Pankreas: Aké príznaky naznačujú ochorenie orgánu?

STAVBA A FUNKCIA

pankreas

Správna výživa a životný štýl môžu prispievať k udržaniu zdravia pankreasu

Kde je pankreas, kde sa nachádza v tele? Čo sa týka stavby pankreasu (pancreas), ktorý sa nachádza v hornej, ľavej časti brucha, blízko chrbtice za žalúdkom, tento orgán môžeme rozdeliť na tri hlavné časti: hlava, telo, chvost. Takmer v plnej miere sa skladá z exokrinných tkanív, ktoré produkujú tráviace enzýmy. Zvyšné tkanivo sa skladá z endokrinných buniek, ktoré sa nazývajú Langerhansove ostrovčeky. Tieto zhluky buniek syntetizujú také hormóny, ktoré regulujú hladinu cukru v krvi a sekréciu žľazy. Pokiaľ pankreas pozastaví produkciu inzulínu, môže to viesť ku vzniku cukrovky (diabetes).

Teraz sa pozrime trochu podrobnejšie na samotnú činnosť pankreasu, ktorý sa skladá z dvoch druhov buniek. Jednotlivé typy buniek produkujú rôzne látky. Endokrinné bunky produkujú inzulín, glukagón, somatostatín a polypeptidové hormóny. Inzulín podporuje znižovanie hladiny cukru v krvi, glukagón zase zvýšenie hladiny cukru v krvi. Exokrinné bunky tvoria také enzýmy, ktoré podporujú trávenie potravy v črevách. Trypsín a chymotrypsín odbúravajú bielkoviny, amyláza sacharidy, kým lipáza zase tuky.

Podžalúdková žľaza môže mať rôzne poruchy, vrátane akútneho a chronického zápalu pankreasu, dedičnej pankreatitídy, dokonca aj rakovinové zmeny.

ZÁPAL PANKREASU

Zápal pankreasu

Zápal pankreasu môže spôsobiť nemalé problémy.

Hoci by sme sa nemali hneď obávať toho najhoršieho, zápal pankreasu (pancreatitis) bezpochyby patrí medzi najnebezpečnejšie ochorenia. Preto je dôležité, aby sme boli uvedomelí, čo sa včasných príznakov naznačujúcich zmeny týka. Aby sme poznali možnosti prevencie, a tiež lekárske a iné možnosti liečby. Pokiaľ v dôsledku zápalu žľazy nastane porucha tvorby inzulínu, tráviace enzýmy môžu hoci aj „stráviť” pankreas a okolité tkanivá. Keď sa nelieči, môže byť smrteľný.

V podstate rozlišujeme dva druhy zápalu: akútny a chronický. Ich vznik môže mať veľa príčin, riziko zvyšuje nepriaznivý zdravotný stav, genetika, avšak v prvom rade ho generuje nevhodná strava a životný štýl. Predispozíciou je okrem iného aj nadmerná, nekontrolovaná konzumácia alkoholu, zápaly spôsobené zle fungujúcim imunitným systémom, niektoré autoimunitné ochorenia, taktiež abnormálne vysoká hladina tuku v krvi. Rovnako, ako u mnohých iných ochoreniach, jednou z hlavných príčin vzniku zápalu je chronický stres. Možným spúšťačom sú aj žlčové kamene, niektoré farmaceutické prípravky, alebo nádorové zmeny na žľaze. I keď to vôbec nie je časté, zápal môže byť aj následkom silného úderu. (Často vyhľ. výrazy: bolesť pod ľavým rebrom pankreas, podráždený pankreas, zápal pankreasu skúsenosti, pankreas príznaky, ako sa vyšetruje pankreas, pankreas bolesti, podráždený pankreas príznaky, pankreas rakovina, pankreas bolesť, pankreas funkcia, bolesť medzi lopatkami pankreas, pankreas zapal)

PRÍČINY A PRÍZNAKY ZÁPALU PANKREASU

Akútna pankreatitída sa objaví nečakane, vopred na ňu neupozorňuje nič. Pacienti sa zväčša sťažujú na bolesť v podbrušku a v strednej oblasti chrbta, k čomu sa môže pridružiť zvracanie a závrate, zvýšené potenie. Pokiaľ sa nelieči včas, v žľazovom tkanive sa tvoria falošné cysty. Tieto, keď sa infikujú, spôsobujú tvorbu abscesov. Vo vážnych prípadoch môže nastať otrava krvi, zlyhanie obličiek, ťažkosti s dýchaním, nakoniec pacient dostane šok.

Akútny zápal pankreasu je progresívna porucha sprevádzaná odumretím žľazy. Ochorenie sa vyskytuje častejšie u mužov, väčšinou prepukne vo veku 30 až 40 rokov. Príznaky objavujúce sa v tomto období nie sú natoľko intenzívne, preto ich mnohí neberú vážne. Pritom by mali, pretože neustupujúce príznaky výrazne poškodzujú činnosť žľazy, a to až natoľko, že nakoniec už žľaza nebude vedieť fungovať. Pokiaľ sa vyžarujúca chronická bolesť brucha v oblasti chrbta a pupka z času na čas objaví, potom zmizne, pravdepodobne ide o zvýšené podozrenie na vznik tohto ochorenia. Bolesť môže trvať niekoľko minút, prípadne až niekoľko hodín, vo vážnych prípadoch môže byť trvalá. Na túto možnosť by sme mali myslieť aj v tom prípade, keď nás trápi nadúvanie, všimneme si stratu hmotnosti, alebo sa objaví abnormálna stolica (hnačka alebo zápcha). V prípade, že žľaza odumrie, môže vzniknúť diabetes mellitus.

V niektorých prípadoch sa ochorenie odvíja od dedičných porúch pankreasu alebo čreva, jeho opakujúce sa akútne záchvaty v mladosti (vo veku do 30 rokov) sa často menia na chronické ochorenie. Dedičné ochorenie, ktoré k tomuto stavu najčastejšie vedie, je cystická fibróza. Vyskytnú sa aj také prípady, kedy je jediným možným spôsobom diagnostiky chirurgický zákrok (operácia pankreasu). Podobne, ako chronické ochorenie, aj dedičná pankreatitída je progresívne ochorenie, ktoré môže byť sprevádzané bolesťou, hnačkou, podvýživou, alebo cukrovkou.

LIEČBA ZÁPALU PAKREASU

V akútnych prípadoch môže byť použitie liekov a infúzie opodstatnené. Infúzia sa jednak postará o doplnenie tekutín, na druhej strane antibiotiká, ktoré obsahuje, brzdia zápalový proces a z neho vyplývajúcu prípadnú nekrózu. Ak i napriek tomu nekróza nastane, nekrotizované tkanivá možno odstrániť jedine chirurgickým zákrokom. Keď je zápal spôsobený žlčníkovými kameňmi, je potrebný chirurgický zákrok na obnovu priechodu žlčového kanálu.

Pri chronickom zápale prichádza do úvahy aplikácia liekov na tlmenie bolesti, doplnenie enzýmov, užívanie steroidov, alebo v prípade, že sa prejavila cukrovka, tak aj jej liečba. Diéta je nevyhnutná pri akútnej aj chronickej pankreatitíde (Často vyhľ. výrazy: diéta na pankreas, pankreas diéta).

INÉ MOŽNOSTI

V záujme toho, aby bola činnosť imunitného systému dostačujúca, a aby bol schopný zdolať zápal, je nevyhnutné napravenie rovnováhy črevnej flóry. Stav črevnej flóry, inak nazývaný aj mikrobiomový stav, priamo ovplyvňuje imunitný systém. Pokiaľ dôjde k jej poškodeniu, obranyschopnosť organizmu sa oslabí. Aby sme sa tomu vyhli, užívajme probiotiká, a tiež prebiotiká nevyhnutné k ich rozmnožovaniu. Doprajme si pravidelný pohyb, cvičenie, dopĺňanie chýbajúcich enzýmov. Toto môžeme najjednoduchšie urobiť kvalitnými doplnkami výživy. Odvar z koreňa púpavy podporuje činnosť žlčníka a pečene a prispieva k regenerácii (obnove) pankreasu. Užitočný môže byť aj horec lekársky, pretože vynikajúco detoxikuje. Navyše zmierňuje podráždenie tkanív, ktoré je spôsobené zápalom. Prechod na vhodnú stravu je v záujme liečby, alebo prevencie zhoršenia stavu, mimoriadne dôležitý, ak nie nevyhnutný.

DIÉTA PRI ZÁPALE PANKREASU

Pankreas a diéta

Vhodná diéta pri ochorení pankreasu pomáha taktiež.

Čo v sebe obnáša diéta pri zápale pankreasu? Je dôležité ujasniť si, že po tom, ako bolo diagnostikované akútne ochorenie, sa odporúča hospitalizácia. Vtedy sa u pacienta zväčša nastaví takzvaná nulová diéta, kedy počas 48-72 hodín pacient nedostane ani jedlo ani pitie. Zavedú mu infúziu, pomocou ktorej sa organizmus dostane k potrebným živinám. Po skončení takejto hladovky treba prejsť na diétu s nízkym obsahom tukov, ušitú na mieru. 

V prípade chronického zápalu sa diéta dodržiava už po celý život. Je zostavená za pomoci odborníka. Strava sa sústreďuje na potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny, majú minimálny obsah tukov živočíšneho pôvodu a tiež obsahujú antioxidanty. Je vhodné konzumovať chudé mäso, fazuľu a šošovicu, nízkotučné mliečne výrobky, alebo namiesto nich mlieko pripravené z rastlinných semien. Špenát, čučoriedky, čerešne a celozrnné obilniny podporujú trávenie a dokážu bojovať proti škodlivým voľným radikálom. Pokiaľ predsa len zatúžime po nejakej sladkosti, namiesto pochúťok s obsahom cukru siahnime radšej po ovocí, pretože u pacientov s týmto ochorením je zvýšené riziko vzniku cukrovky. V záujme ľahšieho strávenia prijatej potravy si radšej doprajme 6-8 menších porcií jedla denne.

Potraviny, ktoré treba obmedziť, sú nasledovné:

  • Červené mäso
  • Vnútornosti
  • Pečené jedlá
  • Zemiaky a zemiakové lupienky
  • Majonéza
  • Margarín a maslo
  • Mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku
  • Pekárenské výrobky a dezerty s obsahom cukru
  • Nápoje s obsahom cukru
  • Veľmi korenisté jedlá
  • Alkohol

Vyhýbajme sa trans-tukom. Pečené alebo spracované potraviny, ako napríklad zemiaky a hamburger zo stánku rýchleho občerstvenia, môžeme zaradiť medzi najhoršie jedlá. Varené, alebo pečené jedlá môžu spôsobiť vzplanutie pankreatitídy. Treba znížiť príjem rafinovanej múky, tieto jedlá spôsobujú zvýšenie hladiny inzulínu. Nekonzumujme naraz veľa vlákniny, nakoľko môže spôsobiť spomalenie vstrebávania a znížiť množstvo tráviacich enzýmov. Odporúča sa tiež aj prestať fajčiť. (Často vyhľ. výrazy: vitamíny na pankreas, čaj na žlčník a pankreas, pankreas a paradajky,

RAKOVINA PANKREASU

Táto choroba útočí zákerne a zo začiatku nespôsobuje takmer žiadne príznaky.

Je rezistentná na mnoho bežných liečebných metód, vrátane chemoterapie a ožarovania. Na jej vznik môže upozorniť žlto sfarbená pokožka, bez akýchkoľvek iných príznakov. Pokiaľ je toto ochorenie diagnostikované vo včasnom štádiu, možno ho riešiť chirurgickým zákrokom. Žiaľ, včasná diagnostika je zriedkavá. V neskoršom štádiu môže kvalitu života zlepšiť liečba príznakov a komplikácií. (Často vyhľ. výrazy: rakovina pankreasu smrť, rakovina pankreasu príbehy, fázy rakoviny pankreasu, test na rakovinu pankreasu)

Príznaky nádoru orgánu sa často objavia až po určitom čase.

Patria sem:

  • Bolesť chrbta
  • Nechutenstvo, neúmyselné chudnutie
  • Žlté sfarbenie pokožky a očného bielka
  • Svetlá stolica
  • Tmavý moč
  • Svrbenie pokožky
  • Cukrovka
  • Krvné zrazeniny
  • Únava
  • Nutkanie na vracanie a vracanie
  • Bolesť
  • Nepriechodnosť čriev

Pre organizmus môže spôsobiť ťažkosti spracovanie prijatých živín, pretože žľaza neprodukuje dostatok tráviacich enzýmov. Žlté sfarbenie pokožky spôsobuje nepriechodnosť žlčovodu, ktorá je dôsledkom nádoru . Zväčšujúci sa nádor môže tlačiť na nervy v bruchu, čím spôsobuje bolesť, ktorá sa môže zhoršovať. Ožarovanie a chemoterapia môžu rast nádoru zastaviť, čím možno zmierniť bolesť. Pokiaľ rakovina prerastie do prvej časti tenkého čreva, môže zabrániť prechodu potravy zo žalúdka do čriev.

ČO HO SPÔSOBUJE?

Čo je príčinou rakoviny pankreasu? Nie je jednoznačne jasné, čo spôsobuje rakovinu pankreasu. Lekári identifikovali také faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku takéhoto typu rakoviny, vrátane fajčenia a niektorých dedičných génových mutácií.

Rizikové faktory sú nasledovné:

  • Fajčenie
  • Cukrovka
  • Chronická pankreatitída
  • Niektoré genetické syndrómy
  • Výskyt ochorenia v rodine
  • Obezita
  • Vyšší vek

MOŽNOSTI LIEČBY

Súčasné možnosti liečby sú chirurgický zákrok, ožarovanie, chemoterapia a imunoterapia. Šanca na prežitie v prípade neliečeného nádoru je približne 3,5 mesiaca, no až 95 percent pacientov, ktorým sa dostalo vhodnej liečby, umiera tiež.

MÔŽEME ŽIŤ BEZ PANKREASU?

Odpoveď je áno. Musíme však vo svojom živote zaviesť niekoľko podstatných zmien. Po operácii treba užívať lieky, okrem iného aj lieky na doplnenie enzýmov, a hlavne v plnej miere zreformovať svoju stravu. Len zriedkavo sa chirurgickým zákrokom odstraňuje celá žľaza, avšak môže to byť nevyhnutné, hlavne v tom prípade, keď má niekto nádor, alebo vážny zápal, či poškodenie tkaniva spôsobené zranením.

Ochorenia, pri ktorých môže byť potrebné chirurgické odstránenie žľazy:

  • Chronická pankreatitída sa postupom času zhoršuje. Niekedy sa robí chirurgický zákrok v záujme zmiernenia bolesti.
  • Nádory, napríklad adenokarcinóm, cystadenokarcinóm, neuroendokrinné nádory, duodenálna rakovina a lymfóm. Tieto nádory začínajú v žľaze, alebo v jej blízkosti, ale môžu prerásť aj do iných častí tela. Rakovina, ktorá prerástla z iných orgánov, si môže tiež vyžadovať chirurgické odstránenie orgánu.
  • Keď žľazu postihne vážne zranenie, tiež sa môže stať, že bude odstránená.
  • Hyperinzulinemická hypoglykémia. Tento stav je spôsobený vysokou hladinou inzulínu, kvôli ktorému sa hladina cukru v krvi závažne zníži.

Chirurgický zákrok na celkové odstránenie žľazového orgánu sa nazýva celková pankreatektómia. Nakoľko sa v okolí žľazy nachádzajú iné orgány, chirurg môže odstrániť aj tieto:

  • Duodenálne črevo (prvá časť tenkého čreva)
  • Slezina
  • Časť žalúdka
  • Žlčník
  • Časť žlčovodov
  • Niekoľko lymfatických uzlín v okolí žľazy

DIAGNOSTIKA ZMIEN TÝKAJÚCICH SA ŽĽAZOVÉHO ORGÁNU

Stanovenie diagnózy v sebe zahŕňa fyzické vyšetrenie, čo je ťažké, nakoľko orgán sa nachádza hlboko v brušnej dutine v blízkosti chrbtice. Vyšetrenie krvi často pomôže zistiť, či pri danom príznaku zohráva pankreas nejakú úlohu, ale môže sa stať, že výsledok bude zavádzajúci. Skontrolovať jeho štruktúru môže pomôcť počítačová tomografia, endoskopické ultrazvukové vyšetrenie a MRI, ktoré sú na to najvhodnejšie.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Pod%C5%BEal%C3%BAdkov%C3%A1_%C5%BE%C4%BEaza

https://www.healthline.com/human-body-maps/pancreas

https://www.healthline.com/health/pancreatitis-diet#foods-to-limit

https://www.healthline.com/health/can-you-live-without-a-pancreas#function

https://www.healthline.com/health/what-does-the-pancreas-do

https://pancreasfoundation.org/patient-information/about-the-pancreas/common-disorders-of-the-pancreas/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pancreatic-cancer/symptoms-causes/syc-20355421