Ľanové semeno I Kráľovná semien

Lanove Semeno Linum Usitatissimum 0

Ľanové semeno a jeho liečivé vlastnosti

Ľan sa pestuje celosvetovo, pretože má mnohostranné použitie. Suché, zrelé ľanové semeno používajú okrem iného aj v medicíne. Čeľaď ľanovitých rastlín zahŕňa viac ako 200 druhov jednoročných rastlín a trvaliek.

Ako sa používa

Ľanové semeno sa používa na liečenie črevných problémov, ako sú chronická zápcha, dráždivé črevo, divertikulitída a črevo porušené nadmerným používaním a zneužívaním komerčných laxatív. Po strávení sa objem ľanu zväčší, čím pomáha naštartovať črevnú peristaltiku. Navyše pomáha regulovať zažívací trakt, aby absorboval až do osemkrát svoju vlastnú hmotnosť z vody, a tak pomáha zrýchliť prechod strávenej masy cez črevá. Existuje i náznak, že v procese postupu cez črevá môže na seba naviazať toxíny a odstrániť ich z tela von. I keď je to menej známe, usudzuje sa, že ľanové semeno má aj protizápalové, protirakovinové vlastnosti a účinky a chráni srdce.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Mnohé štúdie dokázali, že ľan má priaznivý účinok na ľudský tráviaci systém, ale má aj overený vplyv na zníženie cholesterolu a ochraňuje srdce. V jednej štúdii ľanové semeno výrazne znížilo hladinu LDL cholesterolu v krvi. Iná štúdia podčiarkla jeho schopnosť znížiť lipidy v krvi a spomaliť zrážanlivosť. Výskum potvrdil aj účinnosť ľanového semena v liečení zápalových porúch, ako je napr. reumatoidná artritída. Jedna štúdia zistila redukciu artritických cytokínov až o 31 %.

Poznámka: Spolu s ľanovými semenami treba piť dostatočné množstvo vody, aby sa predišlo zápche a podporilo sa vyprázdňovanie.

Bibliografia:
The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:103.
Armstrong, David. Herbs That Work, Ulysses Press, ©2001, pg. 51.
PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 329.

Táto liečivá rastlina sa nachádza aj v našich produktoch Clean Inside, Slim Tea.