať s dlhšou dobou rekonvalescencie.

Zhrnutie informácií na záver

V krátkosti teda, apendicitída je teda veľmi časté ochorenie postihujúce oblasť brucha. Potýka sa najmä u mladšej generácie (10-30 rokov). Jej príznaky nie sú špecifické, no je veľmi dôležité na ňu myslieť vo všetkých prípadoch bolestí brucha. Teda, ak sa stanoví správna diagnóza, treba čo najskôr chirurgická starostlivosť (apendektómia). Okrem toho, pokiaľ sa diagnóza aj starostlivosť vykonajú včas, možno dosiahnuť úplné uzdravenie a predísť závažnejším komplikáciám.

https://www.uptodate.com/contents/acute-appendicitis-in-adults-clinical-manifestations-and-differential-diagnosis?search=appendicitis&source=search_result&selectedTitle=2~150&usage_type=default&display_rank=2

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.