Probiotiká proti hnačke – skutočne pomáhajú?
Rovnako ako zápcha, hnačka je taktiež ďalším a pomerne častým nepríjemným prejavom, pokiaľ ide o poruchy trávenia. Nie je tak bolestivá ako zápcha, zato však môže byť veľmi nepríjemné, pokiaľ sa prejaví v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Spoločným znakom hnačky a zápchy je, že sa dá liečiť hneď niekoľkými spôsobmi. Vynikajúco sa napríklad osvedčili aj probiotiká proti hnačke.
Existujú rôzne typy hnačky, podľa toho, ako dlho trvá
Akútna hnačka trvá prevažne 0 – 14 dní a spôsobuje ju nejaká forma vírusovej infekcie. O pretrvávajúcej, teda perzistentnej hnačke hovoríme vtedy, ak trvá dva týždne až mesiac, a jej príčinou je taktiež infekcia, alebo nejakým parazit. No a nakoniec, ak riedka stolica nechce zmiznúť ani po mesiaci, môžeme sa baviť o chronickej hnačke. Napríklad, ak stav trvá iba jeden deň, niet dôvodu na obavy. Možno sme práve iba zjedli niečo, čo nás trochu prehnalo, alebo sa iba organizmus snaží zbaviť nejakého patogénu. V tomto prípade netreba robiť nejakú obzvlášť veľkú zmenu v stravovaní, alebo liečbu. Úplne postačí sa jednoducho zotaviť a venovať náležitú pozornosť tomu, čo konzumujete a dbať na dostatočný príjem tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii. Tá predstavuje inak najnebezpečnejším príznakom hnačky, keďže telo vtedy stráca veľa tekutín a elektrolytov, ktoré treba doplniť. Dehydratácia môže byť v závažných prípadoch život ohrozujúca.
V prípade, že príznaky hnačky pretrvávajú dlhší čas, treba s tým už niečo robiť. Stratu tekutín možno ako tak nahradiť – i keď je to nepochybne nepohodlné, no podvýživa sa už zvláda ťažšie. Pri hnačke vstrebávanie živín neprebieha dostatočne vyhovujúco, čo bude mať z dlhodobého hľadiska určite nejaké dôsledky. Ak sa počas hnačky objaví napríklad krv v stolici, vysoká horúčka, bolesť brucha, žalúdočná nevoľnosť, alebo akékoľvek iné ťažkosti, v každom prípade by ste mali vyhľadať lekára. Môže totiž nastať situácia, že hnačka predstavuje iba jeden z príznakov nejakého vážnejšieho stavu, ktorého liečbu netreba zbytočne odkladať.
Príčiny hnačky
Príčin riedkej stolice, rovnako ako aj príliš tvrdej, môže byť hneď niekoľko. Na vine môže byť nejaká vírusová alebo bakteriálna infekcia; napr. v prípade detí najčastejšiu príčinu tvorí rotavírus alebo iné vírusy. Umelé sacharidy môžu svojim osmotickým účinkom spôsobiť tiež hnačku, takže pokiaľ sme konzumovali nejakú sladkú maškrtu, je pravdepodobné, že vinník je na svete. Pritom treba zdôrazniť, že takáto hnačka samozrejme nebude trvať dlho. Na pozadí môžu byť aj nejaké iné ochorenia, napr. IBS, t.j. syndróm dráždivého čreva, divertikulitída, alebo Crohnova choroba, ktoré patria do kategórie zápalových ochorení.
Liečba domácimi metódami
Samotnú liečbu vo väčšine prípadov tvorí diéta. V prípade dlhotrvajúcej hnačky určite treba vyšetreniami zistiť príčiny na pozadí stavu. Môže totiž ísť aj o niečo závažnejšie, než len pretrvávajúca hnačka. Čo sa liečby týka, aj určité zmeny v stravovaní môžu byť pomerne účinné. Napríklad všeobecne známe a obľúbené obyčajné sušienky a varené zemiaky môžu byť dobrým riešením na jeden alebo dva dni. No z dlhodobého hľadiska sa tak žiť nedá.
V záujme trvalého riešenia sa odporúča v tomto prípade diétu podporiť užívaním probiotík. Tieto mikroorganizmy nahrádzajú baktérie, ktoré beztak žijú v črevách. Črevná flóra, teda črevné baktérie, zohrávajú mimoriadne dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia. Okrem toho, že produkujú vitamíny a enzýmy napomáhajúce tráveniu prijatej potravy, sa aktívne podieľajú aj na fungovaní imunitného systému.
Črevná flóra je však veľmi citlivá. Napríklad taká kúra antibiotikami môže vo všeobecnosti relatívne celkom dobre “rozhodiť” tamojšiu živú flóru. Ak je z nejakého dôvodu rovnováha baktérií narušená, spôsobí to množstvo tráviacich problémov a ťažkostí. Spomedzi nich je hnačka na jednej z prvých priečok.
Probiotiká síce nenahradzujú ľahkú a šetrnú stravu obvyklú pri tomto stave, môžu byť i napriek tomu skvelým pomocníkom v boji proti problémom s hnačkou. Nehovoriac o boji proti prípadnej infekcii, pretože treba mať na pamäti, že probiotiká prispievajú k fungovaniu imunitného systému, aby zabránili premnoženie škodlivých baktérií a iných patogénov.
V črevách žije veľa, asi 400 druhov bakteriálnych kmeňov a každý jeden kmeň disponuje inými účinkami, takže je z čoho vyberať. Oplatí sa však presne zistiť, aké kmene obsahuje konkrétny probiotický prípravok, ktorý chceme užívať, a aký majú tieto vplyv na organizmus. V tomto prípade vám s tým bude vedieť pomôcť lekár alebo gastroenterológ. Dobrou správou v súvislosti s probiotikami je, že trafiť vedľa ani veľmi nemožno, s najväčšou pravdepodobnosťou nám škodiť nebudú vôbec.
Čo na to výskumy?
Štúdia publikovaná v roku 2019 sa zaoberala vplyvom baktérie Lactobacillus rhamnosus na hnačku a na základe výsledkov vysvitlo, že tento kmeň preukázal účinnosť pri liečbe symptómov. Pri podávaní vyššej dávky probiotík nastalo zníženie frekvencie potreby vyprázdňovania. Na základe štúdií vysvitlo, že tento kmeň preukázal obzvlášť skvelé účinky pri liečbe hnačky spôsobenej rotavírusom.
Rovnako sa skúmal aj účinok na hnačku v prípade iného druhu, a to Lactobacillus reuteri. V experimente tento kmeň testovali na deťoch. Zistilo sa, že u detí, ktorým dostali túto baktériu do organizmu, došlo k výraznému zníženiu príznakov hnačky, čo sa týkalo počtu, ale aj závažnosti. Ďalšia štúdia, ktorá skúmala rovnaký kmeň, dospela k záveru, že niektorí pacienti liečení baktériou L. reuteri vykazovali zlepšenie už po uplynutí 33 až 48 hodín.
…výsledky ďalších štúdií
Dobrým riešením proti hnačke môže byť napríklad aj kmeň Saccharomyces boulardii. Ten je tak trochu zvláštny, keďže v podstate nejde o baktériu, ale o kvasinky, ktoré objavil v roku 1923 Henri Boulard, po ktorom dostala meno. Boulard si všimol, že obyvatelia juhovýchodnej Ázie žuvali šupky manga a liči, aby zmiernili príznaky cholery a podarilo sa im z nich izolovať spomínanú hubu. Jedna štúdia z roku 2006 skúmala účinnosť tohto kmeňa, rovnako u detí. Hnačka u detí, ktoré liečili hubou trvala 3,6 dňa, kým u neliečenej skupiny trvala 4,8 dňa. U pacientov liečených kmeňom S. boulardii došlo počas dvoch mesiacov po liečbe k 50 % zníženiu počtu prípadov hnačky, ako aj k zníženiu samotnej frekvencie vyprázdňovania.
Ďalšia štúdia v súvislosti s kmeňom S. boulardii dospela k podobným záverom. Zdôraznila, že deti, ktoré dostali mykotickú liečbu do 48 hodín od začiatku akútnej hnačky, mali výrazne lepšie výsledky ako tie, ktoré ju dostali neskôr. Autori predmetnej štúdie predpokladajú, že účinnosť Saccharomyces boulardii vo veľkej miere závisí od včasnej liečby. Takže čím skôr sa aplikuje, tým skôr zaberie.
Veľkou výhodou probiotík oproti liekom je, že v prevažnej väčšine nemajú žiadne vedľajšie účinky. Osobám trpiacim infekciou HIV, alebo liečeným formou imunosupresívnej liečby (napr. chemoterapiou), treba byť ostražití a ešte pred aplikáciou spomínaných probiotík požiadať lekára o názor. V iných prípadoch je však ich aplikácia relatívne bezpečná.
Hnačka je pri užívaní ktorýchkoľvek antibiotík takmer zaručená, preto odporúčame k nim aj užívanie probiotík. A hoci môžu byť probiotiká proti hnačke vynikajúcim riešením pri liečbe stave trvajúcom dlhšiu dobu, ak však ide napríklad už o chronickú hnačku, odporúčame pátrať po jej príčinách a neuspokojiť sa iba s liečbou symptómov.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6737314/
https://www.nature.com/articles/nrgastro.2014.49
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0021755715000637