Humínové kyseliny – chýbajúci článok v zdravej výžive

Liečivé účinky humínových kyselín sú známe už po stáročia. Dlho sa používali ako prírodné antivírusové prostriedky a alternatívne antibiotiká. Štúdia „Humínové kyseliny“ skúma ich biologické vlastnosti a potvrdzuje ich potenciál pri podpore imunity a antivírusovej ochrane. (1)

Ich priaznivé účinky objavila moderná veda približne v polovici 60. rokov 20. storočia. V posledných rokoch sa výskum účinkov humínových kyselín a objavovanie ich mechanizmu stali dynamicky sa rozvíjajúcou oblasťou zdravotníckych vied.

Dnes sa už nemôžeme úplne spoliehať na výživovú hodnotu konzumovaných potravín, najmä ovocie a zelenina sú chudobnejšie na vitamíny, minerály a antioxidanty, pretože po zavedení intenzívnej poľnohospodárskej výroby rastliny čoraz viac vyťahujú mikroelementy zo zeme. Tieto sa už prirodzene úplne nenahrádzajú, takže pôda vo svete sa zdá byť vyčerpaná.

Nedostatok mikroelementov sa následne prejavuje aj v ľudskom organizme, ktorý je na konci potravinového reťazca. Podľa niektorých výskumníkov je to práve nedostatok mikroelementov, ktorý spôsobuje čoraz častejší výskyt a šírenie takzvaných civilizačných ochorení (napríklad alergie, stres, rôzne problémy s imunitným systémom, zhubné nádory, obezita, cukrovka ako aj doteraz neznáme choroby).

Nedostatok mikroelementov a minerálnych látok v organizme predovšetkým bráni fungovaniu enzýmov a zhoršuje účinok vitamínov. Konzumácia rôznych vitamínových prípravkov môže byť dokonca úplne neúčinná, ak v organizme chýbajú potrebné mikroelementy.

Vitalita, pôvodne minerálnymi látkami bohatá pôda, sa zachovala len v hlbších vrstvách zemskej kôry vo forme humusových látok a vďaka rozšíreniu nových biotechnológií sa stala prístupnou pre nás.

Rôzne druhy humínových kyselín vznikajú počas niekoľkomiliónového rozkladu rastlinnej biomasy. Počas tohto procesu sa mŕtve rastlinné materiály premieňajú na výživné látky, ktoré sú pre živý organizmus veľmi využiteľné. Najväčší podiel biomasy tvorí humus. V poľnohospodárskej výrobe sú humínové kyseliny nositeľmi pozitívnych účinkov, ktoré sú spôsobené humusovými látkami, ktoré tvoria chemickú skupinu látok dobre definovateľnú v chemickom zmysle.

Prirodzene získané humínové kyseliny obsahujú celú škálu minerálnych látok, aminokyselín a mikroelementov, všetky tieto sú biologicky dobre využiteľné vo forme, ktorú organizmus dokáže vstrebávať. Preto sa mikroelementy dôležité pre ľudský organizmus lepšie vstrebávajú a využívajú než v ich anorganickej forme. Po absorpcii môžu pôsobiť biologické účinky humínových kyselín, ako aj ich antivírusové a antibakteriálne účinky.

Časť humínových kyselín, ktorá sa dostane do organizmu, sa vstrebáva a následne pôsobí antivírusovo, katalyticky pri výrobe energie, imunostimulačne a detoxikačne, čím prispieva k očiste organizmu.

Iná časť ostáva v tráviacom systéme, kde humínové kyseliny dokážu odstrániť hnačku a iné poruchy trávenia. Prospešné humínové kyseliny vytvárajú tenkú gélovú vrstvu na sliznici čriev, ktorá chráni pred infekciami a toxínmi. V prípase poškodenia alebo zápalu črevných klkov a epitelu podporujú rýchle hojenie. Vďaka gélovej vrstve sa znižuje vplyv patologických impulzov na periférne nervy v črevách, čím sa zmierňuje bolesť a obnovuje normálny pohyb čriev.

 

Humínové kyseliny – ďalší dôležitý účinok

Humínové kyseliny majú aj ďalšiu významnú vlastnosť – pri ich použití organizmus selektívne vylučuje iba toxíny a nadbytočné minerály. Pri bežnom dávkovaní neovplyvňuje vnútornú rovnováhu živín v organizme.

Humínové kyseliny inhibujú rast patogénnych baktérií v tráviacom trakte, podporujú funkciu črevnej mikroflóry a regulujú jej rovnováhu. Zároveň udržiavajú niektoré živiny v využiteľnom stave, pričom viažu a vylučujú toxíny, ktoré sa dostali do organizmu z vonkajšieho prostredia a tam sa nahromadili. Štúdia „Účinnosť humínových kyselín pri otravách“ poukazuje na ich schopnosť podporovať detoxikáciu organizmu a elimináciu škodlivých látok. (2)

V medzinárodnej odbornej literatúre sa uvádzajú nasledujúce významné fyziologické účinky humínových kyselín, ktoré sú dôležitou zložkou detoxikačnej kúry ToxiClean®:

➤ Antioxidačný účinok: Vďaka svojim špecifickým vlastnostiam dokážu humínové kyseliny udržiavať chemickú rovnováhu v organizme. S mimoriadnou účinnosťou viažu voľné radikály, ktoré sú príčinou mnohých ochorení. Voľné radikály môžu poškodiť štruktúru bielkovín a DNA molekúl v organizme, čo môže viesť k poškodeniu genetického kódu buniek a predstavuje zvláštne riziko pri vzniku rakoviny. To je veľmi dôležité, pretože niektoré epidemiologické štúdie naznačujú významný nedostatok antioxidantov v populácii Zeme.

➤ Zvyšovanie účinku enzýmov: Enzýmy a vitamíny zohrávajú základnú úlohu v činnosti ľudského organizmu. Podieľajú sa na tvorbe energie, rôznych metabolických procesoch a syntéze buniek. Humínové kyseliny prispievajú k procesu enzýmovej aktivity.

➤ Proti-stresový účinok: Humínové kyseliny ovplyvňujú účinok stresových hormónov – adrenalínu a noradrenalínu – produkovaných nadobličkami. Vysoká úroveň týchto hormónov naznačuje intenzívny stres. Humínové kyseliny viažu nadbytočne produkované hormóny, čím zabraňujú ich prieniku do buniek a zvyšovaniu ich aktivity.

➤ Vírusové účinky: Vírusové účinky humínových kyselín sú známe už dlho v ľudovej medicíne. Humínové kyseliny sú pravdepodobne jedným z najsilnejších prírodných antivírusových činidiel.

➤ Účinok na bunkovej úrovni: Zvyšujú priepustnosť bunkovej membrány, čím pomáha prechodu anorganických minerálnych látok cez bunkovú membránu.

➤ Chelátový účinok: Humínové kyseliny viažu dôležité minerálne látky v prírode jedinečným spôsobom, ľahko vymeniteľnou formou (chelátová väzba), tzn. viažu mikroelementy tak, že sa menia na organické zlúčeniny, ktoré sa následne dostávajú do buniek.

➤ Využitie minerálnych látok: Zabezpečujú optimálny príjem minerálnych látok pre organizmus tak, že pravdepodobne spomaľujú príjem nadbytočných látok a podporujú príjem tých, ktoré sú prítomné v menších množstvách.

➤ Detoxikačný účinok: Vďaka svojej chemickej štruktúre sú humínové kyseliny schopné interagovať takmer so všetkými zlúčeninami. V organizme dokážu vytvárať nerozpustné väzby s toxickými látkami, ktoré sa dostali do tela napríklad počas rádioterapie alebo chemoterapie, s toxickými ťažkými kovmi a rádioaktívnymi látkami a vylučujú ich z tela.

➤ Imunostimulačný účinok: Podporujú činnosť imunitného systému, stimulujú tvorbu protilátok a zlepšujú aktivitu bielych krviniek.

➤ Regenerácia pečene: Podporujú regeneráciu pečeňových buniek, zlepšujú funkciu pečene a pomáha predchádzať niektorým pečeňovým ochoreniam.

➤ Antibakteriálny účinok: Stimulujú činnosť prospešných baktérií, čím inhibujú rast škodlivých baktérií.

➤ Protizápalový účinok (napr. pri zápaloch kĺbov)

➤ Účinok na tvorbu červených krviniek: Niektoré výskumy naznačujú, že zvyšujú kapacitu červených krviniek na prenos kyslíka, čím zlepšujú celkovú pohodu a zvyšujú vitalitu.

Pre udržanie zdravia je najlepším riešením, ako vždy, príroda, ktorá vyvinula prírodné humínové kyseliny, ktoré sú dnes vďaka pokročilým biotechnológiám dostupné aj pre vás.

Ak máte záujem o tému detoxikácie, dozviete sa viac o našom humínovom doplnku stravy na očistu pečene, alebo si prečítajte ďalšie užitočné články.

 

Vedecké zdroje:
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26952503/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37109500/