Candida diéta a prospešné probiotiká: správna kombinácia
Infekcia touto hubou (inak nazývaná aj kandidóza) sa týka širokého kruhu obyvateľstva, no veľká časť z nich nevie, že v ich organizme rozmnožená huba Candida môže spôsobiť širokosiahle príznaky. Aj také, o ktorých nikto netuší, že môžu nejako súvisieť s týmto východiskovým problémom. Pozrime sa na to, čo robí jej premnoženie s naším organizmom, a aj to, ako pomôže protikvasinková diéta.
Hubu, ktorá patrí do rodu kvasiniek, nie nepriateľ, pretože hovoríme o druhu huby, ktorá sa prirodzene nachádza v zdravej črevnej flóre človeka, a ktorá podporuje tráviace procesy, presnejšie odbúravanie živín. Starosti spôsobuje iba vtedy, keď sa naruší rovnováha črevnej flóry a premnoží sa. Keď sme chorí, užívame lieky, či pri nezdravej strave, alergii na potraviny, alebo znečistených čriev nech nás neprekvapí, ak bude v našom organizme zvýšené množstvo huby, ktorá spôsobuje zápaly. Ani hnačka nie je ojedinelý príznak. Pokiaľ je Candida-diéta (protikvasinková) dodržiavaná, zbaviť sa kandidózy dá.
CANDIDA-TEST
Nadmerné rozmnoženie kvasinky Candidy sa dá diagnostikovať viacerými spôsobmi. Z odškrabanej vzorky z jazyka, zo vzorky tekutiny z hrtana, z výteru z pošvy a stolice. Jej nadmerné premnoženie sa dá vydedukovať aj z prítomnosti protilátok v sére, vtedy je, samozrejme, potrebný odber krvi. Dostať aj test v lekárni, slúžiaci na samovyšetrenie, ktoré možno urobiť aj doma, pri použití vzorky z pošvy.
PRÍČINA CANDIDOVEJ INFEKCIE
Čo je hlavnou príčinou infekcie? Za jej premnoženie si môžeme predovšetkým my sami, presnejšie náš životný štýl. Ku vzniku plesňových infekcií prispieva predovšetkým antibiotická liečba, nakoľko táto zničí črevnú flóru, miesto dobrých baktérií zaberú huby. Okrem toho antikoncepcia s vysokým obsahom hormónov, dlhodobá steroidová liečba, alkoholizmus a alergia na potraviny. Prídavné látky prijaté rôznymi pochutinami a prekyslenie organizmu tiež zabezpečujú pre Candidu veľmi dobrú živnú pôdu. Rozmnoženie podporujú aj slabý imunitný systém a vírusové infekcie. Huba žije v prvom rade na sacharidoch: preto ak je na našu stravu charakteristická nadmerná konzumácia cukru – alebo bielej múky, môže to prispieť k jej rozmnoženiu. Pri zníženom príjme sa zníži aj jej množstvo.
Konzumácia mäsa vo veľkom množstve môže tiež prispieť k jej rozmnoženiu – nakoľko druhou hlavnou potravou je bielkovina živočíšneho pôvodu. Prídavné látky nachádzajúce sa v potravinách oslabujú imunitný systém, čím ho oberajú o šancu, že by prekonal rozmnoženie húb spôsobujúcich rôzne príznaky. Pokiaľ sa táto huba, inak prirodzene vyskytujúca sa v organizme, premnoží, môže to viesť ku kvasinkovej infekcii. Oblasť slabín je ideálna pretože uprednostňuje teplé a vlhké prostredie. Muži sú najčastejšie infikovaní prostredníctvom sexuálneho styku.
MÄTÚCE CANDIDA PRÍZNAKY
Koľko ľudí, toľko rôznych znakov môže mať nadmerná prítomnosť Candida albicans: vyrážky na koži, bolesť hlavy, migréna, ale ani zápal močového mechúra nemusí naznačovať iba nachladnutie, môže signalizovať aj Candidovú-infekciu. Nakoľko získava energiu potrebnú k prežitiu z cukrov, počas ktorého procesu produkuje kyselinu mravčiu, alkohol, kyselinu maslovú, kyselinu mliečnu a kyselinu propiónovú, pacient môže pri močení cítiť pálivú bolesť, pričom nemá zápal močových ciest. V pošve často spôsobuje biely a hrudkovitý výtok (75% žien aspoň raz za život prekoná vulvovaginalis candidiasison), kým u mužov môže Candidová-infekcia spôsobiť opuch penisu a žalude.
Candidová-infekcia môže dokonca viesť až ku vypadávaniu vlasov, chorobám dýchacích ciest, migréne, okrem toho môže vyvolať chronickú únavu a poruchy spánku. Zápal pažeráka, pálenie v žalúdku a nadúvanie môžu byť tiež následkami infekcie, ale často je zodpovedná aj za biele zafarbenie jazyka. Príznaky infekcie sa ukážu aj na pokožke, ktorá bude suchá, šúpe sa a svrbí. Svrbenie kože je naozaj nepríjemné. Medzi príznaky Candidovej-infekcie čriev patria črevné plyny, žalúdočné kŕče a nadúvanie brucha po jedení. Keď niektoré z týchto príznakov pretrvávajú dlhšiu dobu, určite je dobré urobiť si Candida-test.
Ako sa diagnostikuje C. infekcia? Na diagnostiku sa najčastejšie používajú vzorky krvi a výtery v mieste infekcie. Môže byť v laboratóriu vykázaná kultiváciou. A či je nákazlivá? Infekcia sa najčastejšie prenáša pohlavnou cestou.
ČO MÔŽEME UROBIŤ PROTI INFEKCII? Z ČOHO POZOSTÁVA DIÉTA?
Boj s candidou začína v momente, keď si ochorenie uvedomíme. Kandidóza sa v prvom rade odporúča liečiť diétou. C. albicans sa živí sacharidmi, preto sa neodporúča konzumácia cukru, medu, sušeného ovocia, ovocných štiav, ale sa odporúča vyhýbať sa aj omáčkam z obchodov, ktoré obsahujú veľa skrytého cukru. V čase Candidovej-diéty sa na zoznam zakázaných potravín dostanú kvasené (vyrábané s droždím) potraviny, káva, alkohol, biela múka a z nej vyrobené pekárenské výrobky, a tiež biela ryža obsahujúca škrob. Aj pleseň obsahuje huby, preto je potrebné dať si pozor na to, aby sme nejedli žiadne jedlá ktoré obsahujú plesne (syry, salámy). Vyhýbajme sa mäsovým výrobkom s obsahom prídavných látok, dajme však pozor na príjem dostatočného množstva tekutín.
Keď vymenované potraviny vynecháme, hneď tým urobíme pre navrátenie svojho zdravia veľmi veľa. Odporúča sa aj konzumácia surovej alebo dusenej zeleniny: brokolica, karfiol, paradajky, hrášok, papriky, reďkovky, uhorky a baklažán sú neoddeliteľnou súčasťou Candidovej-diéty. Namiesto cukru je dobrou voľbou xylitol, prípadne stévia, ktorá je takmer trikrát sladšia ako cukor a je takmer bez kalórií, taktiež erithritol, ktorý nezvýši hladinu cukru a inzulínu v krvi, jeho glykemický index je nula a v každom grame obsahuje iba 0,2 kalórie.
Antimikrobiálne vplyvy vhodné proti Candide má medicinálna huba Shiitake. Pomocníkmi môžu byť aj riasa spirulina a jačmenná tráva. Doba trvania diéty je 3 – 6 mesiacov.
Takže ako na to?
Exituje tzv. “Candida diéta forum”, kde si mnohí vymieňajú navzájom skúsenosti.
Aké jedlá ju zahubia? Počas diéty sa odporúča zelená listová zelenina. Rovnako aj mäso, ryby, vajcia, šalát, mandle a orechy. Pite rôzne bylinné čaje a zelené koktejly. Okrem stravy sa odporúča užívať vitamíny a probiotiká, dostatočný spánok, a vyhýbanie sa. To všetko prispieva k posilneniu imunity. Zahubí jablčný ocot candidu? Štúdia vykonávaná v skúmavke zistila, že jablčný ocot, ktorý obsahuje 4% kyseliny maleínovej, môže zabíjať tie druhy, ktoré spôsobujú hubové infekcie v ústnej dutine u nositeľov umelého chrupu.
Je takato infekcia pohlavnou chorobou? Nepríjemná huba môže rásť a rozmnožovať sa iba v ideálnom prostredí. Väčšina kvasinkových infekcií (kvasinky) sa nešíri z človeka na človeka. Pokiaľ sa rozmnožuje v pošve však môže infikovať pohlavný orgán mužského partnera, ale nejde o pohlavne prenosné ochorenie.
Je Candida infekcia liečiteľná? Zápal hltanu spôsobený touto hubou sa lieči perorálnymi antimykotikami, ako je flukonazol. Kožné infekcie sa dajú účinne odstrániť pomocou rôznych protiplesňových práškov a krémov. Lieky na ňu bez receptu sú bežne dostupné v lekárňach.
HYGIENA A POHYB
Aby sme sa dali čím skôr do poriadku, po osobnej hygiene a sprchovaní sa dôkladne poutierajme a na záhyby klaďme osobitný dôraz. V čase návštevy kúpaliska vymeňme plavky ktoré sú mokré za suché a nechajme ich usušiť na slnku. Vyberme si spodné prádlo vyrobené z prírodných materiálov, čo je v lete nielen pohodlnejšie, ale ak sú prítomné opakujúce sa infekcie, rovno odporúčané.
Popri tom je mimoriadne dôležitý aj pravidelný pohyb, lebo bez kyslíka nevykonáva náš organizmus odbúravanie živín spaľovaním, ale kvasením, čo tiež prospieva rozmnožovaniu húb.
PROBIOTIKÁ PROTI CANDIDE
Zabrániť množeniu candidy sa dá aj probiotikami.
Že by sme svoj organizmus úplne vyčistili a nemali v ňom žiadne patogény, okrem diéty si urobme aj komplexnú očistu čreva, detoxikáciu. Očista čreva, prípadne vhodný detoxikačný program, odstránením mikroorganizmov a parazitov prispieva k napraveniu rovnováhy črevnej flóry.
Keď sa v črevnej flóre zníži počet užitočných mikroorganizmov, ktoré Candidu „držia pod kontrolou”, ona sa rozmnoží. Pre zabránenie si doplňme chýbajúce probiotiká (dobré baktérie). Samozrejme, ani pri probiotíkách sa nevzdávajme kvality na úkor ceny. Vždy nakupujme z bezpečných zdrojov, uprednostnime tie produkty, o ktorých sú dostupné overené zákaznícke recenzie.
Čo sa týka zloženia, každá kapsula vysokokvalitného probiotika obsahuje:
- minimálne 10 miliárd živých, probiotických baktérií,
- minimálne desať kmeňov baktérií,
- najdôležitejšie dobré baktérie.
Kapsula ochraňujúca probiotiká by mala byť s oneskoreným uvoľňovaním (retard), a odolávať žalúdočnej kyseline.
Niečo viac o probiotikách
Aby sa mohli probiotické baktérie rozmnožiť, potrebujú aj prebiotiká, čiže potravinové vlákniny. Práve preto pri užívaní probiotík konzumujme čo najviac potravín s vysokým obsahom vlákniny, surovú zeleninu, ovocie, celozrnné obilniny, krúpy, mliečne výrobky. Toto všetko však môžeme zjednodušiť tým, že si vyberieme symbiotický doplnok výživy, pretože takéto produkty obsahujú súčasne pre- aj probiotiká, ktoré sú navyše vo vhodnom množstve. Pokojne môžeme vyhlásiť, že najlepšie probiotikum je symbiotikum!
Vo vyhľadávačoch mnohí zadávajú kombinácie rôznych výrazov (ako napríklad : ochrana – liečba bylinkami, Kandidoza v posve, Systémová kandidóza, – na jazyku, candida liečba bylinkami, – lieky, – glabrata, – v črevách príznaky, kvasinky, – v stolici, – liečba, candida albicans liečba), dúfajúc, že nájdu odpovede na svoje problémy. Veríme, že tento článok zodpovedal na väčšinu otázok a pomohol v liečbe nepríjemného ochorenia. Ochrana je prvoradá.
Zdroje:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2589037/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12150685