Prebiotický beta-glukán na podporu imunity

Beta glukán

Beta-glukán vyživuje prospešné baktérie

Pokiaľ sa rozhodneme pre konzumáciu zložky zvanej beta-glukán, urobíme dobre. Nielenže pomáha napraviť a udržiavať rovnováhu črevnej flóry, ale upravuje aj účinnosť imunitného systému. Okrem toho majú ešte mnoho fyziologických účinkov, medzi inými aj protinádorové.

Beta-glukány, patriace medzi polysacharidy, nájdeme v rastlinných zdrojoch, ako napríklad obiloviny a niektoré druhy liečivých húb, ale extrahované z kvasníc disponujú oveľa väčšou účinnosťou. Tieto vlákniny popri tom, že majú prebiotické vlastnosti, podporujú imunitný systém a úspešne bojujú s rakovinotvornými bunkami.

VYŽIVUJÚ PROSPEŠNÉ BAKTÉRIE

Počas toho, ako beta-glukány prechádzajú tráviacim systémom, rozpustia sa a zmenia svoju konzistenciu na gélovú. Podstatnú časť z nich napríklad fermentujú baktérie črevnej flóry v hrubom čreve, čiže ich zúžitkujú. Takže beta-glukány sú prebiotiká, čo znamená, že sú živinou pre probiotické (prospešné) baktérie, zároveň zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov v hrubom čreve. Takto pomáhajú napravovať a udržiavať rovnováhu črevnej flóry, ovplyvňujúcej fungovanie imunitného systému.

Pozitívne ovplyvňujú metabolizmus

Keďže ide o zložené uhľohydráty, beta-glukány majú pozitívny vplyv na metabolizmus uhľohydrátov, po stravovaní sa menej zvýši hladina glukózy a inzulínová reakcia. Po rozpustení vo vode dodajú pocit nasýtenia, zanikne pocit hladu, takže prispievajú aj k úspechom počas diéty. Znásobujú schopnosť baktérií tvoriť vitamíny (vitamín K, B7-, B12-), upravujú pohyb čriev, čím napomáhajú vyprázdňovaniu. Znižujú krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych chorôb, ako aj rakoviny hrubého čreva a vstrebávanie cholesterolu.

Chránia imunitný systém

Vyšetrenia in vintro dokázali, beta-glukány podporujú činnosť makrofágov, ktorých prvoradú úlohu tvorí pohlcovanie a eliminácia choroboplodných zárodkov. V prípade nádorových buniek, konzumácia beta-glukánov aktivuje tie prirodzené imunobunky, ktoré v základe neslúžia na identifikáciu rakovinotvorných buniek. Beta-glukán dokáže aktivovať komplementárne receptory neutrofilných granulocytov, zúčastňujúcich sa na obrane organizmu proti choroboplodným zárodkom, čím tieto budú schopné rozpoznať a zničiť aj nádorové bunky. Nakoľko beta-glukán predstavuje silný imunostimulant, jeho konzumácia pomáha pri liečení alergie, avšak značné úspechy boli dosiahnuté aj pri niektorých chronických zápaloch kože, ako napríklad ekzém.

Kde ich nájdeme?

Betaglukán sa prirodzene nachádza v rôznych potravinových zdrojoch. Zrná, ako jačmeň a ovos, obsahujú najvyššiu koncentráciu beta glukánu. Vyskytuje sa aj v raži, kukurici, pšenici, ryži, hubách, či morských riasach. Súčasná populárnosť medicinálnych húb je spôsobená vo veľkej miere aj kvôli ich obsahu beta-D-glukánu, spojeného s viacerými zdraviu priaznivými účinkami.

Medzi medicinálne huby bohaté na beta-glukány patria: