Šípky | Ruža šípová spaľujúca tuky | Rosa canina

ruža šípová

Ruža šípová, alebo šípky

Ruža šípová (Rosa canina/gallica/rugosa/villosa/spp.) šípky
Kríky, ktoré neobmedzene rastú po celých Spojených štátoch sú vlastne pôvodom z Európy, severnej Afriky a západnej a strednej Ázie1. Dužinaté plody ruže – šípky, sa používajú v čerstvej alebo sušenej forme na lekárske účely.

Ako sa používa

Šípky sú pravdepodobne najznámejšie kvôli ich vysokému obsahu vitamínu C. V minulosti však boli používané ako laxatívum, diuretikum a pleťový astringent a na liečbu bolesti hlavy, oparov na perách a na rad iných ťažkostí2. Dnes sú šípky známe tým, že sú vhodné na liečbu problémov močového mechúra a rozličných typov infekcií3. Jeden zo zdrojov odporúča šípkový čaj ako veľmi dobrý prostriedok na liečenie hnačky4. Dnes už vieme, že tieto drobné dužinaté plody mimoriadne účinne pomáhajú pri očiste, teda detoxikácii tela. Zvyšujú napríklad aj obranyschopnosť organizmu; použiť možno niele samotné plody, ale v istom štádiu rastu aj okvetné lístky kvetov.

Najzaujímavejšie poznatky z výskumu

Popri vysokom obsahu vitamínu C šípky obsahujú aj iné zdraviu prospešné látky, ako napr. karotenoidy, ovocné kyseliny a pektín5. Ovocné kyseliny a pektín môžu mať mierny laxatívny účinok. Pre ich antibiotické a protizápalové vlastnosti možno šípky použiť aj ako mierny dezinfekčný prostriedok6. Ruža šípová sa napríklad považuje za okrasnú rastlinu, no liečivé účinky jej plodov nemožno zaprieť.

Bibliografia:
1. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:5.
2. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines, William Morrow and Company, Inc., ©1999, pg. 549.
3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing, 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, pg. 107.
4. Ibid.
5. The Complete Guide to Natural Healing, International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:5.
6. Ibid.