Beta-glukán – prebiotická vláknina s výnimočnými účinkami na imunitu aj srdce

Beta-glukány, ktoré patria medzi polysacharidy (zložité cukry), sa nachádzajú v rôznych rastlinných zdrojoch, napríklad v obilninách a niektorých liečivých hubách, ale tie extrahované z pivných kvasníc sú oveľa účinnejšie ako aj v morských riasach.  Tieto vlákniny okrem toho, že majú prebiotické vlastnosti, podporujú fungovanie imunitného systému a úspešne bojujú proti rakovinovým bunkám.

Ich konzumácia prináša množstvo zdravotných benefitov, vrátane podpory črevnej mikroflóry, regulácie imunitného systému, zlepšenia metabolizmu a ochrany pred niektorými chronickými ochoreniami, ako uvádza štúdia „Účinky beta-glukánov na imunitný systém a rakovinové bunky“. (1) Okrem toho majú beta-glukány ešte množstvo pozoruhodných fyziologických účinkov, medzi inými aj protinádorové vlastnosti.


🧬 Čo sú beta-glukány?

Beta-glukány sú vlákniny rozpustné vo vode, ktoré sa skladajú z glukózových jednotiek spojených β-glykozidickými väzbami, pričom ich štruktúra a biologická aktivita závisí od zdroja – napríklad beta-glukány z ovsa a jačmeňa obsahujú väzby β-1,3 a β-1,4, zatiaľ čo tie z húb a kvasiniek majú väzby β-1,3 a β-1,6. Tieto rozdiely ovplyvňujú ich schopnosť modulovať imunitný systém a črevnú mikroflóru, ako vysvetľuje štúdia „β-glukány: potenciálny zdroj na udržiavanie črevnej mikroflóry a imunitného systému“. (2)

Vyživujú prospešné baktérie: Keď beta-glukány prechádzajú tráviaceho traktu, rozpúšťajú sa a stávajú sa gélovitými. Značnú časť z nich v hrubom čreve fermentujú (spracúvajú) baktérie črevnej flóry. Beta-glukány sú teda prebiotikmi, čo znamená, že sú potravou pre probiotické (prospešné) baktérie a inhibujú rozmnožovanie škodlivých mikroorganizmov v hrubom čreve. Takto pomáhajú obnoviť a udržiavať rovnováhu črevnej flóry, ktorá priamo ovplyvňuje fungovanie imunitného systému.


🦠 Podpora črevnej mikroflóry

Beta-glukány pôsobia ako prebiotiká – nestráviteľné zložky potravy, ktoré podporujú rast prospešných baktérií v hrubom čreve, ako sú Bifidobacterium a Lactobacillus. Fermentáciou beta-glukánov vznikajú krátkoreťazcové mastné kyseliny (SCFA), ktoré znižujú pH v čreve a inhibujú rast patogénnych mikroorganizmov. Tým prispievajú k udržiavaniu rovnováhy črevnej mikroflóry a posilňujú črevnú bariéru .


🛡️ Imunitný systém a protinádorové účinky

Imunitný systém človeka sa počas evolúcie naučil rozpoznávať určité molekuly v prostredí – napríklad 1,3 a 1,6 beta-glukány nachádzajúce sa v bunkových stenách húb, plesní a kvasiniek. Tieto štruktúry slúžili ako výstražné signály pre aktiváciu imunity.

Beta-glukány aktivujú rôzne zložky imunitného systému, vrátane makrofágov, neutrofilov a prirodzených zabíjačských buniek (NK bunky). Viažu sa na receptory ako Dectin-1 a CR3 na povrchu imunitných buniek, čím stimulujú fagocytózu a produkciu cytokínov, a tým zvyšujú schopnosť organizmu rozpoznať a eliminovať nádorové bunky, ako uvádza štúdia „Imunomodulačné účinky beta-glukánov“. (3)

Chránia imunitný systém: In vitro (v skúmavke) štúdie dokázali, že beta-glukány stimulujú fungovanie makrofágov (bunky pohlcujúce škodlivé látky), ktorých primárnou úlohou je pohlcovanie a eliminácia patogénov (choroboplodných zárodkov). V prípade nádorových buniek konzumácia beta-glukánov aktivuje tie prirodzené imunitné bunky, ktoré pôvodne nemajú za úlohu rozpoznávať rakovinové bunky. Beta-glukán je schopný aktivovať komplementný receptor neutrofilných granulocytov (typ bielych krviniek), ktoré sa zúčastňujú na obrane proti patogénom, čím sa stanú schopnými rozpoznať a zničiť aj nádorové bunky. Keďže beta-glukán má významné imunostimulačné účinky, jeho konzumácia pomáha pri prekonávaní alergií, ale dosiahli sa s ním úspechy aj pri odstraňovaní niektorých chronických kožných zápalovcov, napríklad ekzému.


🍞 Vplyv na metabolizmus a hladinu cukru v krvi

Konzumácia beta-glukánov spomaľuje trávenie a absorpciu sacharidov, čo vedie k nižšiemu postprandiálnemu zvýšeniu hladiny glukózy a inzulínu v krvi. Ako potvrdzuje štúdia „Ovsený beta-glukán a jeho vplyv na glykémiu a inzulínovú odpoveď“, pridanie ovseného beta-glukánu do jedál významne znižuje glykemickú a inzulínovú odpoveď, čo je prospešné najmä pre osoby s diabetom 2. typu. (4) Znásobujú schopnosť baktérií tvoriť vitamíny (vitamín K, B7-, B12-), upravujú pohyb čriev (peristaltiku), čím napomáhajú vyprázdňovaniu.

Pozitívne ovplyvňujú metabolizmus: Prostredníctvom zložitých sacharidov beta-glukány priaznivo pôsobia na metabolizmus sacharidov – po jedení sa menej zvyšuje hladina glukózy a inzulínová odozva. Po rozpustení vo vode vyvolávajú pocit sýtosti, potláčajú hlad, čím prispievajú aj k úspechu diéty. Zvyšujú schopnosť probiotických baktérií tvoriť vitamíny (B7, B12, K), zlepšujú črevnú motilitu (pohyby čreva), čím podporujú vyprázdňovanie. Znižujú vysoký krvný tlak, riziko srdcovo-cievnych ochorení a nádorov hrubého čreva, ako aj vstrebávanie cholesterolu z črevného traktu.


❤️ Kardiovaskulárne zdravie a cholesterol

Beta-glukány prispievajú k znižovaniu hladiny celkového a LDL cholesterolu tým, že viažu žlčové kyseliny v čreve, čím podporujú ich vylučovanie a znižujú absorpciu cholesterolu. Ako potvrdzuje štúdia „Cholesterol znižujúce účinky ovseného beta-glukánu“, denný príjem aspoň 3 g ovseného beta-glukánu môže znížiť hladinu LDL cholesterolu o 5–10%. (5) Znižujú krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych chorôb, ako aj rakoviny hrubého čreva a vstrebávanie cholesterolu.


🌿 Prírodné zdroje beta-glukánov

Beta-glukány sa nachádzajú v rôznych potravinách:

  • Obilniny: jačmeň, ovos, raž, pšenica
    ● Huby: Reishi (Ganoderma lucidum), Shiitake (Lentinula edodes), Maitake (Grifola frondosa)
    ● Kvasinky: Saccharomyces cerevisiae
    ● Morské riasy: hnedé riasy obsahujúce laminarín

Beta-glukány z kvasiniek a húb majú výraznejšie imunomodulačné účinky, zatiaľ čo tie z obilnín sú účinnejšie pri regulácii hladiny cholesterolu a glukózy .


🧾 Beta-glukány v strave

Zaradenie beta-glukánov do stravy môže priniesť viaceré zdravotné výhody, vrátane podpory črevnej mikroflóry, posilnenia imunitného systému, zlepšenia metabolizmu a ochrany pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ich účinnosť závisí od zdroja a dávkovania, preto je vhodné konzumovať rôzne potraviny bohaté na beta-glukány ako sú obilniny, huby a kvasinky.


Vedecké zdroje:
1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2704234/
2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10198134/?utm_source=chatgpt.com

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19515245/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33608654/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21631511/