Ochorenia pečene: príčiny, príznaky, liečba

Ochorenia pečene: príčiny, príznaky, liečba

Problémy s pečeňou môžu byť spôsobené mnohými, pre orgány škodlivými faktormi, ako napríklad vírusy, konzumácia alkoholu a obezita, a ochorenia pečene môžu byť dedičné.

Mnohé z nich sú chronické, čo znamená, že pretrvávajú roky a nikdy nezmiznú. Ale aj chronické zmeny (lézie) sa dajú liečiť, čo si vyžaduje predovšetkým zmenu životného štýlu.

HLAVNÉ FUNKCIE PEČENE

Nakoľko sa pečeň podieľa na metabolizme, možno ju zaradiť k tráviacemu systému. Ide o žľazu s vnútorným vylučovaním, ktorá v organizme spĺňa hneď niekoľko funkcií.

  • Metabolická: metabolizuje cukry, tuky a bielkoviny

  • Zásobná: vytvára zásoby látok dôležitých pre organizmus ( vitamíny, minerálne látky)

  • Detoxikačná: eliminuje a zneškodňuje toxické látky

Ochorenia pečene sa môžu prejaviť z rôznych dôvodov, avšak mnohé z nich môžu poškodiť pečeň a ovplyvniť jej funkciu. Najčastejšie sú spôsobené obezitou, nediagnostikovanou hepatitídou (infekčná hepatitída) a konzumáciou alkoholu. A práve tá predstavuje veľmi častý dôvod.

AKÉ PRÍZNAKY SA MÔŽU OBJAVIŤ?

Aké sú príznaky ochorenia pečene? Tie sa menia v závislosti od príčiny ochorenia. Prejavy poškodenia pečene sú teda rôzne. Tu je niekoľko príznakov, že pečeň nie je v poriadku:

  • Zmeny na koži – žltkasté sfarbenie pokožky a očí

  • Bolesti v oblasti brucha

  • Opuch dolných končatín

  • Citlivá a svrbivá pokožka

  • Tmavý moč

  • Zmeny vo vylučovaní – stolica odhalí skutočný stav

  • Chronická únava

  • Nevoľnosť, zvracanie

Ochorenia pečene môžu tiež vyvolať ďalšie možné ťažkosti. Medzi tie môžeme zaradiť nasledovné: znížená chuť do jedla, pretrvávajúca únava, svrbenie pokožky, prípadne modriny a pomliaždeniny. Ako sa prejavujú bolesti pečene? Bolesti pečene sú citeľné v pravej hornej časti brucha, tesne pod rebrami. Zvyčajne ide o tupú bolesť neidentifikovaného pôvodu, hoci niekedy môže byť relatívne silná a môže spôsobiť bolesti chrbta. Bolesť môže tiež vyžarovať do pravého ramena. (vyhľ. prejavy ochorenia pečene, ochorenia pečene príznaky, kožné prejavy ochorenia pečene, príznaky ochorenia pečene u deti, bolesť pečene na chrbte)

ŠTYRI ŠTÁDIÁ CHOROBY PEČENE:

Rozlišujeme rôzne štádia, v závislosti od toho, nakoľko je pečeň postihnutá. Ktoré sú štyri štádiá ochorenia pečene? Tu si ich môžete prečítať:

1. štádium: Prvým príznakom poškodenia pečene je zápal.

2. štádium: Fibrózy sú začiatkom zjazvenia pečene.

3. štádium: Vážnejšie zjazvenie môže viesť k cirhóze pečene (zmrštenie pečene).

4. štádium: Nedostatočná funkcia pečene.

Dá sa ochorenie pečene vyliečiť? Cirhózu nemožno vyliečiť úplne, ale správne nasadenou liečbou sa dajú dosiahnuť isté výsledky. Lekári majú v tomto prípade dva ciele: jedným je pozastaviť ďalšie poškodenie pečene, druhým je prevencia možných následkov. (vyhľ. difúzne ochorenia pečene, metabolické ochorenia pečene, autoimunitné ochorenia pečene, ochorenia pečene v gravidite, cysta na pečeni)

KTORÉ SÚ NAJČASTEJŠIE ŤAŽKOSTI?

Najčastejšie problémy pečene

Existuje veľa typov ochorení pečene

Ktoré sú najčastejšie ochorenia pečene? Existuje veľa typov ochorení pečene: vírusové ochorenia, ako je hepatitída A, B a C, lieky, jed alebo choroby spôsobené príliš veľkým množstvom alkoholu, ako je mastná pečeň a cirhóza. Rakovina pečene, dedičné choroby, ako je hemochromatóza a Wilsonova choroba.

ZÁPAL PEČENE

Hepatitída je vlastne vírusová infekcia orgánu. Spôsobuje zápal a poškodenie orgánu, čo podstatne sťažuje činnosť pečene.

Každá vírusová hepatitída je infekčná, ale riziko hepatitídy A a B môžeme znížiť očkovaním, alebo inými preventívnymi opatreniami, vrátane praktizovania bezpečného sexu a nezdieľania použitých ihiel.

POZNÁME 5 DRUHOV HEPATITÍDY:

  • Hepatitída A sa zvyčajne šíri kontaminovanými potravinami, alebo vodou. Príznaky môžu zmiznúť aj bez liečby, ale zotavenie môže trvať niekoľko týždňov.

  • Hepatitída B môže byť akútna (krátkodobá) alebo chronická (dlhodobá). Šíri sa pomocou telesných tekutín, ako sú krv a spermie. Hoci je hepatitída typu B liečiteľná, je nevyliečiteľná. V záujme predchádzania prípadným možným komplikáciám je včasná liečba mimoriadne dôležitá, takže v prípade rizika predstavuje pravidelný skríning najlepšie riešenie.

  • Hepatitída C môže byť tiež akútna, alebo chronická. Najčastejšie sa šíri kontaktom s krvou osoby infikovanej hepatitídou C. V počiatočnom štádiu je často bez symptómov, ale v neskorších štádiách spôsobuje trvalé poškodenie pečene.

  • Hepatitída D predstavuje závažnú formu hepatitídy, ktorá sa vyskytuje iba u pacientov s hepatitídou B. Vírus D sa môže totiž množiť iba pomocou vírusu B. Tento druh hepatitídy môže byť akútny alebo chronický.

  • Hepatitída E, ktorá spôsobuje akútny zápal orgánu, je zvyčajne spôsobená pitím vody kontaminovanej stolicou. Všeobecne sa stav postihnutej osoby zlepšuje v priebehu niekoľkých týždňov bez trvalých komplikácií.

Podrobnejšie  o chorobe

Pokiaľ sa zápal nelieči, môže spôsobiť zjazvenie pečene. Zjazvené tkanivo nahrádza normálne pečeňové tkanivo a tým sa znižuje funkcia pečene. Celý tento proces sa nazýva fibróza. Keď funkcia pečene klesá, toxické látky a tuky sa v nej hromadia ešte viac. Zjazvenie môže prípadne blokovať prietok krvi v orgáne. V tejto fáze je ešte stále možnosť záchrany pečene prostredníctvom medikamentóznej terapie a zmenou životného štýlu, pretože pečeň má úžasnú schopnosť regenerácie (obnovy). Cirhóza je už závažné zjazvenie pečene a v tomto momente už nie je schopná liečby. Formovanie tohto ochorenia trvá dlho, niekedy 20-30 rokov.

Ak už prepukne, príznaky poznáme určite. Vymenujme si niektoré z príznakov a komplikácií: únava, slabosť; svrbenie, nechutenstvo, hromadenie brušnej tekutiny, opuchy nôh, členkov, tzv. pavúčie krvné cievy (angiomy), žltačka. Cirhóza môže viesť k mnohým komplikáciám vrátane rakoviny pečene. Cieľom liečby je zabránenie progresii jaziev, ako aj liečba komplikácií a príznakov. Pokiaľ orgán stratil celkovú schopnosť fungovať a nie je schopný obnovy, hovoríme o zlyhaní pečene. Čo sa však stane, ak prestane fungovať pečeň? V tomto prípade je najideálnejším riešením transplantácia pečene, v súvislosti s ktorou poskytuje viac informácií odborný lekár. (vyhľ. rozpad pečene, zväčšená pečeň príznaky, cirhóza pečene posledné štádium, pečeň liečba)

STUKOVATENÁ PEČEŇ – STEATÓZA

Hromadenie tuku v pečeni môže viesť k stukovatenej pečeni (steatóza pečene).

Poznáme dve formy:

Alkoholická stukovatená pečeň spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu.

Nealkoholická stukovatená pečeň spôsobená faktormi, ako napríklad nadváha, cukrovka, poruchy vstrebávania, resp. vysoká hladina tuku v krvi.

Bez liečby môžu obe formy spôsobiť poškodenie pečene, viesť k cirhóze, resp. zlyhaniu pečene. Zmenou stravovacích návykov a celkového životného štýlu možno často zmierniť príznaky a znížiť riziko prípadných komplikácií. V tejto súvislosti sa oplatí vyhľadať lekársku pomoc a požiadať o radu.

AUTOIMUNITNÉ STAVY, AUTOIMUNITNÉ ZÁPALY PEČENE

V prípade autoimunitných ochorení imunitný systém mylne útočí na zdravé bunky v organizme. Imunitný systém ovplyvňuje niekoľko autoimunitných stavov:

  • Autoimunitná hepatitída, ktorá vyvoláva zápal. Bez liečby môže viesť k cirhóze, resp. zlyhaniu pečene.

  • Primárna biliárna cirhóza (PBC). Je spôsobená poškodením žlčovodov v pečeni, čo spôsobuje hromadenie žlče.

  • Primárna sklerotická cholangitída. Tento zápalový stav postupne poškodzuje žlčovod, ktorý sa nakoniec zablokuje a žlč sa hromadí v pečeni. Výsledkom je cirhóza, alebo zlyhanie pečene.

GENETICKÝ PÔVOD

Rodičia dedia a posúvajú ďalej rôzne choroby, vrátane tých, ktoré môžu negatívne vplývať na pečeň:

  • V dôsledku hemochromatózy organizmus ukladá viac železa, ako potrebuje. Toto železo sa hromadí v rôznych orgánoch, vrátane pečene. Tento stav je z dlhodobého hľadiska škodlivý, pokiaľ sa nelieči.

  • Wilsonova choroba je ochorenie metabolizmu medi, pri ktorom pečeň nie je schopná odstrániť prebytočnú meď žlčou a tá hromadí sa v nej. Pokiaľ sa meď dostane do krvného obehu, poškodzuje zvyšnú časť tela vrátane mozgu.

  • Gilbertova choroba nie je malígnym, ale chronickým stavom, ide o poruchu odbúrania bilirubínu.

  • Dedičná deficiencia (nedostatok) alfa-1 antitrypsínu (AT) sa vyskytne vtedy, keď orgán nie je schopný produkovať dostatok alfa-1 antitrypsínu, takej bielkoviny, ktorá pomáha zabraňovať činnosti iných enzýmov odbúrajúcich bielkoviny. Tento stav vyvoláva ochorenia pľúc a pečene. Neexistuje žiadny liek, ale väčšinou je dobre liečený.

RAKOVINA

Pokiaľ sa rakovina pečene prvýkrát vyvinie v pečeni, nazývame to primárnou rakovinou pečene. Keď sa rakovina prejaví v iných častiach tela, ale neskôr sa prenesie na pečeň, nazývame to sekundárnou rakovinou pečene. Najbežnejším typom je hepatocelulárny karcinóm. Komplikácie iných patogénnych zmien pečene, najmä tých, ktoré sa neliečia, môžu prispieť k vzniku rakoviny pečene.

CIRHÓZA

Cirhóza poukazuje na také zjazvenie, ktoré je spôsobené rôznymi ochoreniami pečene a inými faktormi poškodzujúcimi pečeň, ako je napríklad konzumácia alkoholu (vyhľ. alkoholová bolesť pečene, bolesť pečene po alkohole, alkohol a ochorenia pečene). Cystická fibróza a syfilis môžu tiež viesť k poškodeniu pečene a prípadne k cirhóze pečene. Aj keď je cirhóza v podstate nevyliečiteľná, v počiatočných štádiách sa môže pomerne často liečiť, ale pokiaľ sa nelieči, môže viesť k komplikáciám a môže ohroziť život.

ZLYHANIE PEČENE

Chronické zlyhanie pečene sa prejavuje hlavne vtedy, keď je značná časť orgánu poškodená, a teda nemôže správne fungovať. Väčšinou sa zlyhanie pečene súvisiace s cirhózou vyvíja pomaly. Je možné, že spočiatku sa neohlásia žiadne príznaky, ale postupom času možno medzi najbežnejšie zaradiť nasledovné:

  • žltačka

  • hnačka

  • zmätok

  • únava a slabosť

  • nevoľnosť

Na druhej strane k akútnemu zlyhaniu pečene dochádza náhle, často v dôsledku predávkovania, alebo intoxikácie. Dokedy môže žiť človek, ak mu zlyhala pečeň? Vyliečenie závisí od toho, nakoľko je pečeň zmrštená (poškodená, zjazvená) a či konzumácia alkoholu ustane. Iba 50 percent ľudí s ťažkou alkoholickou cirhózou prežije prvé dva roky a iba 35 percent z nich prežije prvých 5 rokov. Miera zotavenia sa zhoršuje po vzniku komplikácií (napr. gastrointestinálne krvácanie, mozgová encefalitída).

Lekár v záujme diagnostiky nariadi fyzikálne a laboratórne vyšetrenia. To prvé zahŕňa ultrazvuk, CT a MRI vyšetrenia. Biopsia pečene sa inak považuje za najideálnejší spôsob diagnostiky ochorení súvisiacich s pečeňou.

AKO MÔŽEME OPÄŤ ZABEZPEČIŤ ZDRAVIE PEČEŇ? LIEČBA PEČENE DOMA

Mnohých zaujíma otázka, od čoho, ako sa regeneruje vlastne pečeň, resp ako rýchlo sa regeneruje pečeň. Tu je 13 spôsobov, ako konať v záujme pečene:

  • Udržiavajme normálnu telesnú hmotnosť.

  • Stravujme sa vyvážene.

  • Doprajme si pravidelný pohyb.

  • Vyhýbajme sa toxickým látkam.

  • Konzumujme alkohol zodpovedne.

  • Vyvarujme sa užívaniu nelegálnych omamných látok.

  • Vyhýbajme sa kontaminovaným ihlám.

  • Nezdieľajme svoje osobné veci (britva, zubná kefka atď.)

  • Praktizujme bezpečný sex.

  • Pravidelne si umývajme ruky.

  • Dodržiavajme pokyny uvedené na liekoch.

  • Nechajme sa očkovať.

Pamätajte, že namiesto dodatočného “hasenia požiaru”, je prevencia tou najúčinnejšou zbraňou proti všetkých chorobám. A samozrejme najdôležitejšou vecou je správny životný štýl. Najdôležitejšiu úlohu zohráva výživa, detoxikácia pečene môže tiež pomôcť predchádzať problémom. V prípade vážnejších prípadov je však potrebná lekárska pomoc, úlohou lekárov je určenie správnej terapie.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/liver-diseases

https://liverfoundation.org/13-ways-to-a-healthy-liver/

https://www.thejakartapost.com/life/2016/08/28/what-happens-in-the-4-stages-of-liver-disease.html

https://zdravie.pravda.sk/zdravie-a-prevencia/clanok/396320-najcastejsie-ochorenia-pecene/