Púpava lekárska: stará sa o zdravie pečene, ale dokáže aj viac

Púpava lekárska: stará sa o zdravie pečene, ale dokáže aj viac

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) – známa tiež ako mlieč, pampeliška, púpava lúčna, pumpelica, žabí mlieč, žltý mlieč, májik. Mnohí ju považujú za nepotrebnú, nepríjemnú burinu, ktorej sa radi zbavujú, hoci sa môže pochváliť celým tuctom liečivých účinkov. Obzvlášť by sa dali zdôrazniť jej detoxikačné a pečeň chrániace (hepatoprotektívne) vlastnosti.

Existuje nespočetné množstvo takých stavov, ktoré môže púpava pozitívne ovplyvniť. Je to mimoriadne užitočná liečivá rastlina, ktorá môže tiež pomôcť znížiť vysokú hladinu cholesterolu. Ukážeme vám, na čo všetko je dobrá.

Rastlinné prípravky, alebo lieky na ochranu pečene, obsahujú rôzne účinné látky. Napríklad fenoly, kumaríny, lignany, terpenoidy, karotenoidy, glykozidy, flavonoidy, organické kyseliny, alkaloidy a xantény. Mnoho fytomolekúl má hepatoprotektívne vlastnosti, jednou z nich je Taraxacum officinale. Z týchto zlúčenín sú luteolín a kyselina cichorová antioxidanty a zohrávajú pri prevencii zápalov rôzne úlohy. Nie je to inak, pokiaľ ide o žltý mlieč.

ČO OBSAHUJE?

Májik (anglicky dandelion) je k dispozícii nielen na jar, ale v podstate počas celého roka, pretože je dostupný v predajniach v sušenej forme. Pokiaľ je rastlina čerstvá, z jej listov sa dá pripraviť vynikajúci šalát, alebo prívarok, zatiaľ čo jej kvet je vynikajúcou základnou prísadou do lekváru. Z koreňov rastliny sa vyrába náhrada kávy, ktorú si môžeme vyrobiť sami tak, že korene vysušíme v rúre na pečenie, následne nahrubo pomelieme. Okrem toho, že je prvotriednym zdrojom vlákniny, obsahuje Taraxacum officinale celý rad rôznych vitamínov: vitamíny A, B, C, D a K, okrem toho je mimoriadnym zdrojom vápnika. Ďalej obsahuje zinok, horčík a mangán, kremík aj železo.

Rovnako je bohatý na inulín, prebiotiká, ktoré slúžia ako živina pre probiotické črevné baktérie, a tiež horké látky, ktoré zvyšujú účinnosť trávenia. Tieto horké látky pozitívne ovplyvňujú predovšetkým tráviaci systém a pečeň. Medzi ne možno zaradiť germakranolid a eudesmanolid. Zelené časti púpavy sú dobrým zdrojom vápnika a vitamínu K – obidva pomáhajú predchádzať úbytku kostnej hmoty. Listy rastliny majú močopudný účinok.

AKÉ ÚČINKY MÁ PÚPAVA?

Púpava lekárska obsahuje tripertény, vďaka ktorým disponuje protizápalovými, dokonca aj antibiotickými účinkami. Nakoľko zabraňuje zápalom, môže sa účinne použiť pri problémoch s pečeňou (cirhóza, zápal pečene, hepatitída), resp. ak nás trápia žlčové kamene. Má pozoruhodnú schopnosť zvýšiť funkciu pečene a podporiť tok žlče. Je vhodná ako pomoc pri detoxikácii pečene, zatiaľ jej listy podporujú činnosť obličiek. Pomáha zvyšovať činnosť imunitného systému. Tiež sa preukázalo, že v prípade potkanov chráni pred akútnou pankreatitídou vyvolanou cholecystokinín oktapeptidom.

Uľahčuje trávenie

Mlieč zvyšuje funkciu tráviacich žliaz a svalov tráviaceho systému. Vďaka vlákninám uľahčuje vyprázdňovanie stolice, zatiaľ čo svojim miernym laxatívnym účinkom dokáže predchádzať zápche. Ďalšou pozitívnou vlastnosťou vláknin je, že zohrávajú prvoradú úlohu v očiste čriev, čím podporujú odstránenie toxických látok usadených v črevnom trakte. Zvyšujú peristaltiku čriev, čo rovnako pomáha predchádzať zápche. Ukázalo sa, že liečba extraktom z koreňa púpavy lekárskej ovplyvňuje rakovinu pankreasu indukovaním apoptózy (programovaná smrť buniek) a autofágie (sebapojedanie buniek) nádorových buniek. [1] v tkanivách orgánov. Mnoho výskumov in vitro (v skúmavkách) preukázalo, že púpava účinne znižuje rast rakovinových buniek v tkanivách rôznych orgánov. Na vyvodenie záverov o jej účinnosti pri prevencii, alebo liečbe rakoviny u ľudí je potrebný ďalší výskum.

Proti vírusom a baktériám

Niektoré výskumy naznačujú, že rastlina môže mať antimikrobiálne a antivírusové vlastnosti, ktoré môžu organizmu pomôcť v boji proti infekciám. Podľa viacerých výskumov v skúmavkách extrakt z púpavy lekárskej výrazne znížil schopnosť reprodukcie vírusov a chráni organizmus pred rôznymi škodlivými baktériami. [2]

Chráni pečeň

Účinok dandelionu na ochranu pečene je neuveriteľný. Vedci skúmali hepatoprotektívnu aktivitu vodného extraktu z listov púpavy proti poškodeniu pečene vyvolaným chloridom uhličitým. V rámci štúdie sa albínskym potkanom podával tetrachlórmetán, ako látka poškodzujúca pečeň, následne sa študovali biochemické parametre na vyhodnotenie hepatoprotektívnej aktivity vodného extraktu z listov púpavy. Výsledky ukázali, že markery séra vo vzorkách krvi potkanov boli významne znížené, čo naznačuje účinok extraktu na obnovenie normálnej funkčnej kapacity hepatocytov (pečeňových buniek). [3] Počas výskumov sa tiež preukázalo, že u myší, u ktorých bol umelo vyvolaný zápal pľúc, bol zaznamenaný výrazný pokles zápalu pľúc u zvierat, ktoré dostali púpavy. [4]

Znižuje hladinu cukru v krvi

Kyselina cichorová a kyselina chlorogénová sú dve bioaktívne zlúčeniny v rastline. Nachádzajú sa vo všetkých častiach rastliny, môžu pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi a zlepšiť citlivosť na inzulín. Pokusy in vitro (v skúmavkách) a na zvieratách ukazujú, že tieto zlúčeniny môžu vplývať na pankreas, zlepšiť sekréciu pankreatického inzulínu a zároveň zlepšovať absorpciu glukózy (cukru) do svalového tkaniva. V niektorých pokusoch na zvieratách kyselina cichorová a kyselina chlorogénová obmedzili trávenie potravín obsahujúcich škrob a uhľohydráty, čo môže tiež prispieť k schopnosti púpav znížiť hladinu cukru v krvi. [5] I napriek tomu, že výsledky z týchto ranných štúdií sú povzbudzujúce, je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či majú púpavy u ľudí rovnaké účinky.

Znižuje krvný tlak

Niektorí tvrdia, že púpavy môžu znížiť krvný tlak, ale dôkazy na podporu tohto tvrdenia sú obmedzené. V tradičnej medicíne zameranej na liečivé rastliny sa púpava používa ako diuretikum, zatiaľ čo v západnej medicíne sa na odstránenie nahromadenej prebytočnej tekutiny v organizme používajú diuretiká, lieky pre tento účel, čo môže viesť k nízkemu krvnému tlaku. Púpava obsahuje draslík, minerálna látka spojená s nižším krvným tlakom u tých, ktorí mali predtým vysoké hladiny draslíka, takže púpavy môžu mať nepriamy vplyv na krvný tlak práve kvôli obsahu draslíka. [6]

Pomáha chudnúť

Podľa domnienok niektorých vedcov, môže schopnosť púpavy zlepšovať metabolizmus uhľohydrátov a znižovať absorpciu tukov viesť k úbytku hmotnosti. To však musí byť dokázané aj vedecky.[7.] Ďalšia štúdia na obéznych myšiach odhalila, že, kyselina chlorogénová, zlúčenina nachádzajúca sa v púpave môže znižovať telesnú hmotnosť a hladinu niektorých hormónov chrániacich tuk. [8]

PROTI TOXÍNOM

Hepatotoxické látky, ktoré vdýchnutím, alebo požitím spôsobujú poruchu funkcie pečene, ako napríklad acetaminofén, chlorid kademnatý, etanol, tetrachlórmetán, drogy a alkohol, celosvetovo významne zvyšujú počet pacientov s ochorením pečene. Rastliny, ktoré sa používajú v tradičnej medicíne si vyžadujú ďalší výskum z etno-farmakologického hľadiska, pretože ochorenia pečene zostávajú naďalej vážnym zdravotným problémom. Indiáni používali rôzne liečivé rastliny ako liek na pečeň už dávno. Púpavu identifikovali aj ako potenciálne terapeutickú látku v prípade liečby hepatitídy, či už chemicky vyvolanej, alebo vírusovej. Významné zlepšenie sa pozorovalo aj u potkanov s fibrózou pečene. Ďalšia štúdia z roku 2002 súhlasila s tým, že v prípade steatózy môže byť suplementácia púpavy je prospešná pre metabolizmus lipidov.

AKÉ MÁ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

Púpava má nízku toxicitu a pre väčšinu ľudí je pravdepodobne bezpečná. Rastlina môže spôsobiť alergické reakcie, najmä u ľudí ktorí sú alergickí na príbuzné rastliny, ako je napríklad ambrózia. Kontaktná dermatitída sa môže vyskytnúť aj u ľudí s citlivou pokožkou. Táto liečivá rastlina môže nepriaznivo pôsobiť na niektoré lieky, najmä na niektoré diuretiká a antibiotiká.

Zdroje:

https://academicjournals.org/journal/JMPR/article-full-text-pdf/9F32DD724927
https://academicjournals.org/journal/JMPR/article-abstract/9F32DD724927
https://www.healthline.com/nutrition/dandelion-benefits
https://sk.wikipedia.org/wiki/P%C3%BApava_lek%C3%A1rska
1.https://journals.lww.com/pancreasjournal/Abstract/2012/10000/Selective_Induction_of_Apoptosis_and_Autophagy.8.aspx
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25644491/
3. https://academicjournals.org/journal/JMPR/article-abstract/9F32DD724927
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25861954/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5553762/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26039623/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4746997/
8. https://www.researchgate.net/publication/40907174_improves_lipid_metabolism_in_high-fat_diet-induced-obese_mice