Liečivé rastliny s antiparazitárnym účinkom I – Granátové jablko

Liečivé rastliny s antiparazitárnym účinkom I – Granátové jablko

Granátové jablko (Punica granatum) je ovocie pochádzajúce pôvodom z Iránu a severnej Indie, ale je rozšírené aj v oblasti Stredomoria. V mnohých starovekých kultúrach sa toto ovocie používalo ako liek. Okrem zmiernenia zápalov sa jeho aplikácia preukázala ako účinná aj v prípade odstránenia črevných parazitov a proti hnačke a dyzentérii, ľudovo nazývanej aj úplavica. Vyššie uvedené účinky využívali už aj v starovekom Egypte. Účinná látka zvaná pelletierín, ktorú granátové jablko obsahuje, doslova deprimuje, teda tlmí činnosť hladkého svalstva pásomnice, následne je možné ochrnutého červa odstrániť laxatívami (preháňadlom). Nedávny výskum naznačuje, že za svoje liečivé účinky vďačí obsahu polyfenolov a antioxidačnej aktivite. Samotný plod, jeho semená, šupka, ale aj listy disponujú taktiež bohatým obsahom bioaktívnych zlúčenín, ktoré zohrávajú svoju úlohu pri liečbe ochorení. Kôra granátového jablka je bohatým zdrojom tanínov, flavonoidov a iných fenolových zlúčenín. Podobne aj šťava ovocia obsahuje aktívne zložky, ako sú polyfenoly, taníny, antokyány, tokoferoly, kyselina lipoová, punicalagín a vitamín C, pričom vyššie uvedené zlúčeniny sú zodpovedné za 50 % antioxidačného účinku šťavy.

Možné infekcie a ich riziká 

Dnes, vzhľadom na pokrok a vývoj hygienických noriem a prijateľné podmienky verejného zdravia, sa infekcie črevnými parazitmi u človeka považujú vo všeobecnosti za zriedkavé. V skutočnosti sú však niektoré parazitárne infekcie, ako napríklad infekcia spôsobená mrľou detskou, bežné aj v súčasnosti. A hoci zriedkavo vedú k nejakému vážnemu ochoreniu, sú spojené s nepríjemnými a často sa opakujúcimi, pretrvávajúcimi ťažkosťami. Účinné antiparazitné prípravky – v lekárskej reči označované ako antihelmintiká – sú dnes už bežne k dispozícii. V prípade problémov si ich môžete zadovážiť na predpis v každej lekárni. Rovnako, ako všetky účinné lieky, aj antihelmintiká môžu disponovať vedľajšími účinkami, či už miernejšími, alebo závažnejšími. Tie sa pravdepodobne pri obvykle nevyhnutnom a lekárom doporučenom čase a pri krátkodobom užívaní v nízkych dávkach, takmer ani nevyskytujú. Môžu sa však vyskytnúť také klinické situácie, ako napr. infekcia mrľou detskou u tehotných žien v prvom trimestri, Kedy sa ich aplikácia vyslovene neodporúča. A práve pre tieto dôvody by sme radi poskytli akýsi súhrn o tých liečivých rastlinách, ktorých prospešné, a teda antiparazitárne účinky, môžu byť v takýchto prípadoch mimoriadne šetrené a prospešné.

Pomoc poskytnú aj liečivé rastliny

Chceli by sme zdôrazniť, že liečivé rastliny, rôzne bylinky a z nich pripravené výťažky a prípravky nenahrádzajú, ale skôr dopĺňajú lekárom predpísanú liečbu. Pri užívaní samotných liečivých rastlín nemôžeme vo všetkých prípadoch očakávať úplné uzdravenie, ale s ich priaznivým účinkom možno rátať určite. Pri podozrení na parazitárnu infekciu sa najskôr poraďte s lekárom a nechajte si zdokumentovať diagnózu mikrobiologickým rozborom v kvalifikovanom laboratóriu (nie u šarlatánov vykonávajúcich „biorezonanciu“, alternatívnu liečbu !!!), následne odborný lekár – infektológ stanoví ďalší postup!

Granátové jablko a jeho liečivé účinky

Antiparazitické vlastnosti rastliny boli predtým taktiež preukázané in vitro a in vivo na zvieracích modeloch. Extrakty z plodov granátového jablka a jeho jednotlivých častí sa ukázali ako účinné proti mnohým kmeňom parazitov. Takými sú jednobunkové prvoky (protozoá), napr. Cryptosporidium parvum, malaria Plasmodia, pásomnice, hlísty a motolice, napr. aj proti Fasciola hepatica, pôvodca klasického ochorenia, ktoré zasahuje pečeň u ľudí. Predpokladá sa antihelmintický účinok kyseliny galovej a kyseliny elagovej, prítomných v extrakte. V rámci veterinárnej štúdie, vykonanej v roku 2021, sa vplyvom použitia extraktu z granátového jablka znížila infekcia črevnými hlístami u oviec o 50 %. Rozsah redukcie, čiže zníženia, bol stanovený špecifikovaním počtu vzoriek červov prítomných vo vzorkách stolice, odobratých pred a po liečbe. Hoci údaje týkajúce sa človeka stále chýbajú, nemáme dôvod predpokladať, že extrakt z granátového jablka by nemal podobný účinok aj proti patogénnym červom v črevnom trakte človeka. Vyššie uvedené výsledky získané vedeckými metódami potvrdzujú účinok tejto liečivej rastliny, vlastne ovocia a otvárajú reálnu perspektívu pre terapeutické využitie fytoterapeutických prostriedkov, ktoré dopĺňajú a neskôr možno nahrádzajú chemikálie.

Zdroje:

https://clanky.info/2014/07/antiparazitika/ 

http://www.vsetkoprezdravie.sk/clanok/granatove-jablko-a-jeho-zdravotne-vyhody 

Rahmani AH, Alsahli MA, Almatroodi SA. Active constituents of pomegranates (Punica granatum) as potential candidates in the management of health through modulation of biological activities. Pharmacogn. J. 2017, 9, 689–695.

Castagna F, Britti D,  Oliverio M, Bosco A, Bonacci S, Iriti G, Ragusa M, Musolino V, Rinaldi L, Palma E. In Vitro Anthelminthic Efficacy of Aqueous Pomegranate (Punica granatum L.) Extracts against Gastrointestinal Nematodes of Sheep. Pathogens 2020, 9, 1063.

 Ahmed AH, Ejo M, Feyera T, Regassa D, Mummed B, Huluka SA. In Vitro Anthelmintic Activity of Crude Extracts of Artemisia herba-alba and Punica granatum against Haemonchus contortus. J. Parasitol. Res. 2020, 2020, 4950196.

Dkhil MA. Anti-coccidial, anthelmintic and antioxidant activities of pomegranate (Punica granatum) peel extract. Parasitol. Res. 2013, 112, 2639–2646.

Al-Mathal EM, Alsalem AM. Pomegranate (Punica granatum) peel is effective in a murine model of experimental Cryptosporidium parvum. Exp. Parasitol. 2012, 131, 350–357.

Reddy MK, Gupta SK, Jacob MR, Khan SI, Ferreira D. Antioxidant, antimalarial and antimicrobial activities of tannin-rich fractions, ellagitannins and phenolic acids from Punica granatum L. Planta Med. 2007, 53, 461–467.

Tariq KA, Tantry MA. Preliminary Studies on Plants with Anthelmintic Properties in Kashmir—The North-West Temperate Himalayan Region of India. Chin. Med. 2012, 3, 20079.

Vidal ML, Martins I, Boeloni J, Bolzan T, Severi JA. EFICÁCIA DE EXTRATOS VEGETAIS DE Punica granatum L. NO CONTROLE in vitro DE OVOS E ADULTOS DE Fasciola hepatica. Enciclopédia Biosf. 2019, 16.

Castagna F, Piras C, Palma E, Musolino V, Lupia C, Bosco A, Rinaldi L, Cringoli G, Musella V, Britti D. Green Veterinary Pharmacology Applied to Parasite Control: Evaluation of Punica granatum, Artemisia campestris, Salix caprea Aqueous Macerates against Gastrointestinal Nematodes of Sheep. Vet. Sci. 2021, 8, 237.