Jablko a jeho liečivé účinky | Malus domestica
Samotné jablko je plodom stromu nazývaného jabloň. Existuje mnoho druhov a vo väčšine prípadov ide o plody s okrúhlym tvarom; sfarbenie je spravidla buď červené, zelené alebo žlté, no i v tomto prípade hovoríme iba o základných farbách.
Za pravlasť jablka, ktoré zaraďujeme do ovocného druhu jadrovín, sa považuje juhozápad Číny. Jabloň je najstaršou kultúrnou rastlinou, patriacou do čeľade ružokvetých. Pravdepodobne mutáciou a krížením divo rastúcich druhov vznikli prvé jedlé kultúrne odrody s veľkými plodmi.
Význam pre zdravie:
- vďaka obsahu vitamínu C udržuje imunitný systém v kondícii, aby zneškodnil útočiace baktérie a vírusy. Týka sa to aj voľných radikálov v podobe škodlivých ultrafialových lúčov a toxických látok zo životného prostredia
- dezinfikuje ústnu dutinu
- pravidelná konzumácia pomáha liečiť pečeňové a žlčníkové ochorenia, reumatizmus, dnu a celkovo rýchlejšie sa zotaviť po chorobe
- diabetici ocenia jeho schopnosť regulácie hladiny cukru v krvi
- kyseliny v jablku regulujú kyslosť žalúdka
- má čistiacu schopnosť, ktorá sa prejaví predovšetkým pri zápche
- kvercetín obsiahnutý v jablku zabraňuje tvorbe rakovinových buniek
- pektín zase znižuje hladinu cholesterolu a chráni tak žily a tepny pred kôrnatením
- chráni mozog pred Alzheimerom a Parkinsonom
- horúca šťava z jabĺk rozpúšťa a reguluje hlieny, je účinná proti horúčke
- jablkové pyré slúži ako liek pri žalúdočných a črevných kataroch, najmä u malých detí
- podusené jablká zmiešané s olivovým olejom sa odporúča prikladať na zle sa hojace rany
Význam pri chudnutí
Jablká povzbudzujú peristaltiku (svalové kontrakcie hrubého čreva), pomáhajú telu zbaviť sa jedov a za pomoci kyseliny jablčnej rozkladajú zvyšky tukov v telesných bunkách. Ak si ho dáme pred jedlom, pomôže udržať našu hmotnosť na uzde.
Zaujímavosť: Na svete existuje viac než 7000 odrôd jabĺk. Môžete tým pádom každý deň ochutnať inú odrodu a po dobu viac než 19 rokov nebudete jesť rovnakú odrodu 2x.
Podľa kresťanskej tradície Eva v Raji odtrhla jablko a spolu s Adamom ho zjedli. Potom boli za trest vyhnaní z Raja. V knihe Genezis sa však hovorí o ovocí stromu, ktorý leží uprostred Raja a jabloň ani jablko sa tam nespomína. Keďže na Blízkom východe sa jablone nevyskytovali, autor Genezis pravdepodobne nepísal o jablku, ale o inom ovocí. Je dosť možné, že išlo o figovník, keďže po požití ovocia sa prikryli figovými listami. Samotný výraz „jablko” sa dostal asi až do latinského prekladu Biblie ako slovná hračka (malum = jablko / malus = zlý).
Bibliografia:
http://zelovoc.nazdravie.sk/sk/ovocie/jablko/60/
Táto bylinka sa nachádza aj v našom produkte Clean Inside.