Hnačka: môže naznačovať aj iné vážne ochorenia

Čo je to hnačka?
Hnačka nepochybne patrí medzi tie ochorenia, s ktorými má takmer každý z nás osobnú skúsenosť, keďže sa objavuje pomerne často. Väčšina z nás na ňu pozerá len ako na zdroj množstva nepríjemných prekvapení, no je dobré vedieť, že môže naznačovať aj vážnejší zdravotný problém – preto ju netreba brať na ľahkú váhu. Je užitočné vedieť, kedy ide o bežný stav a kedy môže byť signálom niečoho závažnejšieho.
O hnačke hovoríme vtedy, keď je stolica niekoľkokrát denne riedka až vodnatá. Za „normálnych okolností“ sa vyskytuje len niekoľkokrát do roka.
Podľa trvania rozlišujeme niekoľko typov hnačky:
● Akútna: Trvá 0 až 14 dní, najčastejšie ju spôsobuje vírusová infekcia.
● Perzistentná (pretrvávajúca): Trvá od 2 týždňov do 1 mesiaca. Môže byť začiatkom chronickej hnačky. Často ju spôsobuje infekcia, ktorá sa stáva perzistentnou, alebo parazit (vnútorný cudzopasník).
● Chronická: Trvá dlhšie ako jeden mesiac. V tomto prípade je už podozrenie na závažnejšiu poruchu veľmi silné.
Čo spôsobuje hnačku?
Hnačka sa môže vyskytnúť v dôsledku viacerých ochorení. (1) Vo väčšine prípadov je spôsobená infekciou – predovšetkým infekciou tráviaceho traktu.
Takýmito infekciami môžu byť napríklad:
● E. coli (Escherichia coli – baktéria),
● Salmonella (baktéria spôsobujúca salmonelózu),
● norovírus,
● ale aj koronavírus a iné vírusy, baktérie.
Tieto patogény sa do organizmu dostávajú najčastejšie infikovanou potravou alebo iným kontaktom, a rovnako sa aj šíria – prostredníctvom jedla a fyzického kontaktu.
Ak nás teda niektorý z týchto patogénov zasiahne, radšej sa nepúšťajme do kulinárskeho predvádzania – pripravované jedlá totiž nemusia v našich hosťoch dlho zostať.
Za častým riedkym vyprázdňovaním môže stáť aj chirurgický zákrok – najmä tie operácie, ktoré sa týkajú tráviaceho systému.
Keďže hnačka je súčasne symptóm aj samostatné ochorenie, ak trvá dlhšie alebo sa často opakuje, odporúča sa absolvovať komplexnejšie zdravotné vyšetrenie. Môže ísť totiž len o „špičku ľadovca“ a za nepríjemnými príznakmi sa môže skrývať vážnejšia diagnóza.
Možné príčiny:
Okrem infekcií môže hnačku spôsobovať aj:
● hypertyreóza (zvýšená činnosť štítnej žľazy),
● syndróm dráždivého čreva (irritábilny kolón),
● divertikulitída (zápal črevných výbežkov – divertiklov),
● chronické zápalové ochorenia čriev ako je ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba.
Z týchto dôvodov by sa hnačka nemala podceňovať.
Okrem vírusových a organických príčin môže byť hnačka aj dôsledkom stravy alebo životného štýlu. Spúšťačom môže byť napríklad:
● potravinová alergia,
● konzumácia alkoholu,
● užívanie antibiotík,
● psychické faktory ako úzkosť alebo stresový spôsob života – čo sa v menšej či väčšej miere týka nás všetkých.
Možné nebezpečné následky hnačky
Väčšina z nás považuje za najväčšie nebezpečenstvo skutočnosť, keď to na nás príde v autobuse, alebo meškáme do práce, pretože musíme sedieť na toalete zakaždým, kedy by sme už mali byť na odchode. Hoci ide nepochybne o nepríjemné situácie, skutočné nebezpečenstvo je oveľa menej jasné a pozorovateľné.
Nakoľko spolu s riedkou stolicou odchádza z organizmu aj veľké množstvo vody, môžeme sa jedným ťahom zároveň aj dehydrovať, následkom čoho môže nastať život ohrozujúci stav. Vo väčšine prípadov je jedným z príznakov bolesť hlavy, takže je určite dobré na to dávať pozor. Dehydratáciou naše telo stráca aj množstvo elektrolytov, bez ktorých nedokáže normálne fungovať. Obzvlášť ohrozenou skupinou z dôvodu dehydratácie sú dojčatá, alebo veľmi malé deti. Tie nielenže nedokážu samé doplniť potrebné tekutiny, ale nedokážu to ani signalizovať a bohužiaľ z toho dôvodu už došlo k nejednému úmrtiu.
Prevencia hnačky
I keď nie je isté, že konkrétne náš problém má infekčný charakter, pokiaľ nechceme nakaziť aj iné osoby v našom okolí, je dobré poznať spôsoby na zabránenie šíreniu infekcií, na čo si treba dať pozor a riadiť sa nimi:
● Dôkladné umývanie rúk: Po roku 2020 to možno už mnohí z nás vykonávajú automaticky, no nemožno dostatočne zdôrazniť, že umývanie rúk mydlom po toalete nie je len súčasťou základnej hygieny, ale aj nevyhnutnou zbraňou proti takmer akýmkoľvek infekčným ochoreniam.
● Zostaňte doma: Toto sme si už tiež mohli nacvičiť za uplynulé dva roky. Ak nám “ide” brucho, tak nech “ide”, my radšej zostaňme doma. Je dobré vyhýbať sa aspoň 48 hodín kontaktom s kolegami na pracovisku, v škole, s priateľmi atď. A zabudnime aj na posilňovňu…
● Častejšie upratujme: Vodovodný kohútik, sprchovací kút a toaletu je potrebné očistiť, utrieť častejšie, podľa možnosti napríklad dezinfekčným prostriedkom, alebo jednorazovou utierkou. Týchto povrchov sa totiž často dotýka v podstate každý, preto poskytujú vynikajúcu príležitosť na šírenie baktérií a vírusov. Kontaminované povrchy zohrávajú zvýšenú úlohu pri šírení infekcií, preto sa o udržiavanie ich čistoty starajte každý deň.
Hnačka a jej liečba
Spôsobov liečby je viacero a závisí od závažnosti symptómov. V niektorých prípadoch je možné siahnuť po liekoch obsahujúcich bizmut, avšak pokiaľ sa v stolici objaví krv, určite by sme nemali užívať žiadne voľnopredajné prípravky. V takom prípade zvoľme radšej alternatívne riešenie a v každom prípade vyhľadajme odbornú pomoc. Internista-gastroenterológ môže stanoviť presnú diagnózu a pomôcť nájsť pre nás najvhodnejšiu liečbu.
Dehydratácia spojená s hnačkou je liečiteľná najjednoduchšie prostredníctvom primeraného dopĺňania tekutín. (2) Neodporúča sa však konzumácia sladených nápojov, pretože vysoký obsah glukózy v črevách môže spôsobiť dodatočný príliv vody do tráviaceho traktu, čím sa problém ešte zhorší. U osôb mladších ako 60 rokov je najlepšou voľbou čistá voda, u starších osôb sa odporúča siahnuť po špeciálnych rehydratačných nápojoch. V prípade závažnejších stavov, najmä u dojčiat a seniorov, môže byť potrebná intravenózna (vnútrožilová) hydratácia.
Dôležitou súčasťou liečby a zároveň prevencie je aj vhodne zostavená a dodržiavaná diéta. Ak vieme, že náš organizmus citlivo reaguje na určité potraviny, je lepšie sa im vyhýbať. Strava bohatá na vlákninu môže pomôcť zmierniť hnačku, pretože vláknina hrá kľúčovú úlohu pri formovaní stolice.
Pokiaľ užívame antibiotiká, je vhodné dopĺňať aj probiotiká. Antibiotiká totiž okrem vírusov a škodlivých baktérií ničia aj prospešné baktérie žijúce v črevnej mikroflóre. Bez týchto baktérií môže dôjsť k narušeniu trávenia, čo sa odrazí aj na konzistencii stolice. Príjem probiotík pomáha obnoviť rovnováhu črevnej flóry a tým aj podporiť správne trávenie a tvorbu normálnej stolice.
Niekoľko prírodných tipov proti hnačke
Nezáleží na tom, či ide o vírusovú infekciu alebo inú príčinu, ak sa nechceme okamžite uchyľovať k liekom, vyskúšať môžeme nasledovné potraviny proti hnačke: (3)
● Ovsená kaša
● Banány a jablká
● Kyslá kapusta
● Varené zemiaky
Kyslá kapusta a podobné potraviny pôsobia ako prirodzené probiotiká a napomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru. Varené zemiaky sú ľahko stráviteľné aj počas hnačky a obsahujú vhodné množstvo sacharidov potrebných pre organizmus. Napokon ovsené vločky, banán aj jablko sú výbornými zdrojmi vlákniny, ktoré môžu rýchlo napomôcť k úprave konzistencie stolice.
Na druhej strane sú aj potraviny, ktorým by sme sa mali radšej vyhýbať. Napríklad niektoré druhy orechov môžu vyvolať alergickú reakciu, pri ktorej organizmus produkuje histamín. Hoci je histamín prirodzene prítomný v našom tele, jeho zvýšená hladina môže spôsobiť zápal v črevách.
Z jedálnička by sme mali dočasne vyradiť aj mastné a korenisté jedlá a nahradiť ich ovocím a zeleninou. Pozor však – nie všetky druhy ovocia a zeleniny sú pri hnačke vhodné. Vyhýbajme sa slivkám, ktoré majú mierne laxatívny účinok. Okrem sliviek nie sú odporúčané ani fazuľa, brokolica, karfiol, broskyne a hrušky.
Dočasne by sme sa mali vzdať aj mliečnych výrobkov. Počas hnačky sa môže znížiť hladina enzýmu laktáza v tele, čo sťažuje trávenie mliečnych produktov.
Cukor sa stal v stravovaní takmer verejným nepriateľom, a preto mnohí volia potraviny s obsahom umelých sladidiel. Niektoré sladidlá však môžu mať laxatívne účinky, preto je lepšie vyhnúť sa žuvačkám bez cukru, „light“ sladkostiam alebo diétnym nápojom.
Kedy je potreba vyhľadať lekára?
Ak sme už vyskúšali jednoduchšiu diétu proti hnačke, no bez úspechu a hnačka pretrváva, určite by sme mali kontaktovať svojho lekára. Hnačka sa môže na prvý pohľad javiť ako banálny problém, no v skutočnosti môže byť príznakom závažnejšieho ochorenia, a preto ju nemožno brať na ľahkú váhu.
Ak má problémy s hnačkou dieťa, najmä dojča, určite to nepodceňujme a vyhľadajme odbornú pomoc. Dehydratácia spôsobená hnačkou môže byť mimoriadne nebezpečná a hoci sa dá jednoducho liečiť, v neliečených prípadoch môže mať fatálne následky.
Pokiaľ má stolica tmavú farbu alebo obsahuje jasne červenú krv, okamžite vyhľadajme lekársku pomoc. Takýto nález môže signalizovať vážnejšie ochorenie, ktoré možno účinne liečiť iba v prípade včasnej diagnostiky. Ak sa hnačka stane perzistentnou, teda trvá dlhšie ako 2 týždne, rozhodne by sme nemali otáľať s návštevou odborníka – v tomto prípade už ide o signál vážnejšieho zdravotného problému.
Vedecké zdroje:
1. https://www.healthdirect.gov.au/diarrhoea#causes
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK555956/
3. https://www.healthline.com/health/digestive-health/most-effective-diarrhea-remedies