Pásomnica – príznaky – Ako môžeme rozpoznať infekciu?

Pásomnica - obavy sú na mieste

V črevnom trakte sa priživujúca pásomnica je často úplne bez ťažkostí, inokedy zase spôsobuje vážne príznaky. Tieto sa dajú často pomýliť s inými ochoreniami, preto je dôležité, aby sme poznali najčastejšie symptómy, veď takto sa môžeme tohto parazita zbaviť ľahšie.

Evidentne je veľmi ťažké prijať fakt, že parazity sa môžu usadiť v každom z nás. Mimoriadne častá je pásomnica, ktorú šíria najmä neumyté ovocie a infikované mäso. Spoznajte príznaky pásomnice, a keď ich zaregistrujete, urobte potrebné kroky. Veľký pozor si dajme na deti!
Pásomnice, (pretože existuje viac druhov, v človeku je najčastejšia pásomnica šírená hovädzím dobytkom, prascami, rybami, psami a hmyzom) môžu narásť do dĺžky niekoľkých metrov, ich životný cyklus môže dosiahnuť až 20 rokov. I keď je jej výskyt najčastejší v rozvojových krajinách, ani v Európe nie je neznáma: parazity sa môžu prakticky usadiť v každom.

Známejšie druhy sú pásomnica psia, alebo dlhočlánková, široká.

Ako sa pásomnica môže dostať do tela?

V prvom rade musíme zdôrazniť, že pri jej šírení zohrávajú hygienické dôvody menšiu úlohu. Toto je dôležité preto, lebo ľudia, ktorí sa infikujú pásomnicou, sa za to väčšinou hanbia, pričom infekcia spravidla nie je dôsledkom nedostatočnej hygieny. Parazit sa môže do nášho organizmu dostať nasledovnými infikovanými:

  • potravinami (larvy sa usídlia v hovädzom mäse, rybách, bravčovom mäse),
  • zeleninou, ovocím (vajíčka),
  • vodou
  • stolicou.

Príznaky infekcie pásomnicou

Často sa stáva, že prítomnosť parazita sa odhalí až vtedy, keď sa v stolici objavia biele pásiky v tvare ryže alebo podlhovasté s obsahom vajíčok, alebo rovno larvy parazita. Dôvodom je, že príznaky infekcie nie sú špecifické:

  • tráviace poruchy,
  • vracanie,
  • hnačka,
  • bolesť brucha,
  • slabosť,
  • únava,
  • poruchy spánku,
  • podvýživa,
  • slabá imunita,
  • zápal čreva,
  • zriedkavo nedostatok vitamínu B12.

Veľavravnejšie znamenie je svrbenie konečníka, kedy môže odborný lekár vyšetrením okolia konečníka diagnostikovať infekciu pásomnicou.

Dajme pozor na deti!

Nakoľko majú deti slabší imunitný systém, sú viac vystavené rôznym ochoreniam, vrátane parazitárnych infekcií.
Pieskovisko na ihrisku je takým možným zdrojom parazitov, s ktorým sa deti stretávajú často. V ich prípade nie sú zriedkavé spoločné hry s domácimi zvieratami, ale ani spanie s nimi. Stáva sa, že sa dieťa o svoju maškrtu podelí so zvieraťom, napríklad svojho psíka ponúkne tým keksíkom, ktoré práve papá.

Keď sa deti a parazity dostanú do bližšieho kontaktu, príživníci odsajú z ich organizmu vzácne živiny, čo vedie k rôznym nedostatkovým stavom a k spomaleniu vývoja.
Na prítomnosť parazitov môže upozorniť, ak sa u dieťaťa stane riedka stolica pravidelnosťou, alebo sa objaví chronická zápcha a bolesť brucha, nechutenstvo, na koži sa objavia ťažko miznúce vyrážky, alebo si často škrabe zadoček. Varovným signálom sú záchvaty zúrivosti, alebo to, ak má dieťa stále zlú náladu alebo je skleslé, ťažko sa zapája do hry, alebo ho nič neteší. Parazity môžu vyvolať alergie, poruchy spánku, zápaly dýchacích ciest, ale aj neustálu bolesť hlavy. Dôvodom je, že toxíny vo výlučkoch parazitov škodlivo pôsobia na činnosť nervového systému, kvôli čomu vzniknú už spomenuté záchvaty zúrivosti, poruchy koncentrácie či skleslosť a únava. Keďže deti často nevedia, alebo len veľmi ťažko vedia sformulovať čo ich bolí, rodičia majú veľmi ťažkú úlohu, ak chcú zistiť, kde je problém. Navyše väčšina z nich ani nemyslí na to, že v črevnom systéme ich dieťaťa môžu prebývať parazity, ale väčšinou myslia skôr na duševné problémy.

Ešte nebezpečnejšie sú larvy

Existujú také pásomnice, ktoré sa nevyvíjajú v tenkom čreve, ale ich larvy sa usadia v iných orgánoch, napríklad v pľúcach alebo mozgu, ale dostanú sa aj do svalov a vytvárajú cysty. Na toto upozorňujú nasledovné príznaky:

  • chronický kašeľ,
  • opakujúca sa bolesť hlavy,
  • kŕče,
  • zmätenosť,
  • epileptické záchvaty,
  • bolesť na hrudníku,
  • žltačka,
  • bolesť v oblasti pečene,
  • bolesť svalov,
  • časté závrate.

Predstavujú psi riziko?

Zriedkavo, ale môže sa stať, že človeka, hlavne deti, infikujú pásomnice žijúce v psoch. K tomu je v prvom rade potrebné to, aby sa dotkli stolice psa, potom ku svojim ústam a vajíčka sa dostanú do ich organizmu.

Ako sa diagnostikuje?

Pásomnice, ktoré sa usadia v črevách, sa diagnostikujú už spomínaným vyšetrením stolice. K tomu je potrebné to, aby odborný lekár dostal vzorky z pásikov v stolici, ktoré obsahujú vajíčka. Trocha komplikovanejšie je diagnostikovanie lariev, na čo je potrebný röntgen, ultrazvukové vyšetrenie, alebo iná metóda poskytujúca obrazový záznam, a tiež môže byť potrebné vyšetrenie krvi.

Aké môžu nastať komplikácie?

Hlavne larvy pásomnice z prasiat, ktoré sa dostanú do človeka, spôsobujú cysticerkózu (cysticercosis). Vtedy kvôli larvám v jednotlivých orgánoch (mozog, pečeň, pľúca, svaly, oči, atď.) vznikajú cysty, ktoré spôsobia zápal. Keď cysta praskne, môže spôsobiť životu nebezpečnú alergickú reakciu. Môže sa stať, že parazity narastajúce do dĺžky jedného metra spôsobia v črevách nepriechodnosť, pri žlčníku alebo pankrease. Následkom môže byť okrem iného žltačka a zápcha, alebo hoci aj zápal slepého čreva. V prípade echinococcosis sa larvy dostanú do pečene, vplyvom čoho nastane zväčšenie pečene, alebo iné jej poškodenie, zriedkavejšie, ale napadnú aj pľúca.

Vyhubenie

Často sa stáva, že príživník odíde sám ešte pred tým, ako sa jeho prítomnosť odhalí. Vo všetkých ostatných prípadoch sa parazitov zbavíme liečbou liekmi, a tiež pomocou protiparazitárnych doplnkov výživy. Zriedkavo môže byť potrebný na odstránenie lariev chirurgický zákrok.
Nezdravý vzťah detí a parazitov sa dá odstrániť pomocou liekov na odstránenie červov, ale domáca dezinfekcia je už úlohou rodičov. Je dobré umyť všetky hračky dieťaťa dezinfekčným prostriedkom, vymeniť posteľnú bielizeň, topánky, a oblečenie na dvor dôkladne preprať.
Nevyhnutné je aj odčervenie domácich miláčikov, ich zaočkovanie. Dôkladnému čisteniu podrobme aj tie miesta, kde sa schovávajú alebo spia. Doma si vyčistime koberce, dezinfekčným prostriedkom očistime všetky povrchy. Nechty našich detí vždy ostrihajme na krátko, denne im meňme spodnú bielizeň a naučme ich pravidlá a dôležitosť umývania rúk. Deti neobviňujme, lebo deti sú „obeťami“ parazitov, nemôžu za to, že sa infikovali.
Proti parazitom môže byť účinná očista hrubého čreva. Vylúčením toxínov a usadených nečistôt sa zároveň vylúčia z hrubého čreva aj parazity, preto už ďalej od nás nebudú odsávať rôzne živiny. Vykonaním očisty hrubého čreva sa rýchlo zlepší aj náš psychický stav, budeme sa cítiť byť energickejší, zmizne hnačka, nadúvanie, depresia, úzkosť, zlepší sa pamäť, preto sa rozlúčime aj so zábudlivosťou.

Aj jedlá môžu pomáhať

Konzumácia niektorých jedál môže tiež pomôcť proti črevným parazitom. Medzi protiparazitárne „prípravky“ patrí okrem iného cesnak. Podľa výskumov robených na Univerzite v Marylande pomáha obľúbené korenie ľudového liečiteľstva zabrániť vzniku parazitárnej infekcie, preto odporúčajú konzumáciu denne 2-4 gramov čerstvého cesnaku. Podľa článku uverejneného v časopise Trends in Parasitology esenciálny olej z cesnaku prispieva k prevencii vzniku parazitárnej infekcie, ale je dôležité vedieť, že cesnak ovplyvňuje účinok liekov na riedenie krvi, preto pred tým, ako sa rozhodnete pre pravidelnú konzumáciu cesnaku, konzultujte so svojím lekárom!

Kurkuma s vysokým obsahom antioxidantov je jednou z najobľúbenejších korenín indickej kuchyne a je zároveň jedným z najlepších prírodných liekov proti parazitárnej infekcii. Konzumácia korenia so sviežou žltou farbou znižuje výskyt ochorení spôsobených črevnými parazitmi a červami, laboratórne testy potvrdili, že podporuje aj rýchlejšie zotavenie už infikovaného organizmu.

Keď pravidelne konzumujeme zázvor, pomôže to nielen pri nabudení našej látkovej výmeny, ale aj pri zachovaní zdravia žalúdka a črevného systému a zabraňuje rozmnožovaniu príživníkov a parazitov.

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/170461.php
http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/parasites-diseases-infections-directory
http://www.livestrong.com/article/481321-what-foods-or-spices-prevent-intestinal-parasites-and-worms/
https://sk.wikipedia.org/wiki/P%C3%A1somnice_(Cestodes)

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.