Obnova pečene po opici – prírodné metódy na pomoc
Mnoho ľudí si myslí, že nevoľnosť na druhý deň po konzumácii alkoholu, ľudovo nazývaná kocovina, či opica, je priamym dôsledkom nadmerného pitia. Toto je však všeobecne mylná predstava. Príznaky opice môže pociťovať každý, kto počas predchádzajúceho večera vypil viac ako dva alebo tri nápoje. To preto, že príznaky sa často prejavujú najviac u tých, ktorí pravidelne nepijú alkohol. Obnova pečene po opici je však dôležitá aj v prípade miernych a silných príznakov. Pozrime sa na to, aké domáce praktiky a prírodné liečebné metódy sú k dispozícii na podporu regenerácie pečene.
MNOHOSTRANNÉ FUNKCIE PEČENE
Pečeň je najväčšia žľaza v ľudskom organizme, ide o jediný vnútorný orgán, ktorý dokáže regenerovať sa. Väčšina z nás si ju predstavuje ako najdôležitejší orgán zodpovedný za detoxikáciu, no pečeň zastáva omnoho viac – takmer 500 funkcií. Hrá kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní metabolických procesov (uhľohydráty, bielkoviny, tuky), ako aj pri trávení, nakoľko vylučuje žlč. Tento orgán zodpovedá za filtráciu a odbúravanie škodlivých látok (okrem iného aj baktérií, liekov, alkoholu, chemikálií), ktoré sa dostávajú do nášho organizmu. Produkuje bielkoviny, enzýmy a hormóny, ktoré naše telo používa na boj proti rôznym ochoreniam a infekciám. Pôsobí tiež ako zásobáreň vitamínov, pričom vitamíny A, D a B12 rozpustné v tukoch sú uložené v pečeni, kým sa nespotrebujú.
VPLYV ALKOHOLU NA PEČEŇ
Absorpcia skonzumovaného alkoholu sa začína už v žalúdku, veľká časť z neho sa dostáva do krvného obehu prostredníctvom stien tenkého čreva. Odtiaľ pokračuje do pečene, ktorá ho okamžite začne rozkladať. Pečeň je schopná spracovať približne 90% skonzumovaného alkoholu, pričom zvyšok sa z organizmu vylúči prostredníctvom pľúc, alebo vo forme moču bez toho, aby sa rozložil. Vzhľadom na to, že tento proces je pomerne dosť pomalý a množstvo alkoholu, ktoré môže pečeň naraz odbúrať, je obmedzené. Pri náhlom požití väčšieho množstva alkoholu v krátkom čase nespracované množstvo cirkuluje v krvnom obehu, čo má za následok stav omámenia, tzv. opilosti.
Čo robí alkohol s telom?
Množstvo alkoholu, ktoré je možné konzumovať bezpečne a bez následnej ujmy, je u každého človeka rozdielne. Alkohol pôsobí na každého inak a to v závislosti od jeho hmotnosti a pohlavia. Nakoľko organizmus žien obsahuje menšie množstvo vody, na rozdiel od mužov, bude koncentrácia alkoholu v krvi u nich v prípade požitia rovnakého množstva alkoholu vyššia. To spôsobí, že nápoj “udrie” u žien do hlavy omnoho skôr a tiež sa zvyšuje náchylnosť na poškodenie pečene.
Ako dlho sa regeneruje pečeň? Všetko závisí od miery jej poškodenia. Pečeň je schopná odbúrať asi 0,1 gramu alkoholu na kilogram telesnej hmotnosti za hodinu, čo zodpovedá hladine alkoholu v krvi asi 0,1%. Pokiaľ teda chceme konzumovať alkohol tak, aby sme nepreťažovali a nepoškodzovali pečeň, mali by sme množstvo a druh alkoholu voliť z hľadiska našich individuálnych schopností.
Koľko trvá regenerácia pečene? V prípade, že od konzumácie alkoholických nápojov upustíme nadobro, pozitívne príznaky tohto kroku budeme pociťovať postupne. Odvykanie od alkoholu je pomerne dlhý proces. Do jedného týždňa sa môže zlepšiť kvalita spánku, do 14 dní, teda vydržíme dva týždne bez alkoholu, ustúpia žalúdočné kyseliny. Taktiež sa upraví krvný tlak a nejaké to kilečko sa tiež môže stratiť. Do jedného mesiaca, či do dvoch sa zlepší celkový vzhľad pokožky a pečeň začne odbúravať prebytočný tuk.
ČO JE “OPICA”, KOCOVINA?
Tzv. opica, čiže kocovina, je stav, prejavujúci sa súborom nepríjemných symptómov, ktoré sa prejavujú niekoľko hodín po pití alkoholu. Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť hlavy, závrate, nevoľnosť, nechutenstvo, sucho v ústach, nepohodlie; ale aj slabosť, chvenie, podráždenosť, v krajnom prípade aj zvracanie.
Vymenované príznaky sa prejavia až keď hladina alkoholu v krvi začne klesať. Podľa niektorých odborníkov sa najhoršie príznaky objavia vtedy, keď táto hladina dosiahne nulu. Je však dôležité nedržať sa hesla – klin sa klinom vybíja, aby sa pečeň mohla sama zotaviť. Obnovu pečene po kocovine môžeme urýchliť aj množstvom domácich praktík. Prečítajte si niekoľko nasledovných, osvedčených prírodných liečebných metód, aby očista pečene od alkoholu prebehla čo najefektívnejšie. Prejavy detoxikácie od alkoholu sú u každého jedinca rôzne.
PRÍRODNÉ ÚČINNÉ LÁTKY NA OCHRANU PEČENE
Pestrec mariánsky: Rastlina je jedna z najlepších v kategórii bylinky na pečeň, pre je schopnosť regenerovať a chrániť tento orgán. V ľudovom liečiteľstve sa používa už po stáročia. Konzumácia pestreca je možná vo forme doplnku stravy, alebo aj čaju, ale v tejto forme sa jeho účinné látky uvoľňujú ťažšie. Silymarín obsiahnutý v rastline zabraňuje vstupu toxických látok do buniek posilnením bunkových membrán. Zvyšuje vylučovanie toxických látok z pečene, podporuje vývoj nových pečeňových buniek, regeneráciu poškodených buniek a tkanív. Ide o veľmi silný antioxidant, neutralizuje voľné radikály, chráni pečeň pred škodlivými oxidatívnymi účinkami.
Rakytník rešetliakový
Bylina s vynikajúcimi regeneračnými účinkami na pečeň, čistí ju, používa sa aj na zmiernenie abstinenčných príznakov od alkoholu.
Artičoka
Hlavnými účinnými látkami artičoky sú flavonoidy, horké látky a triesloviny. Podporuje regeneráciu pečeňových buniek, zvyšuje produkciu žlčových tekutín, stimuluje chuť do jedla, pôsobí proti kŕčom a podporuje odchod plynov z čriev. Z listov rastliny si môžeme pripraviť čaj, v surovom stave ju možno pridať do šalátov, alebo konzumovať ako prílohu. Bylina je tiež často prítomná ako jedna z účinných látok v rôznych liečivých prípravkoch.
Benedikt lekársky
Vynikajúco stimuluje trávenie, zlepšuje chuť do jedla, funkciu pečeňových buniek a má pozitívny vplyv na funkciu žlče. V prípade konzumácie spolu s pestrecom sa zvyšuje jeho účinok na ochranu pečene.
Zinok
Najdôležitejšou úlohou zinku je udržiavať integritu bunky ohraničujúcich blán, bunkových membrán a chrániť bunky pred oxidatívnym stresom. Zlepšuje schopnosť pečene regenerovať sa, zohráva úlohu v raste a delení pečeňových buniek, podporuje schopnosť detoxikácie pečene.
OBNOVA PEČENE PO OPICI – TIPY NA UĽAHČENIE REGENERÁCIE A ZMIERNENIE PRÍZNAKOV
Vitamín B
I napriek tomu, že vitamíny skupiny B neodstránia opicu, môžu však významne pomôcť jej príznaky. Zohrávajú dôležitú úlohu vo fungovaní samoliečebných procesov nášho organizmu, vrátane regenerácie pečene. Najlepšie je užiť prípravok obsahujúci komplex vitamínov B, pretože obsahuje všetky druhy spomínaných vitamínov. Ak ho chceme užiť v prírodnej forme, konzumujme pečeň, ryby, hydinové mäso, alebo necitrusové ovocie.
Zázvorový čaj
Zázvor, alebo ďumbier, je účinným liekom na nevoľnosť a rozbúrený žalúdok, ktoré sú spôsobené kocovinou. Nastrúhajte za náprstok zázvoru a potom zalejte zovretou vodou. Dochuťte trochou medu a nápoj účinne upokojí podráždený žalúdok a dokonca môže pomôcť stabilizovať zníženú hladinu cukru v krvi v dôsledku konzumácie alkoholu.
Hydratujte, to znamená voda, voda a ešte raz voda!
Alkohol má veľmi silný diuretický a vysušujúci účinok, preto počas jeho konzumácie naše telo dehydruje, čo spôsobuje bolesti hlavy, malátnosť a podráždenosť. Stupeň dehydratácie závisí od množstva vypitého alkoholu, schopnosti jedinca tolerovať alkohol a od celkovej úrovne hydratácie tela.
Pokiaľ už pred prípadnou konzumáciou alkoholu budeme myslieť na adekvátny príjem tekutín, v prvom rade vo forme vody, môžeme tak zmierniť nepríjemné príznaky opice. Najlepšie je striedať alkoholické nápoje s nealkoholickými nápojmi, napríklad vypiť pohár vody alebo džúsu po jednom pohári vína. Takto môžeme veľa urobiť v záujme zmiernenia symptómov straty vody nasledujúci deň. Pokiaľ sme tak neurobili, tak aspoň pred spaním si doprajme jeden – dva poháre vody, a nasledujúci deň začnime tiež pohárom čerstvej vody.
Horčík
Horčík vynikajúco poslúži pred, ale aj po požití alkoholu. Účinkom alkoholu sa znižuje hladina horčíka v našom organizme, čo môže so sebou prinášať príznaky, ako sú srdcová arytmia, svalové kŕče, celková slabosti, zhoršenie koncentrácie a podráždenosť. Môžeme ho doplniť pomocou výživových doplnkov vo forme kapsúl, alebo šumivých tabliet, alebo z prírodných zdrojov, ako sú napríklad zelené rastliny, ako je špenát, ale tiež konzumáciou olejnatých semien: orechy, oriešky, mandle, tekvicové jadierka.
Raňajky
Môže sa stať, že prvé hodiny po prebudení bude jedlo to posledné, čo nás napadne, no i napriek tomu sa odporúča zjesť aspoň niekoľko súst na raňajky. Konzumujme zložené uhľohydráty, ako napríklad celozrnný chlieb, ovsené vločky. Tieto totiž patria do skupiny pomaly vstrebávajúcich sa uhľohydrátov, takže sú schopné normalizovať hladinu krvného cukru. Dobrou voľbou je aj omeleta, či praženica z niekoľkých vajec, tiež varené vajíčka. Vajcia totiž dodávajú energiu, obsahujú cysteín, ktorý urýchľuje odbúranie toxických látok a ich vylúčenie z organizmu.
Ženšen
Ženšen nielenže pomáha bojovať s nevoľnosťou, jeho účinky sú omnoho všestrannejšie. Hodí sa na zvýšenie koncentrácie, liečbu únavy a vyčerpania. Vynikajúci antioxidant, nielen skvelý nástroj na regeneráciu pečene po alkohole, ale zároveň pomáha, aby nevznikli ochorenia pečene z dlhodobého hľadiska.
Kofeín a nikotín – vyhýbajte sa im!
Hoci je šálka horúcej, voňavej kávy pre mnohých súčasťou raňajšej rutiny, na druhý deň po konzumácii alkoholu je lepšie ju vynechať. Nápoje s obsahom kofeínu zvyšujú stratu vody, zvyšujú krvný tlak, čo práve zvyšuje príznaky opice. Nikotín zároveň zužuje cievy, a nejeden výskum preukázal, že naopak zhoršuje ťažkosti spôsobené pitím alkoholu. Štúdia z roku 2013, ktorej sa zúčastnili študenti vysokých škôl, zistila, že kombinácia fajčenia a konzumácie alkoholu výrazne zvyšuje šance výskytu vyššie vymenovaných ťažkostí a závažnosť príznakov.
UDRŽANIE ZDRAVIA PEČENE
V zdravom organizme dokáže aj pečeň vykonávať svoje úlohy správne a bez pomoci. Vplyvom niektorých ochorení, ako napríklad cukrovka – diabetes, vysoká hladina cholesterolu, nadváha, choroby spôsobené vírusom hepatitídy; rovnako napríklad aj nadmerná konzumácia alkoholu a liekov a syntetické látky v spracovaných potravinách, môžu dočasne alebo natrvalo narušiť ideálne funkcie pečene. V takýchto prípadoch možno podporiť jej fungovanie liečivými čajmi a inými prípravkami s liečivými účinkami.
Dôležité vedieť, že v prípade prítomnosti ochorenia žlčníka a pečene konzultujme so svojím ošetrujúcim lekárom skôr, než sa pustíme do akejkoľvek detoxikačnej kúry na ochranu pečene!
- Strava musí byť pestrá, mala by pozostávať z niekoľkých druhov potravín, a porcií ovocia a zeleniny
- Doprajme svojmu organizmu aspoň dva litre čistej vody denne
- Snažme sa o zvýšený príjem antioxidantov, zo stravy nemôžu chýbať ani doplnky stravy s obsahom vitamínov C, A a E
- Znížme konzumáciu alkoholu, vyhnime sa kocovine
- Už 2 – 3 nápoje denne dokážu spôsobiť poškodenie pečene, preto jej doprajme čas na obnovu a zaraďme si týždenne aspoň 3 – 4 dni bez alkoholu
Aby bola teda regenerácia pečene po alkohole najúčinnejšia, a aby sme sa z nepríjemnej kocoviny zotavili čo najrýchlejšie, je uvedomiť si zdravotné dôsledky konzumácie alkoholu a uvedomiť si aj to, že alkohol treba konzumovať s mierou, podľa schopnosti jeho tolerancie. Každému sa môže stať, že sa do takého stavu občas dostane, ale správnou predvídavosťou a použitím prírodných liečebných metód možno výrazne zmierniť nepríjemné príznaky a zároveň urobiť veľa pre zdravie tohto dôležitého orgánu.
Zdroje:
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1j
https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_alkohol_hat%C3%A1sa_az_emberi_szervezetre
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/10868/miert-veszelyesebb-az-alkohol-a-nokre
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/7-steps-to-cure-your-hangover-and-ginkgo-biloba-whats-the-verdict
https://www.aspenridgerecoverycenters.com/abstain-from-alcohol-to-repair-liver/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3517263/
https://www.healthline.com/health-news/addiction-what-hangover-cures-work-112913