Detoxikácia pečene: čo, kedy a ako

Žiaľ, o tomto procese koluje veľa mylných predstáv, preto je dôležité vedieť, na čo je dobrá – ale hlavne – na čo nie je dobrá detoxikácia pečene. Detoxikácia tohto orgánu stojí na predpoklade, že občasná očistná kúra umožní pečeni, aby lepšie vykonávala svoju funkciu. Otázkou však je, či je to skutočne tak.
Väčšina z nás o pečeni vie iba toľko, že tento orgán má zodpovednosť za detoxikáciu tela, odbúravanie toxínov prichádzajúcich do organizmu. No ak pečeň vykonáva rozklad toxických látok, tak prečo by sme mali detoxikovať aj samotnú pečeň? Prečo ju nenecháme vykonávať svoju prácu?
Detoxikácia pečene – na čo vlastne nie je dobrá?
Snáď najväčším problémom tohto typu detoxikačnej kúry je úplne falošný obraz, ktorý o nej máme, a v dôsledku toho nesplniteľné výsledky, ktoré od nej očakávame. Mnohí si myslíme, že očistou pečene dokážeme napraviť následky náročnejšieho víkendu alebo dokonca dlhoročného škodlivého životného štýlu pomocou niekoľkodňovej či niekoľkotýždňovej zmeny stravovania a životného štýlu.
Bohužiaľ, bez ohľadu na to, ako veľmi to môže sklamať, musíme prijať, že pečeň takto nefunguje. Pokiaľ máme teda v súvislosti s jej očistou takéto očakávania, budeme sklamaní.
Ak je naším cieľom regenerácia pečene, môžeme sa upokojiť – tento orgán totiž dokáže regenerovať sám seba. Robí to tak, že poškodené bunky nahrádza novými, zdravými bunkami. Samozrejme, toto neplatí v prípade extrémneho poškodenia. Existuje bod, kedy je poškodenie už nezvratné – a v takom prípade, žiaľ, nepomôže žiadna zázračná diéta.
Ak chceme chrániť pečeň pred infekciami, napríklad vírusmi hepatitídy (zápal pečene spôsobený vírusmi), samotná detoxikácia nie je skutočným riešením. Rovnako nemôžeme očakávať významné účinky ani pri liečbe problémov spôsobených stukovatením pečene (steatóza = stukovatenie, hromadenie tuku v pečeni) alebo nadmerným konzumovaním alkoholu.
Ale na čo teda detoxikácia pečene naozaj slúži – a ako ju robiť správne?
Ak je naším cieľom ochrana pečene, najviac jej pomôžeme tým, že ju nebudeme zbytočne zaťažovať. Prostredie, v ktorom žijeme, a potraviny, ktoré konzumujeme, sú plné toxických látok, ktoré sa dostávajú do nášho tela. Naša pečeň ich do určitej miery zvládne spracovať. Ak však pečeň popri „bežnom“ prísune toxínov zaťažujeme aj inými spôsobmi – napríklad nadmernou konzumáciou alkoholu, infekciami, nezdravým životným štýlom – môžeme jej tým ublížiť. V dôsledku toho sa poškodzujú tkanivá a pečeň prestáva efektívne vykonávať svoju funkciu. Preto je hlavným cieľom prevencia a udržiavanie zdravého stavu.
Keďže pečeň sa dokáže obnovovať na bunkovej úrovni, najlepším riešením je vyhýbať sa tomu, čo ju nadmerne zaťažuje.
● Odporúča sa napríklad vyhýbať sa alkoholu. U mužov to znamená maximálne dve pivá alebo dva poháre vína denne, u žien približne polovicu tejto dávky.
● Rovnako si dajme pozor na bezpečný pohlavný styk – používajme kondóm, najmä ak často striedame partnerov.
● Povedzme nie drogám. Hoci samotné drogy zaťažujú pečeň, ich najväčšie riziko spočíva v šírení infekcií spoločným používaním injekčných striekačiek.
● Ak je to možné, zvážme, či je skutočne nutné užiť liek. Lieky síce môžu byť veľmi účinné pri rôznych zdravotných ťažkostiach, no často predstavujú pre pečeň veľkú záťaž. To neznamená, že máme kategoricky odmietnuť lieky – takým prístupom by sme si mohli skôr uškodiť. No nie pri každom probléme musíme ihneď utekať do lekárne, najmä ak máme možnosť pomôcť si zmenou stravovania, životného štýlu a prírodnými produktmi.
Okrem toho sa oplatí ísť ešte hlbšie a zistiť, čo konkrétne našu pečeň poškodzuje – a aké zvyky či potraviny k tomu môžu nepriamo prispieť. Napríklad tým, že sa snažíme udržať si primeranú hmotnosť pohybom a zdravou stravou, zároveň chránime aj našu pečeň.
Ako sa dopracovať k samotnej detoxikácii pečene?
I napriek tomu, že ochranu pečene nemožno vyriešiť zázračnými prostriedkami, a taktiež sa neoplatí o tomto orgáne uvažovať tak, že v prípade jeho poškodenia ho opravíme, nemôžeme tvrdiť, že neexistujú také rastliny alebo činnosti, ktorými by sme prispeli k udržaniu jeho zdravia.
● Kurkuma: Kurkuma sa v Indii používa ako liek už celé stáročia. Jej aktívnou zložkou je kurkumín, ktorý dokáže napomáhať regenerácii pečene, odstraňovaniu rôznych kovov z organizmu, ako aj správnemu fungovaniu detoxikačných enzýmov. (1)
● Cesnak: Našťastie je cesnak súčasťou mnohých našich pokrmov. Jeho vysoký obsah selénu môže prispievať k tvorbe a funkcii enzýmov s antioxidačnými účinkami. Okrem toho môže byť účinnou zbraňou proti oxidačnému stresu, ktorý postihuje náš organizmus. (2)
● Olivový olej: Olej je vlastne tuk, ktorý škodí pečeni – tak prečo by sme mali konzumovať olivový olej? Tento olej je však druh „dobrého“ tuku. Okrem toho, že poskytuje prostredie, v ktorom sa môžu hromadiť toxíny, podľa niektorých štúdií môže dokonca pomôcť pečeni zbaviť sa „zlých“ tukov. Ďalšie výskumy ukazujú, že olivový olej znižuje ukladanie tukov v pečeni, zlepšuje metabolizmus tukov a podporuje zdravú funkciu pečene, najmä pri nealkoholovom stukovatení pečene (NAFLD) (3)
● Zelenina z čeľade kapustovitých: Sem patrí napr. brokolica, ružičkový kel, kel a karfiol. Tieto druhy zeleniny obsahujú veľké množstvo glutatiónu, ktorý aktivuje detoxikačné enzýmy pečene. Pod ich vplyvom môže tento orgán produkovať viac glukozinolátov, ktoré pomáhajú vylučovať z tela škodlivé toxíny a karcinogénne látky.
● Vlašské orechy: Vyššie spomenutá zelenina nepatrí medzi obľúbené pre každého, no našťastie príroda ponúka riešenie aj pre týchto ľudí. Vlašské orechy sú taktiež výborným zdrojom glutatiónu, navyše obsahujú aj omega-3 mastné kyseliny. Okrem toho v nich nájdeme aj aminokyselinu nazývanú arginín, ktorá môže byť účinná pri detoxikácii pečene – najmä pri vylučovaní amoniaku z tela.
Nezabudnime ani na dôležité vitamíny
Vitamíny C, D a B: Ak chcete na zdravie pečene myslieť vo všeobecnejšej rovine, oplatí sa konzumovať potraviny, ktoré obsahujú vitamíny C, D a B. Vitamín C je zároveň antioxidant, ktorý pomáha chrániť pečeň pred hromadením tukov. Vitamín D môže pomôcť v boji proti infekcii hepatitídy typu B – preto v prípade tejto choroby určite dodržiavajte pokyny svojho lekára. Vitamíny skupiny B môžu napomáhať v boji proti ochoreniam pečene v ich počiatočných štádiách, alebo prispieť k ich zvráteniu.
Očista pečene zmenami biorytmu – jedna z ďalších možností
Výdatný spánok
Ide o činnosť, ktorú netreba zvlášť propagovať, aby bola populárna. Naše telo potrebuje minimálne 8 hodín spánku denne, pretože zatiaľ čo spíme, organizmus má možnosť využiť viac energie na regeneráciu a detoxikáciu. Môžeme konzumovať akokoľvek zdravé jedlá – nič nám to nepomôže, ak telu neposkytneme čas na ich spracovanie.
Fyzická aktivita
Ak je naším cieľom detoxikácia pečene, výbornou voľbou môže byť intenzívne potenie sa počas fyzickej námahy. Môžeme cvičiť, venovať sa náročnejšej joge alebo chodiť do sauny. Počas potenia sa toxíny vylučujú z tela cez pokožku, avšak veľmi dôležité je dbať na dostatočnú hydratáciu a dopĺňanie stratených minerálnych látok.
Pre našu pečeň platí obzvlášť, že jej najviac pomôžeme tak, že ju necháme robiť si svoju prácu. Nepreťažujme ju nezodpovedným životným štýlom alebo nadmernou konzumáciou alkoholu. Mnohým ľuďom môže byť náročné zapamätať si všetky diéty a odporúčania na podporu zdravia čriev, kardiovaskulárneho systému, žlčníka či iných orgánov.
V prípade detoxikácie sa však môžeme pokojne zamerať na ostatné orgány a celkové zdravie. Tým, že sa vyhýbame obezite, chránime aj pečeň. Vďaka zdravej strave sa do organizmu dostáva menej toxínov – tým pádom chránime aj ostatné orgány – a pečeň tak nemusí pracovať nadmerne.
Vedecké zdroje:
1. https://examine.com/supplements/curcumin/
2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5551541/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29141573/