Detoxikácia doma: jednoduchý a veľmi účinný proces
Jednotlivé vnútorné orgány nášho tela každý deň starajú o neutralizáciu toxických látok (toxíny), ktoré sa v ňom nahromadili. Pre podporu tohto procesu môžeme urobiť veľa aj my sami. Detoxikácia doma sa dá vykonať tiež účinne, a to dodržaním iba niekoľkých praktík. V pokračovaní vám podrobne predstavíme triky a zvyky, ktoré si môžete osvojiť aj v pohodlí domova, v záujme lepšieho fyzického a duševného zdravia.
Základné pravidlo domácej detoxikácie: zabudnite na alkohol
Málokto vie, že viac ako 90 % skonzumovaného alkoholu sa metabolizuje práve v pečeni. Enzýmy v tomto orgáne ho premieňajú na acetaldehyd, veľmi dobre známy karcinogén.
Nakoľko túto zlúčeninu pečeň identifikuje ako toxický faktor, snaží sa z nej vytvoriť neškodnú chemikáliu. Takto vzniká acetát, ktorý sa nakoniec z tela vylúči.
Výskumy v súvislosti s touto témou zistili, že nadmerná konzumácia alkoholu môže výrazne zhoršiť funkcie pečene tým, že spôsobuje nahromadenie tuku, zápal a zjazvenie. Ak k tomu dôjde, orgán už nevie ďalej správne fungovať, ani vykonávať svoje funkcie – vrátane filtrovania toxických látok (toxíny) a iných škodlivých faktorov.
Z tohto dôvodu je obmedzenie konzumácie alkoholu, alebo ideálne jeho úplné vylúčenie, jedným z najlepších spôsobov, ako podporiť správne detoxikačné procesy v organizme.
Nezabúdajme na dostatočný a kvalitný spánok
K tomu, aby sme privolali regeneráciu, obnovu buniek a dobili chýbajúcu energiu, potrebujeme správne množstvo spánku a kvalita mimoriadne dôležitá. Takto totiž môžeme prispieť k prirodzenej detoxikácii tela.
Spánok umožňuje mozgu, aby sa “dobil” a odstránil toxíny, ktoré sa nahromadili v priebehu dňa. Jednou z týchto látok je napríklad proteín (bielkovina) zvaný amyloid-beta, ktorý sa spája so vznikom Alzheimerovej choroby.
V prípade nedostatku spánku telo nemá čas, čiže nestíha vykonať tieto dôležité, kľúčové úlohy, čo môže samozrejme ohroziť náš zdravotný stav. Krátky odpočinok a ešte aj nekvalitný so sebou prináša rôzne krátkodobé a dlhodobé následky. Do prvej skupiny patrí napríklad stres a úzkosť, do druhej vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia a tiež obezita.
V záujme toho, aby ste sa vyhli týmto nepríjemným stavom, odporúča sa v priemere sedem až deväť hodín spánku každú noc.
Pokiaľ máte problémy so zaspávaním, zmeňte svoju večernú rutinu. Namiesto zaužívaného počítania ovečiek, či iných “overených” praktík, skúste každý deň zhasnúť svetlo v rovnakom čase. Ďalej nejedzte, resp. nepoužívajte počítač alebo mobil aspoň tri hodiny pred spaním. Namiesto toho si radšej čítajte nejakú knihu, alebo noviny, kým na vaše viečka nesadne dlho očakávaný a vytúžený spánok.
Príjem tekutiny – lepší výsledok
Samotná voda neslúži iba na uhasenie smädu; zaujíma mimoriadne významné miesto aj čo sa týka potrieb pre domácu detoxikačnú kúru. Navyše reguluje telesnú teplotu, udržuje kĺby v zdraví, a tak tiež podporuje trávenie a vstrebávanie živín. Naše bunky potrebujú nepretržitú regeneráciu, obnovu, a to v záujme optimálneho fungovania, aby mohli správne rozkladať živiny a zvýšiť energetickú hladinu.
Výskumy dospeli k záveru, že tieto úkony produkujú karbamid – močovinu a oxid uhličitý, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie, ak sa nahromadia v krvnom obehu. Voda odstraňuje tieto toxíny, ktoré sa následne vylučujú močom, potením, alebo dýchaním. Takže správna hydratácia je pre doma vykonanú detoxikáciu rozhodujúca.
Detoxikácia organizmu vynechaním nezdravých, spracovaných potravín
Niet pochýb o tom, že nadmerný príjem cukru a nadmerná konzumácia spracovaných potravín môže spôsobiť veľa zdravotných problémov. Takými sú napríklad obezita, ochorenia srdca, cukrovka – diabetes a rakovina.
Toto je len niekoľko ochorení, ktoré bránia prirodzenej detoxikačnej schopnosti tým, že významne poškodzujú životne dôležité orgány pre tento účel, ako sú obličky a pečeň.
Sladené nápoje, spracované mäso, jedlá rýchleho občerstvenia, čipsy a mnoho podobných potravín má vysoký obsah rôznych pridaných látok. Tie môžu negatívne ovplyvniť funkcie toxínových filtrov v tele. Pokúste sa teda povedať im rázne nie. Radšej zaraďte do svojho jedálnička viac čerstvého ovocia, zeleniny a zdrojov chudých bielkovín (zdroje bohaté na bielkoviny s nízkym obsahom tukov).
Detoxikácia doma, ktorá je pomocou zázračných antioxidantov
Detoxikácia doma bez nich snáď ani neexistuje. Máme na mysli také látky, ktoré chránia bunky pred takzvanými voľnými radikálmi, ktoré poškodzujú telesné orgány. Ak sa naruší rovnováha voľných radikálov, môže dôjsť k oxidatívnemu stresu. Ten má za následok potenciálne ochorenia.
Naše telo produkuje prospešné látky aj prirodzeným spôsobom. Zvýšená konzumácia alkoholu, fajčenie, nevhodné návyky stravovania a iné škodlivé faktory, znižuje ich množstvo v tele.
Pomyselná ručička váhy sa nakláňa v prospech voľných radikálov. Tak sa zvyšuje sa riziko vzniku demencie, ochorení srdca, zlyhania heparu, astmy a niektorých druhov rakoviny. Práve preto treba prijímať potraviny bohaté na antioxidanty, pretože pomáhajú zbaviť organizmus škodlivých prvkov.
Uprednostniť by sa mali produkty bohaté na vitamín A, vitamín E, vitamín C, selén, lykopén a luteín. Tieto nájdeme ich v mnohých druhoch ovocia, zeleniny, semienkach a v zelenom čaji, ale možno ich nahradiť aj prostredníctvom doplnkov stravy.
Probiotiká ako súčasť domáceho detoxu
Zdravie čriev je rovnako dôležité pre udržanie prirodzeného detoxikačného systému. Bunky v črevách vykonávajú funkcie vylučovania a odstraňovania odpadových látok, čím chránia telo pred škodlivými toxínmi.
Správne zdravie čriev začína prebiotikami, čo sú vlastne vlákniny podporujúce prospešné baktérie v črevách. Vďaka prebiotikám sú dobré baktérie schopné produkovať tzv. živiny, čiže mastné kyseliny s krátkym reťazcom, čo napomáha pri udržiavaní zdravia.
Rovnováha čriev sa môže narušiť dôsledku liečby antibiotikami, nesprávnej stravy, alebo nedostatočnej ústnej hygieny. To má za následok oslabenie imunitného systému a detoxikačných procesov a zároveň sa môže zvýšiť riziko zápalov a chorôb.
Preto treba konzumovať zdravé potraviny bohaté na prebiotiká, vrátane rajčín, artičokov, banánov, špargle, cibuľovín a ovsa. Zdravé recepty na detoxikačnú kúru sú dnes už dostupné na mnohých portáloch, stačí si iba vybrať.
Obmedzenie príjmu soli – dôležitý faktor
Domáca očista tohto druhu zahŕňa v sebe aj také praktiky, ako je obmedzenie používania soli.
Nadmerný príjem soli môže viesť k nadmernému zadržiavaniu tekutín. Najmä vtedy, pokiaľ dotknutá osoba nepije dostatok vody, alebo trpí ochorením či problémami s obličkami alebo pečeňou. Následkom nadmerného hromadenia vody vyvstáva riziko nadúvania, ktoré so sebou prináša celý rad ďalších nepríjemností. Zvýšeným príjmom vody možno predchádzať, alebo prekonať problém s hromadením prebytočnej tekutiny v dôsledku príliš veľkého množstva soli. I keď sa to na prvý pohľad zdá protirečivé, je to tak.
Tento stav vzniká vtedy, ak konzumujeme príliš veľa soli a príliš málo vody. Organizmus uvoľňuje antidiuretický hormón, ktorý potom výrazne sťažuje vylučovanie moču a tým samozrejme aj detoxikáciu. So zvýšeným príjmom vody sa dá tento jav zvrátiť a naštartovať prirodzenú detoxikáciu.
Potraviny s vysokým obsahom draslíka kompenzujú negatívne účinky sodíka, jednej z hlavných zložiek soli, čo uľahčuje dekontamináciu. V záujme príjmu dostatočného množstva siahnite v obchodoch radšej po zemiakoch, tekviciach, fazuli, banánoch a špenáte.
Pravidelný pohyb – často omieľaný faktor
V aktuálnom prípade sa už asi budeme opakovať, skutočne je to však pravda. Veľa pohybu je jedným z najzákladnejších prvkov pri udržiavaní nášho fyzického a duševného zdravia. Kardio, náročný tréning, alebo hoci aj prechádzka v prírode má veľmi svoj účinok. Určite odporúčame zaradiť jedno z vymenovaných do svojho týždenného režimu niekoľkokrát. Samotný pohyb, alebo cviky, sú nevyhnutné pre úspešný domáci detox. Okrem iného pomáhajú pri prevencii cukrovky, rakoviny, srdcových ochorení a vysokom krvnom tlaku.
Naše odporúčanie znie: doprajte si mierne intenzívne cvičenia aspoň trikrát týždenne. Či už je to rýchla chôdza, dynamickejšia cyklistika, alebo beh, podporujete tak prirodzený detoxikačný priebeh vášho tela.
Zopár slov na záver
Úkon, ktorému sme sa v článku venovali, nielen prospieva zdraviu, ale bude mať potom aj mnoho ďalších výhod. Výhody detoxu samotnou očistou nekončia. Odstránením rôznych nahromadených usadenín, nečistôt potom dochádza aj k istému chudnutiu. Mnohí si ho mýlia s diétou (zaujíma ich skôr domáci detox na chudnutie). V záujme svojich krátkodobých cieľov preferujú rýchly detox organizmu. Ako to však už býva, všetko chce svoj čas. Na výsledok si síce počkáme, no určite za to stojí.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6826796/
https://cancerres.aacrjournals.org/content/canres/41/11_Part_1/4489.full.pdf