Spôsoby očisty čreva v záujme ich detoxikácie

Spôsoby očisty čreva sú rôzne, no cieľ majú spoločný. Tým je ochrana zdravia.

Skôr, ako by sme začali rozoberať tému možných dostupných metódach, môže u každého oprávnene vyvstať nasledovná otázka. Prečo môžu byť spôsoby očisty čreva a znalosti o nich vôbec užitočné. A pokiaľ áno, aké sú to? Podstatou črevného detoxu je to, aby sme s menším pričinením odstránili toxické látky, ktoré sa v nich postupne nahromadili. Prostredníctvom potravy a okolitého prostredia do organizmu neustále vnikajú toxíny a škodliviny. Tie následne pečeň rozkladá a posúva do čriev s tým cieľom, aby ich vyprázdnili spolu so stolicou. 

Nedá sa však vylúčiť, že to tak dopadne zakaždým takto jednoducho. Spomínané toxicity sa totiž môžu hromadiť v črevách, odkiaľ vstrebaním vďaka funkcii čreva a jeho povrchu prenikajú naspäť do nášho obehu. Takto v podstate v tele postupom času vznikajú čoraz väčšie usadeniny toxických látok. A práve na tento problém vie ponúknuť riešenie detoxikácia črevného systému. Jej podstatou je, aby boli škodliviny, ktoré nevyšli spolu so stolicou, vyplavené z čriev. Princíp funguje podobne ako čistenie odpadových a kanalizačných potrubí, samozrejme so sofistikovanejšími metódami a väčšou starostlivosťou.

Očista čriev – kedy a u koho ju vykonať?

Náznakov toho, že by organizmu už skutočne detoxikačná kúra prospela, je hneď niekoľko. Pokiaľ všeobecne pociťujeme únavu a vyčerpanosť, je pravdepodobné, že na pozadí týchto stavov je skutočnosť, že telo musí vynaložiť extra energiu na odstránenie nahromadených toxínov. 

V prípade problémov s pokožkou, ako sú napríklad hoci aj vyrážky a iné, môže to tiež znamenať, že nadišiel čas detoxu. Pokožka našej tváre, čiže pleť, je totiž vynikajúcim indikátorom zdravia našich vnútorných orgánov. 

Tráviace ťažkosti by mohli tiež naznačovať, že náš črevný systém cíti potrebu vylúčiť škodliviny. V súvislosti s tým je tiež možné, že príčinou sťaženej koncentrácie a porúch pozornosti sú taktiež ťažkosti s trávením. Je to preto, že črevá nedokážu absorbovať správne množstvo vitamínov z prijatej potravy, ktoré potrebujú pre normálne fungovanie nervov. 

Z tohoto dôvodu je teda naozaj vhodné aplikovať spôsoby očisty čreva, aspoň každých šesť mesiacov. A to najlepšie na jar a na jeseň. Po zimnom nedostatku vitamínov totiž opäť začneme konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie. Takže dôvodom je to, aby sa črevá na túto úlohu pripravili a aby čo najefektívnejšie absorbovali cenné živiny. Podobne je to s očistou aj na jeseň. Tá umožňuje organizmu vykonať prípravy na zimu. Zbaví ho nevhodných látok, ktoré v našom črevnom systéme ostali po prípadných letných festivaloch a záhradných osláv.

Radikálnejšie spôsoby očisty čreva

Ako vyčistiť črevá? Niežeby to príliš veľa osôb nadchlo, ale existujú aj serióznejšie metódy na očistu čriev, ako sú diéty. Jednou z takýchto opcií je klystír (napr. pred kolonoskopickým vyšetrením, ľudovo nazývaným vyšetrením zrkadlom). Je to z dôvodu, aby boli črevá skutočne čisté a vyprázdnené a aby lekár získal čo najjasnejší obraz o situácii vo vnútri. Ak nás trápi veľmi silná zápcha a ani laxatíva (preháňadlá) už nepomáhajú, ešte stále je tu riešenie, klystír. 

Podstata tejto metódy spočíva v tom, že odborný lekár špecialista na premývanie čriev, ich premyje niekoľkými litrami vody. Tú tam dostane prostredníctvom hadičky zavedenej do konečníka. Použitá voda príležitostne obsahuje primiešaný prášok z liečivých rastlín, alebo hoci aj kávu.

Ak človek k tomu pristupuje s hanbou a radšej by vyššie uvedený postup urobil v pohodlí doma, neodporúčame to. Toto čistenie čriev doma môže byť mimoriadne nebezpečné v prípade nedostatku sterilného zdravotníckeho vybavenia určeného na tento účel. Hlavne pri absencii odborných znalostí. Preto takéto zásahy zverme vždy do rúk odborníkov. 

Keď ste však skutočne odhodlaní a túžite po spôsobe trochu serióznejšom, než je diéta, skúste jedno riešenie. Vypite pohár vlažnej slanej vody ráno a večer, pokiaľ je to možné, nalačno (vyhľ. očista čriev slanou vodou). Takáto voda dobre prepláchne črevá a tiež prípadne pomáha zmierniť silnejšiu zápchu. Netreba snáď ani dodať, že spomínanú vodu pite tak, aby ste toaletu mali na dosah.

Všeobecne známa metóda na čistenie čriev: ľanové semienka

Keď nás prešla chuť na radikálnejšie zásahy a predsa len zostaneme pri šetrnejších a jemnejších spôsoboch. Skvelú voľbu ponúkajú aj ľanové semienka. Jednoducho preto, že mimoriadne dobre prečisťujú črevný systém. 

V prípade, že ich chcete konzumovať práve pre tento účel, tak najlepšie mleté. Výborným doplnkom k dobrým raňajkám je napríklad lyžička mletých ľanových semienok primiešaná do kelímku kefíru. Štúdie predpokladali, že mimoriadne prospešnou vlastnosťou ľanových semien je, že v črevách doslova narastú, naboptnajú. Pomáhajú tak stolici zdravo napredovať, čím vlastne vyčistia črevá. 

Ľanový olej taktiež zdravý, nakoľko obsahuje veľa omega-3 mastných kyselín. Ak je našim cieľom vyslovene prečistiť črevo, mali by sme zostať pri mletej forme siemien. Tu je totiž okrem obsahu dôležitý aj objem a textúra. Dôležité je namlieť si vždy iba také množstvo, aké skonzumujete, pretože ľanové semienko krátko po pomletí stráca zo svojej účinnosti.

Všeobecné zlaté pravidlo: veľa piť

Hlavný dôraz v tomto prípade patrí čistej vode. Samozrejme, že na preplach čriev potrebujeme veľké množstvo tekutiny. Tá pomôže tiež zabezpečiť hladkú a rovnomernú cestu stolice a vyplaviť škodlivé látky z čriev. Navyše, pravdepodobne všetci radšej prijmeme toľké množstvo tekutín ústami a obávaný klystír ponecháme pre najpálčivejšie prípady. Podľa odborníkov ľudské telo potrebuje v záujme prečistenia čriev minimálne 2 litre tekutín denne, no nebude na škodu, ak ich vypijeme aj viac. 

Vláknina – kráľovná všetkých metód čistenia čreva

Na mnohých miestach sme už mohli čítať o dôležitosti príjmu správneho množstva vlákniny, a veru nie náhodou. Vláknina tvorí nestráviteľnú súčasť stravy, no jej nevyhnutnosť pre zdravú funkčnosť čriev nemožno poprieť. Napomáhajú premene stolice na správnu textúru a tým účinne spolupracujú na prirodzených detoxikačných procesoch nášho tela. 

Vláknina, nakoľko reguluje rýchlosť, akou potrava, ktorá netransformovala ešte na stolicu, prechádza črevami. Tak pomáha udržať hladinu cholesterolu a dôkladne stráviť prijaté živiny. Okrem toho doslova vymetie črevá, pretože pri prechode cez hrubé črevo dokáže zoškrabať zoskupené toxické látky. Vyhľ. najlepšia očista hrubého čreva. Týmto spôsobom tie vlastne opúšťajú organizmus spolu so stolicou.

Črevný detox pomocou liečivých rastlín

Ani samotná detoxikácia čriev nie je témou, o ktorej by sme mohli povedať, že na ňu príroda neponúka žiadne riešenie. Čo sa toho týka, môžeme si dokonca aj vyberať. Na detoxikáciu odporúčame hneď niekoľko liečivých rastlín, ktoré pomôžu účinne odstrániť škodliviny nahromadené v črevnom systéme (vyhľ. čaj, na čistenie čriev, nápoj na prečistenie čriev, očista čriev bylinkami). 

Koreň ibišteka, psyllium a aloe vera môžu mať všetky očistný účinok. Alebo múka zo šupiek semien skorocelu. Vďaka svojmu laxatívnemu účinku dokážu naštartovať metabolizmus.

Rovnako odporúčame vyskúšať aj zázvor, pretože pomáha pri trávení. Môžeme ho konzumovať ako čaj, alebo dokonca primiešať do iných nápojov. 

Skvelým doplnkom procesov čistenia čriev sú aj chia semienka. Vďaka tomu že obsahujú omega-3 mastných kyselín pomáhajú nielen vyčistiť črevný trakt od nahromadených toxícíd. Sú tiež výborným zdrojom vlákniny. Vzhľadom na to, že chia semienka absorbujú veľké množstvo vody, dbajte na to, aby ste ich konzumovali až keď z nich vznikne gélovitá hmota. Treba ich vopred namočiť. V suchom stave odoberajú vodu zo sliznice hrdla, tam môžu priľnúť a človek sa začne dusiť.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6567199/

https://www.healthline.com/health/natural-colon-cleanse