Metabolický syndróm – Ďalšie z civilizačných ochorení

Metabolický syndróm – Ďalšie z civilizačných ochorení

Pomenovanie metabolický syndróm sa môže zdať na prvé počutie zriedkavé, teda pokiaľ sa dá choroba posudzovať len podľa názvu. K tomu možno pridať aj to, že ďalší jeho názov je Syndróm X, ktorý možno mnohým pripomína nejaké sci-fi kategórie Z. Tretie pomenovanie stavu sa už uberá relatívne správnym smerom, keďže syndróm je známy aj ako syndróm inzulínovej rezistencie. Je to pomerne bežné pomenovanie, pretože napríklad v Amerike týmto ochorením trpí každý tretí človek. 

Ale o čo vlastne ide?

Ide vlastne o stav, pri ktorom sa špecifická skupina symptómov a faktorov vyskytuje súbežne. To môže byť spočiatku trochu mätúce, ale táto choroba predstavuje taktiež súhrnný pojem. Všetky určujúce faktory zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice. Takže pokiaľ pozorujeme na sebe aspoň tri z nasledujúcich príznakov, potom máme veľkú šancu, že trpíme aj my týmto ochorením:

  • Veľké brucho: Nie je to o pivnom bruchu, ale o vysokom množstve brušného tuku. V prípade mužov sa za normálnu považuje hodnota pod 102 cm, u žien je to pod 88 cm.
  • Vysoká hladina cukru v krvi: Vysoká hladina cukru v krvi predstavuje nebezpečestvo, pretože z dlhodobého hľadiska zvyšuje riziko tvorby krvných zrazenín. Normálna hodnota je asi 5,6 mmol/l.
  • Vysoký krvný tlak: Príliš vysoký krvný tlak môže tiež viesť k srdcovému infarktu alebo mŕtvici. Za zdravú sa považujú hodnoty pod 135 mmHg systolického, alebo 85 mmHg diastolického tlaku.
  • Vysoký cholesterol: Existujú dva typy cholesterolu, LDL cholesterol, ktorý je „zlý“ a HDL cholesterol, ktorý je „dobrý“. Dobrou správou je, že dobrý cholesterol pomáha znižovať zlý cholesterol. U mužov by mala hodnota byť pod 1,03 mmol/l a u žien pod 1,3 mmol/l.

Čo je príčinou metabolického syndrómu?

Presné príčiny vzniku metabolického syndrómu nie sú známe. Vzhľadom na to, že príznaky do značnej miery súvisia s inzulínovou rezistenciou, pravdepodobne treba príčiny hľadať v tomto smere. Najpravdepodobnejšími príčinami sú genetické faktory, individuálna predispozícia a vo veľkej miere aj životný štýl, strava, stravovacie návyky. V skutočnosti nebudeme preháňať, ak toto ochorenie budeme považovať za civilizačnú chorobu, pretože faktory, ktoré sú mimoriadne bežné a stoja za jej vznikom, sú typickými znakmi moderného životného štýlu.

Tento stav nevzniká zo dňa na deň. Príznaky sa objavujú pomerne dlhý čas a v mnohých prípadoch môžu zostať nepovšimnuté, kým ich neodhalí niektoré vyšetrenie.

Vyšetrenie je vzhľadom na príznaky pomerne jednoduché. Určenie veľkosti brucha, meranie hladiny cukru v krvi, cholesterolu a krvného tlaku sú rutinné úkony a nie sú sprevádzané bolesťou, a nie sú ani nejako špeciálne nepríjemné.

Aké sú riziká?

Metabolický syndróm je najnebezpečnejší hlavne kvôli možným komplikáciám. V dôsledku rozhodujúcich faktorov  sa totiž zvyšuje riziko srdcového infarktu, mŕtvice, alebo aterosklerózy. V prípade, že sa produkcia inzulínu spomalí, výrazne sa zvýši aj riziko cukrovky 2. typu. Diabetes je tiež predisponujúcim faktorom pre infarkt a mozgové príhody a môže spôsobiť nervové problémy a problémy so zrakom. Obezita zase zvyšuje riziko stukovatenia pečene.

Existuje riešenie na zlepšenie stavu?

Našťastie áno. Ba čo viac, choroba sa dá nielen liečiť, ale správnou liečbou a starostlivosťou sa dá dokonca zvrátiť, hoci je fakt, že si to vyžaduje určitú sebadisciplínu a odopieranie. Problémy, ako vysoký krvný tlak, vysoká hladina cukru a cholesterolu v krvi, ako aj obezita, sú vo väčšine prípadov spôsobené nevyhovujúcim životným štýlom a životosprávou. Je teda jasné, že práve v tomto smere treba vykonať zmeny za účelom liečby a prevencie.

V oblasti stravovania v podstate neexistuje nejaká špeciálna diéta, čo predpísaná strava. Vo všeobecnosti sa treba vyhýbať potravinám, ktoré môžu prispieť k vzniku cukrovky, obezity, alebo vysokej hladine cholesterolu. Takže konzumáciu cukrov (fruktóza, glukóza, dextróza atď.), sladených nealkoholických nápojov a sladkostí všeobecne – i keď nebudú doslova zakázané – treba výrazne redukovať. 

Rovnako odporúčame znížiť príjem spracovaných uhľohydrátov (sacharidov), ako je napríklad biely chlieb, múka, obľúbené čipsy a šišky, atď. Rozlúčte sa tiež so sladidlami, ktoré ovplyvňujú aj hladinu cukru v krvi, takže diétna a zero kola taktiež nezaberajú.

Ďalšie možnosti

Vyhýbať sa treba aj takzvaným trans-tukom. Tie sa nachádzajú v potravinách, ako sú čipsy, pochutiny, niektoré pekárenské výrobky, mrazené jedlá, margarín a všeobecne spracované, vopred pripravené (prefabrikované) potraviny. Ak si to chcete veľmi zjednodušiť, mali by ste sa vyhýbať jedlám, ktoré potrebujú minimálnu prípravu a sú chutné. Ovocie, samozrejme, sem nie je zahrnuté, ale hromadne vyrábané sušienky, linecké pečivo, keksy a predpripravené pizze (mirelit), dostupné v obchodoch môžu prispieť k rozvoju metabolického syndrómu, a preto sa im treba vyhýbať.

Konzumácia soli zvyšuje krvný tlak, takže ak máte problémy s vysokým krvným tlakom, je dôležité dbať aj na obmedzený príjem soli. Vyššie uvedené produkty zvyšujú krvný tlak, preto ich konzumáciu treba znížiť.

Okrem potravín, ktorým sa treba vyhnúť, však existujú aj také, ktorých konzumácia sa naopak dôrazne odporúča. V prípade metabolického syndrómu sa všeobecne považuje za dobré dodržiavanie zdravej stravy. To z veľkej časti zahŕňa spotrebu dostatočného množstva surovej zeleniny a ovocia. Okrem toho sa dá do jedálnička zaradiť samozrejme aj chudé mäso a ryby. Ryby už iba preto, že disponujú mimoriadne bohatým obsahom omega 3 mastných kyselín. Mastné kyseliny omega 3 pomáhajú zvyšovať hladinu dobrého – teda HDL cholesterolu, čím zároveň znižujú hladinu zlého LDL cholesterolu. Túto mastnú kyselinu obsahujú aj niektoré druhy semienok a orechových plodov, ako napr. tekvicové semienka, píniové oriešky, či mandle.

Ako je to s krvným tlakom a cholesterolom?

Pre kontrolu a reguláciu krvného tlaku možno konzumovať potraviny bohaté na draslík. Najznámejším ovocím bohatým na draslík sú banány, ale dobré sú napríklad aj pomaranče, huby, šošovica, fazuľa, alebo paradajky. Okrem toho môžu byť výbornou voľbou aj granátové jablká a cesnak, pretože majú aj antihypertenzívne účinky, teda znižujú krvný tlak.

Hladina cholesterolu sa dá znížiť napríklad prostredníctvom stravy – príjmom vlákniny. Nakoľko vláknina pomáha viazať a odstraňovať už spomínaný zlý cholesterol. Zelenina je zvyčajne vynikajúcim zdrojom vlákniny, ale vyhovuje aj celozrnné obilie, ovos, hnedá ryža, alebo šupky zo semien skorocelu.

Zhrnutie na záver

Z vymenovaných jedál a potravín je nad slnko jasné, že neexistuje žiadny špecifický všeliek, ktorý by ponúkol okamžité riešenie na daný problém. Pokrmy a ostatné vymenované potraviny možno nazvať mimoriadne všeobecnými a okrem metabolického syndrómu zohrávajú dôležitú úlohu v prevencii alebo liečbe mnohých ďalších ochorení. Práve preto treba naplánovať vlastný jedálniček tak, aby ich obsahoval. Vlákniny, vitamíny a minerálne látky zohrávajú skôr úlohu pri udržiavaní zdravého fungovania. Pomáhajú predchádzať metabolickému syndrómu a podobným stavom. Samozrejme, existujú antihypertenzívne pokrmy, alebo potraviny upravujúce hladiny cholesterolu, ktoré by sa v tomto prípade mali konzumovať, no všeobecne hlavnou myšlienkou je predsa len upraviť si stravu a životný štýl.

A keď už spomíname životný štýl, nemôžeme vynechať dôležitosť pohybu. Pravidelný pohyb nielen prispieva, ale je základnou požiadavkou zdravého organizmu, bez ktorého nemôže dlhodobo dobre fungovať. Až pol hodiny pohybu denne môže byť veľkým krokom k zdravšiemu životu, nehovoriac o najviac očividnom riešení obezity.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4930818/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5868676/

https://www.healthline.com/health/metabolic-syndrome-diet#supplements