Oman pravý | Potešenie pre cukrovkárov

Oman pravý

Oman pravý – Innula Helenium

Oman pravý pochádza z Európy a Ázie, ale v súčasnosti sa pestuje už takmer na celom svete. Ide o na pohľad peknú, sviežu rastlinu, ktorá sa na medicínske účely aplikuje už od stredoveku. V liečiteľstve sa používajú iba korene rastliny; ktoré samozrejme musia byť aspoň rok staré. Samotný zber prebieha hlavne v jesenných chladnejších mesiacoch.

Ako sa používa

Oman má antibiotické, antifungálne, antimikrobiálne a protinádorové účinky. Môže sa používať ako doplnok na zlepšenie trávenia a hovorí sa, že je dobrý na liečbu parazitov. Zoznam liekov v USA (U.S. Pharmacopoeia) uvádza vysušený koreň tejto liečivej bylinky ako liečivo na tráviace ťažkosti, ochorenia pečene a respiračné ťažkosti.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Koreň omanu napríklad pravého obsahuje esenciálne oleje, ktoré stimulujú trávenie a redukujú zápaly. V štúdiách so zvieratami špecifické zložky rastliny znížili krvný tlak a hladinu cukru v krvi. Navyše laboratórne testy a testy na zvieratách naznačujú, že oman pravdepodobne bojuje proti baktériám a hubám a má protirakovinové účinky.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:162.
2. Ibid.
3. PDR For Herbal Medicines, 3rd edition, Thompson PDR, ©2004, pg. 274.
4. http://www.herbalremedies.com/elecampane.html
5. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 242.
6. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:162.
7. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 242.
8. Ibid.

Táto liečivá rastlina sa nachádza aj v našom produkte Parasic.