Rakovina hrubého čreva: príčiny a liečba

rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka patria podľa štatistík popredné miesta tak u mužov, ako u žien. Frekvencia výskytu vo svete je rôzna. Bežne sa vyskytuje v západných krajinách a zriedkavo v krajinách Ázie a Afriky. Výskumy ukázali, že zvýšený výskyt sa objavuje všade tam, kde sa udomácnili stravovacie návyky zo západných krajín. Dokonca u pôvodných obyvateľov, ktorí sa adaptovali na západný štýl stravy sa preukázal nárast výskytu ochorenia. 

Neexistuje jediná konkrétna príčina, ktorá spôsobuje rakovinu. Takmer každý stav sa začína ako nekancerózne (benígne) polypy na hrubom čreve, ktoré sa pomaly vyvinú na rakovinu. Každý deň sa približne u stovky ľudí diagnostikuje rakovina tohto typu a považuje sa za jeden z najvážnejších zdravotných problémov. 

V tomto článku sme sa zamerali na užitočné informácie, návod, tipy ako jej predchádzať a čo je potrebné urobiť, aby sa problém odhalil včas. 

Čo je rakovina hrubého čreva

Hrubé črevo je časť tráviaceho traktu, kde telo ukladá odpadový nestrávený materiál. Končí sa konečníkom (rectum). Tvoria spolu tzv. dlhú trubicu. Na jej vnútornej strane sa môžu objavovať benígne nádory – výrastky hubovitého tvaru, ktoré nazývame polypy. Tieto nepredstavujú nebezpečenstvo, pokiaľ sa včas odstránia. Spomínané polypy sú totiž nezhubné, nemajú schopnosť napadnúť ostatné orgány a tkanivá. Taktiež neprenikajú do ostatných častí tela. 

Počas endoskopického gastroenterologického vyšetrenia (tzv. kolonoskopia) lekár tieto útvary na hrubom čreve alebo konečníku ľahko odhalí a ihneď chirurgicky odstráni. Tak už nepredstavujú riziko pre naše zdravie. Ak sa však benígne polypy načas neodstránia, po určitom čase sa môžu zvrhnúť a zmeniť na kolorektálny karcinóm. Ten následne rýchlo rastie a cez stenu hrubého čreva môže napadnúť iné orgány a tkanivá a dokonca sa rozšíriť aj do vzdialenejších častí tela. Vytvárajú sa nové ložiská rakoviny, tzv. metastázy, napríklad v pečeni alebo v pľúcach. Žiaľ u 80 % ľudí je ochorenie diagnostikované neskoro a v tomto štádiu je liečba veľmi zložitá. Úplné uzdravenie je nepravdepodobné a zbytočne dochádza k predčasnému úmrtiu postihnutého pacienta. 

Ktoré skupiny sú najviac ohrozené?

Neexistuje jediná konkrétna príčina, ktorá spôsobuje rakovinu. Medzi riziká, ktoré ju v nejakej miere ovplyvňujú, môžeme vymenovať nasledovné:

  • Vek nad 50 rokov (okolo 90 % osôb s touto diagnózou má viac ako 50 rokov)
  • Strava obsahuje veľa červeného, alebo spracovaného mäsa, nadbytok tukov a naopak málo čerstvej zeleniny, vlákniny
  • Existujúca rakovina na inom mieste v tele, prekonanie rakoviny prsníka či prostaty
  • Polypy na hrubom čreve
  • Dedičná predispozícia v rodine (najčastejšie familiárna adenomatózna polypóza – FAP, Lynchov syndróm)
  • Časté alebo pretrvávajúce zápalové črevné ochorenia (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída) 

Vysvetlivky rizík

Medzi najväčšie riziko, ktoré však môže každý ovplyvniť, sú zlé stravovacie návyky. Jednoznačne to dokazujú fakty. Zvýšený výskyt sa objavuje všade tam, kde sa udomácnili nezdravé stravovacie návyky prebraté zo západných krajín. Nielen tuky, ale i obezita, často sprevádzaná cukrovkou, sú faktory, ktoré ohrozujú hrubé črevo. Konzumácia alkoholu a fajčenie patria medzi ďalšie rizikové faktory.

Ak patríte do niektorej z uvedených rizikových skupín, neváhajte a navštívte lekára za účelom preventívnej prehliadky, tzv. skríningu. Najhoršie totiž, čo môžete urobiť, je čakať až sa objavia symptómy.

Rakovina hrubého čreva a jej symptómy

Ako sme už vyššie spomenuli, choroba v podstate neprejavuje spočiatku žiaden symptóm. Jej prítomnosť však môžu naznačiť nasledovné príznaky:

  • Bolesti v oblasti brucha a citlivosť v dolnej časti brucha
  • Neodôvodnená strata hmotnosti
  • Bolestivé kŕče
  • Anémia
  • Slabosť, nadmerná únava

Vysvetlivky niektorých príznakov

Krv v stolici sa napríklad objaví vtedy, keď nádor krváca. Farba krvi závisí od toho, na ktorom úseku čreva nádor prebýva. Ak sa nachádza na konci colonu alebo v konečníku, krv je jasnej červenej farby a mala by byť jasne rozpoznateľná. Ak ale nádor vznikol v miestach, kde hrubé črevo začína, krv zasche ešte skôr než sa dostane von z tela, a preto bude tmavá, voľným okom neviditeľná.

Rakovina konečníka môže zapríčiniť veľmi tenkú stolicu, alebo až zápchu, pretože prekáža stolici dostať sa cez otvor von. Inokedy nádor môže úplne zablokovať hrubé črevo. Vtedy črevom nič neprejde, čo spôsobuje veľmi vážne a bolestivé kŕče. V horšom prípade môže byť príznakom perforácie steny čreva, čo vyžaduje okamžitý lekársky zásah.

Neplánovaný, nevysvetliteľný úbytok na hmotnosti znamená, že následkom prítomnosti nádoru nastala zmena v metabolizme.

Nepovšimnutý krvácajúci nádor vyvolať ďalšie symptómy. Dôsledkom dlhodobej straty krvi nastáva pokles železa v krvi, čo vedie k anémii (chudokrvnosti) a nedostatku kyslíka v krvi. Postihnutý pacient pociťuje slabosť a často aj nadmernú, opakujúcu sa únavu.

Rakovina hrubého čreva a stupne jej závažnosti

Včasným a presným skríningom možno ochorenie odhaliť ešte predtým, ako sa vyvinú a objavia príznaky. Teda vtedy, kedy sa dá ešte relatívne dobre liečiť. Pokiaľ patríte do niektorej z rizikových skupín, rozhodne neodkladajte návštevu lekára a podstúpte potrebné vyšetrenia. 

Podľa závažnosti ochorenie rozdeľujeme do piatich stupňov (0, I, II, III, a IV):

  • Ranné štádium, rakovina prebýva na povrchu vnútornej steny čreva – Stupeň 0
  • Rakovina sa rozrástla, zasiahla vnútorné vrstvy črevnej steny – Stupeň I
  • Nádor sa rozšíril ďalej do svalovej steny čreva – Stupeň II
  • Rakovina napadla už aj lymfatické uzliny – Stupeň III
  • Národové ochorenie prerástlo do ďalších orgánov – vznikajú metastázy – Stupeň IV

Dôležité je vedieť, že pri skutočne včasnom odhalení vznikajúceho ochorenia je šanca na vyliečenie takmer 100%. Lekár, chirurg odstráni nádor (v rannom štádiu – stupeň 0, I, maximálne II). Teda  kým je lokalizovaný iba v hrubom čreve. Ak sa však už rozšíri mimo hrubé črevo, chirurgický zákrok nestačí. Je nutná chemoterapia, ktorú sprevádza celý rad nežiaducich vedľajších účinkov.  A nielen to. Trvá dlho (zvyčajne najmenej 6 mesiacov) a vyžaduje u postihnutého prekonanie rôznych ťažkostí. Po úspešnom ukončení liečebnej kúry treba chodiť na pravidelné kontroly. 

Vyšetrenie stolice 

Vyšetrenie stolice predstavuje základný skríningový test pri odhalení rakoviny. Ide o fekálny okultný krvný test, odhaľujúci malé množstvá krvi v stolici. Tie sú voľným okom neviditeľné, môžu však naznačiť, že máme rakovinu colonu. Avšak tento test často ukáže negatívny výsledok, a to aj napriek tomu, že ochorenie už prepuklo. Preto treba súbežne podstúpiť aj zobrazovacie vyšetrenia, ako napr. kolonoskopia alebo sigmoidoskopia. Treba však zdôrazniť, že sigmoidoskopia odhalí iba rakovinu konečníka. Jedine kolonoskopia zobrazuje celé hrubé črevo vrátane konečníka, a preto predstavuje najlepší skríningový test na odhalenie stupňa choroby. Ďalšími možnými spôsobmi diagnostiky sú CT  a MR vyšetrenia, ktoré dokážu preveriť rozsah zasiahnutej oblasti v tele pacienta.

Na tomto mieste treba tiež zdôrazniť, že pozitívny okultný krvný test ešte nemusí znamenať, že máme rakovinu. Krv v stolici môže byť aj následkom prasknutia žalúdočného, alebo dvanástnikového vredu, môže byť sprievodným znakom pri ulceróznej kolitíde, alebo sa môže objaviť pri zápale výdutín – divertikulitíde. 

Kolonoskopia

Tento druh vyšetrenia umožňuje vyšetrujúcemu lekárovi priamo pozorovať a odhaliť zmeny na sliznici čreva a konečníka. Práve to má veľký význam z hľadiska prevencie. Kolonoskopia sa stala nenahraditeľnou pri diagnostike závažných ochorení črevného traktu, ako sú krvácania, polypy, črevné vydutiny – divertikuly, svalové kŕče. Navyše umožňuje nielen vyhľadávanie skorých príznakov ochorenia, ale poskytuje aj možnosť uskutočniť také liečebné zákroky, ktoré inak v minulosti vyžadovali operáciu. V prípade potreby lekár odoberie vzorku sliznice (vykoná biopsiu) a pošle ju na histologické vyšetrenie. To môže odhaliť adenómové polypy – nezhubné nádorčeky, ktoré však často obsahujú atypické zmenené bunky a sú zdrojom zhubnej premeny. Bolo preukázané, že tieto polypy podľa toho kde vznikajú, ak sa včas neodstránia, viac ako 80 % z nich prepukne do rakoviny.  Je to len otázka času. V zriedkavých prípadoch tento proces premeny trvá aj 10 až 15 rokov.

Samozrejme závisí to aj aké sú veľké polypy, ich histologická štruktúra a stupeň bunkových zmien.

Kedy absolvovať vyšetrenie?

Odpoveď na otázku znie: po dovŕšení 50. roku by mal každý absolvovať kolonoskopiu. Okrem toho bez ohľadu na vek a ďalšie rizikové faktory bezodkladným dôvodom na kolonoskopiu sú:

  • preventívne dôvody u vysoko rizikových osôb
  • prítomnosť krvi v stolici
  • náhle zmeny charakteru stolice, napríklad striedanie zápchy a hnačky,
  • anémia s výrazným úbytkom na hmotnosti, 
  • bolesti v bruchu

Prevencia 

Ako sme už vyššie spomenuli, rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka sú zákerné v tom, že ich vývoj môže trvať aj niekoľko rokov. Preto treba aktívne pristúpiť k starostlivosti o svoje zdravie.

Pravidelné preventívne kontroly odporúčame predovšetkým:

  • osobám nad 50 rokov,
  • osobám, ktorých sa dotýka niektorý z rizikových faktorov (dedičnosť, polypy, stravovacie návyky, nedostatočný príjem vlákniny, obezita, zápalové ochorenia čriev, cukrovka)

Konzumácia vyváženej stravy

Chráňte sa tým, že obmedzíte vo svojej diéte príjem najmä tučného mäsa a mäsových výrobkov a zvýšite príjem jedál s vysokým obsahom vláknin a veľa zeleniny (surovej aj dusenej). Ďalej vyradíte jedlá, ktoré vedú k cukrovke (patrí medzi rizikové faktory). 

Pravidelná kontrola hmotnosti

Súvisí s predchádzajúcim bodom. V prípade obezity a hodnoty BMI nad 30, môže hroziť rakovina hrubého čreva. Najlepšou prevenciou v tomto prípade je zníženie hmotnosti, množstva tuku v tele.

Pravidelný pohyb a cvičiť

Bolo preukázané, že aktívny pohyb znižuje riziko rakoviny až o 40 %!

Genetické testy

Pokiaľ patríte do rodiny, kde sa v minulosti  často objavila rakovina colonu, jednoznačne ich odporúčame. Osoby, ktoré sú nositeľmi génovej mutácie spojenej s dedičnosťou, sú najviac vystavené riziku. Preto je veľmi užitočné o tom vedieť vopred a informovať o danej skutočnosti svojho lekára.

Prestať fajčiť

Fajčením dobrovoľne privádzame do tela karcinogénne látky, ktoré urýchlia rakovinový proces.

Čo napísať na záver?

Pokiaľ dodržíme tieto rady, zvýšime možnosť vyhnúť sa ochoreniu na najvyššie možné hranice a ochránime zdravie hrubého čreva. V každom prípade je prvoradá prevencia. Toto ochorenie má vysoké šance na celkové uzdravenie, no iba v prípade, že bude odhalené a liečené včas!

https://lekar.sk/clanok/rakovina-hrubeho-creva 

https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Kolorektalny_karcinom_(rakovina_hrubeho_creva).aspx?did=4&sdid=31&tuid=0&page=full& 

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.