Aloe vera | Zázračná rastlina | Aloe barbadensis vera

Aloe vera

Aloe vera, dobre známa liečivá rastlina

Z pôvodného rodiska vo východnej a južnej Afrike sa aloe vera presťahovala do Ameriky. Dnes sa pestuje hlavne v subtropických oblastiach USA a na súostroví Západnej Indie1. Rastlina dorastá do výšky 25 cm, krík obsahuje v priemere asi 20 listov bez stonky. Listy rastliny aloe obsahujú liečivé látky, ktoré sa používajú ako silné preháňadlo a na hojenie rán2. Gélovitá látka, získaná z listov je v podstate číra a bezfarebná látka – tekutina. Je vynikajúce účinky si medzi prvými obľúbil a používal hlavne kozmetický priemysel.

Ako sa používa

Aloe je pravdepodobne najznámejšia pre schopnosť pomáhať liečiť popáleniny, je to ale aj silné laxatívum, ktoré ľahko stimuluje črevá3. Ďalej má astringentné, zmäkčovacie, antifungálne, antibakteriálne a antivirálne vlastnosti. Pri vonkajšom použití lieči popáleniny a podporuje regeneráciu buniek4. Ak sa používa vnútorne, pomáha znížiť cholesterol, redukuje zápaly, upokojuje podráždenie žalúdka a funguje ako laxatívum5.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Klinické skúšky naznačujú, že aloe vera pomáha pri častejšom vyprázdňovaní, stolica je mäkšia a vytvára menšiu závislosť na preháňadlo6. Iná štúdia zistila, že popálené rany, ktoré boli liečené gélom aloe vera, sa lepšie hojili7.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:6.
2. Ibid.
3. Armstrong, David. Herbs That Work, Ulysses Press, ©2001, pg. 3.
4. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 89.
5. Ibid.
6. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 17.
7. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 19.

Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Clean Inside.