Prebiotický beta-glukán na podporu imunity

Beta glukán

Beta-glukán vyživuje prospešné baktérie

Pokiaľ sa rozhodneme pre konzumáciu zložky zvanej beta-glukán, urobíme dobre. Nielenže pomáha napraviť a udržiavať rovnováhu črevnej flóry, ale upravuje aj účinnosť imunitného systému. Okrem toho majú ešte mnoho fyziologických účinkov, medzi inými aj protinádorové.

Beta-glukány, patriace medzi polysacharidy, nájdeme v rastlinných zdrojoch, ako napríklad obiloviny a niektoré druhy liečivých húb, ale extrahované z kvasníc disponujú oveľa väčšou účinnosťou. Tieto vlákniny popri tom, že majú prebiotické vlastnosti, podporujú imunitný systém a úspešne bojujú s rakovinotvornými bunkami.

VYŽIVUJÚ PROSPEŠNÉ BAKTÉRIE

Počas toho, ako beta-glukány prechádzajú tráviacim systémom, rozpustia sa a zmenia svoju konzistenciu na gélovú. Podstatnú časť z nich napríklad fermentujú baktérie črevnej flóry v hrubom čreve, čiže ich zúžitkujú. Takže beta-glukány sú prebiotiká, čo znamená, že sú živinou pre probiotické (prospešné) baktérie, zároveň zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých mikroorganizmov v hrubom čreve. Takto pomáhajú napravovať a udržiavať rovnováhu črevnej flóry, ovplyvňujúcej fungovanie imunitného systému.

Pozitívne ovplyvňujú metabolizmus

Keďže ide o zložené uhľohydráty, beta-glukány majú pozitívny vplyv na metabolizmus uhľohydrátov, po stravovaní sa menej zvýši hladina glukózy a inzulínová reakcia. Po rozpustení vo vode dodajú pocit nasýtenia, zanikne pocit hladu, takže prispievajú aj k úspechom počas diéty. Znásobujú schopnosť baktérií tvoriť vitamíny (vitamín K, B7-, B12-), upravujú pohyb čriev, čím napomáhajú vyprázdňovaniu. Znižujú krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych chorôb, ako aj rakoviny hrubého čreva a vstrebávanie cholesterolu.

Chránia imunitný systém

Vyšetrenia in vintro dokázali, beta-glukány podporujú činnosť makrofágov, ktorých prvoradú úlohu tvorí pohlcovanie a eliminácia choroboplodných zárodkov. V prípade nádorových buniek, konzumácia beta-glukánov aktivuje tie prirodzené imunobunky, ktoré v základe neslúžia na identifikáciu rakovinotvorných buniek. Beta-glukán dokáže aktivovať komplementárne receptory neutrofilných granulocytov, zúčastňujúcich sa na obrane organizmu proti choroboplodným zárodkom, čím tieto budú schopné rozpoznať a zničiť aj nádorové bunky. Nakoľko beta-glukán predstavuje silný imunostimulant, jeho konzumácia pomáha pri liečení alergie, avšak značné úspechy boli dosiahnuté aj pri niektorých chronických zápaloch kože, ako napríklad ekzém.