Žlčníkové kamene – Aké sú príznaky a aká je najlepšia liečba?

Žlčníkové kamene nie sú obzvlášť častým ochorením, keďže postihujú približne 15% populácie. (1) Našťastie, aj keď sa žlčníkové kamene vytvoria, nie vždy spôsobujú problémy, takže môžeme žiť so žlčníkovými kameňmi v tele bez toho, aby sme o tom vedeli. Keď však spôsobujú príznaky, určite si to všimneme.

Čo je žlč?

Na pochopenie vzniku žlčníkových kameňov je dobré si najprv zopakovať, čo je žlč a na čo slúži. Žlč je žltkastá tekutina, ktorú produkuje pečeň a do čreva sa dostáva cez žlčovod a žlčník. Žlčová tekutina sa skladá z viacerých zložiek. Sú to prevažne voda, žlčové kyseliny a rôzne soli, cholesterol, bilirubín, meď a iné kovy. Žlčníková tekutina po vstupe do čreva stimuluje pohyby čriev a pomáha rozkladať a tráviť potravu, ktorá sa dostane do čriev, napr. vitamíny, z ktorých väčšina je rozpustná v tukoch. Okrem toho pomáha aj pri rozklade hemoglobínu z odumretých červených krviniek a pri detoxikácii.

Pri vstupe žlčovej tekutiny do čriev sú dve dôležité zastávky, a to žlčovod a žlčník. Žlčník uchováva žlč produkovanú pečeňou a svojimi kontrakciami ju v prípade potreby vypúšťa do čriev cez žlčovod. Žlčníkové kamene sa vyskytujú v týchto dvoch, teda v žlčníku a žlčovode.

 

Z čoho vznikajú žlčníkové kamene?

Žlčníkové kamene, ako naznačuje ich názov, sú kameňovité útvary v žlčníku alebo žlčovode. Tento stav sa v medicíne označuje aj ako cholelitiáza (cholelithiasis – prítomnosť kameňov v žlčníku alebo žlčových cestách). Ich veľkosť sa môže pohybovať od veľmi malých, veľkosti zrnka piesku, až po veľkosť golfovej loptičky. Hoci väčšie kamene môžu vyzerať desivo, sú to skôr menšie žlčníkové kamene, ktoré zvyčajne spôsobujú problémy. Tie sa totiž môžu dostať do žlčovodu a upchať ho, zatiaľ čo väčšie kamene zostávajú v žlčníku bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky.

Čo sa týka zloženia, žlčníkové kamene sa skladajú zo zhustnutej, stvrdnutej žlčovej tekutiny. Rozlišujú sa dva druhy:

Cholesterolové: Nerozpustený cholesterol v žlči sa môže zhlukovať a formovať do žltkastých, zelenkastých kameňov. Hoci ich hlavnou zložkou je, ako naznačuje ich názov, cholesterol, obsahujú aj iné látky. Cholesterolové žlčníkové kamene sú najčastejším typom – tvoria približne 80% prípadov.

Pigmentové: Hlavnou zložkou pigmentového žlčníkového kameňa je bilirubín. Bilirubín vzniká v pečeni z rozpadajúcich sa červených krviniek a ak ho je príliš veľa, môže sa dostať do krvného obehu a spôsobiť žltačku. Kamene vznikajúce z bilirubínu sú tmavohnedé alebo čierne.

 

Prečo vznikajú žlčníkové kamene?

Za vznikom žlčníkových kameňov môže stáť viacero faktorov. Jedným z najzrejmejších vysvetlení je, že v žlčovej tekutine je príliš vysoká koncentrácia cholesterolu alebo bilirubínu, ktorý začne kryštalizovať a formovať sa do väčších kameňov. V zdravom organizme by sa cholesterol produkovaný pečeňou mohol rozpustiť v žlči, ale stáva sa, že množstvo cholesterolu vstupujúceho do žlče je príliš vysoké. To často vzniká v dôsledku konzumácie mastných jedál a nesprávneho životného štýlu.

Podobná situácia je s bilirubínom, ktorý vzniká pri rozklade krvi. Niektoré krvné problémy a tvrdnutie pečene však môžu spôsobiť zvýšenú hladinu bilirubínu, čo výrazne prispieva k tvorbe žlčníkových kameňov.

Tvorbu kameňov môže spôsobiť aj to, ak žlčník dostatočne alebo dostatočne často nevyprázdňuje žlč, ktorú obsahuje. V dôsledku toho sa zvyšuje koncentrácia cholesterolu a/alebo bilirubínu v žlči, čo zvyšuje riziko tvorby žlčníkových kameňov.

Ďalšími rizikovými faktormi môžu byť tehotenstvo, užívanie hormonálnej antikoncepcie, obezita a cukrovka. V súvislosti s nadváhou stojí za zmienku, že žlčníkové kamene sa môžu tvoriť aj v dôsledku rýchleho chudnutia. U žien a u ľudí nad 40 rokov sa vyskytujú o niečo častejšie, a môže k nim predisponovať aj výskyt tohto problému u predkov.

 

Príznaky a komplikácie žlčníkových kameňov

Príznaky sú viac-menej podobné príznakom problémov s pečeňou:

● Bolesť brucha, skôr pod pravým rebrovým oblúkom
● Bolesť pravého ramena
● Bolesť na hrudníku
Nevoľnosť, vracanie, nadúvanie
● Žltačka

Bolesti sa objavujú občas a môžu trvať približne od 15 minút do 1 hodiny, kým neustúpia.

Hoci príznaky spôsobené žlčníkovými kameňmi sú nepochybne veľmi nepríjemné, samy o sebe nepredstavujú taký vážny problém. Prítomnosť žlčníkových kameňov však môže spôsobiť vážnejšie komplikácie, ktoré určite vyžadujú lekárske ošetrenie.

Kamene môžu upchať žlčovod, ktorý sa môže infikovať (cholangitída) a infekcia sa môže šíriť ďalej. To je sprevádzané vysokou horúčkou a zvýšeným počtom bielych krviniek. Môže sa tiež stať, že žlčník praskne a odumrie, pretože sa zastaví jeho krvné zásobovanie.

Z hľadiska komplikácií môže byť pri tvorbe kameňov postihnutý nielen žlčník, ale aj pankreas. V dôsledku žlčníkových kameňov sa môže vyvinúť aj zápal pankreasu, ktorý je tiež sprevádzaný bolesťou.

Cholecystitída, čiže zápal žlčníka, je tiež možnou komplikáciou, ktorej vznik je v 95% prípadov spôsobený žlčníkovými kameňmi, ktoré upchávajú žlčovod. Cholecystitída je sprevádzaná silnou, ostrou bolesťou brucha, ktorá sa objavuje už pri nádychu, horúčkou, vracaním a zimnicou. V tomto prípade sa ľahko môže stať, že žlčník praskne, čo si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, aby sa predišlo ďalším komplikáciám.

Našťastie nie je častá, ale stojí za zmienku aj rakovina žlčníka. Žlčníkové kamene zvyšujú riziko vzniku rakoviny žlčníka. U väčšiny pacientov so žlčníkovými kameňmi sa rakovina žlčníka nevyvinie, ale pri nádorových ochoreniach žlče je oveľa vyšší počet tých, u ktorých boli predtým diagnostikované žlčníkové kamene.

 

Diagnostika a liečba žlčníkových kameňov

Na diagnostiku žlčníkových kameňov je k dispozícii niekoľko moderných nástrojov a metód. Z hľadiska testovania je najčastejšou metódou ultrazvuk brucha. Ultrazvuk je relatívne dobrá zobrazovacia metóda, ale nie je nevyhnutne najúčinnejšia pri kameňoch v spoločnom žlčovode. Na detekciu kameňov v tejto oblasti sú k dispozícii oveľa špecializovanejšie vyšetrovacie metódy.

Vyšetrenie sa môže vykonať aj pomocou tzv. endoskopickej retrográdnej cholangiopankreatografie (ERCP). Jej veľkou výhodou je, že nejde len o vyšetrovaciu metódu, ale môže byť aj liečbou. Pri tomto vyšetrení lekár zavedie ohybnú trubicu s kamerou cez ústa až do tenkého čreva, špeciálnou značkovacou látkou označí žlčovod a ak obsahuje kamene, odstráni ich pomocou trubice. Táto metóda môže byť účinná proti kameňom v žlčovode, odstránenie kameňov v žlčníku si vyžaduje iný zákrok.

Do úvahy prichádza aj magnetická rezonančná cholangiopankreatografia, ale tá slúži už len na detekciu žlčníkových kameňov. Tu sa pomocou magnetickej rezonancie vytvára presný obraz vnútra tela. Táto metóda je menej nepríjemná a bezpečnejšia ako ERCP (Endoskopická retrogradná cholangio-pankreatografia), ale zvyčajne sa používa v prvom rade na stanovenie diagnózy.

Existuje aj možnosť endoskopického ultrazvuku, pri ktorom sa žlčovod mapuje – pomocou ultrazvuku – zavedením trubice.

Pri liečbe žlčníkových kameňov je hlavnou otázkou, či je vôbec potrebné ich liečiť. V mnohých prípadoch sú úplne asymptomatické, nespôsobujú problémy, takže ich nie je nevyhnutne potrebné liečiť. Keď však začnú produkovať príznaky, určite je vhodné vyhľadať lekára.

Liečba často prebieha chirurgicky. Pri laparoskopickej cholecystektómii lekár chirurgicky odstráni žlčník. Pri tomto zákroku lekár urobí malý rez na bruchu, cez ktorý vyšetrí žlčník kamerou a potom ho odstráni cez iný rez.

Hoci existuje možnosť medikamentóznej liečby, len liekmi trvá mesiace, ak nie roky, kým problém zmizne. Zákroky na žlčníku sú pomerne rutinné a vyspelé, takže môžu byť vhodnejšie.

 

Dá sa predísť žlčníkovým kameňom?

Aj keď sa tvorbe žlčníkových kameňov nedá vyslovene zabrániť, vhodnou, zdravou stravou a vyhýbaním sa niektorým potravinám sa dá výrazne znížiť pravdepodobnosť ich vzniku. Mnoho potravín a životný štýl zohrávajú veľkú úlohu pri vzniku žlčníkových kameňov.

Podľa jednej štúdie môže byť strava bohatá na vlákninu veľkou pomocou proti vzniku žlčníkových kameňov. U žien, ktoré konzumovali viac vlákniny, bolo potrebné odstrániť žlčník o 6% menej často ako u tých, ktoré mali stravu s nižším obsahom vlákniny. Iná štúdia zistila súvislosť medzi častejšou konzumáciou orechov a menším počtom odstránení žlčníka.

Mastná strava môže tiež prispieť k tvorbe žlčníkových kameňov. Štúdia s názvom “Súvislosť medzi stravou a žlčovými kameňmi cholesterolu a pigmentu u pacientov po cholecystektómii” skúmala vzťah medzi stravovacími návykmi a tvorbou rôznych typov žlčníkových kameňov u kórejskej populácie. (2)

Podľa štúdie publikovanej v časopise Medicine v júli 2019 môže zvýšená konzumácia zeleniny a ovocia môže znížiť riziko vzniku žlčníkových kameňov.(3) Veľa zeleniny a ovocia môže znížiť hladinu cholesterolu, čo je kľúčový bod pri žlčníkových kameňoch, zvyšuje príjem vlákniny, čo je tiež účinné, a môže znížiť konzumáciu tukov, pretože ak sa dokážeme dobre nasýtiť týmito potravinami, budeme mať menšiu chuť na mastnejšie jedlá. Ak hľadáte účinnú žlčníkovú diétu, nemusíte chodiť ďaleko, z nášho článku sa dozviete, čo je vhodné konzumovať pre zdravý žlčník.

 

Vedecké zdroje:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459370/
2. https://jhpn.biomedcentral.com/articles/10.1186/s41043-017-0116-y
3. https://journals.lww.com/md-journal/fulltext/2019/07120/Fruits_and_vegetables_consumption_and_the_risk_of.64.aspx