Tenké črevo: stavba, úloha, liečba

Tenké črevo - 3D obraz

Tenké črevo (latinsky intestinum tenue) je možno jeden z tých vnútorných orgánov, ktorý netreba nejako obzvlášť predstavovať. Pravdepodobne asi každý vie, kde sa nachádza a tiež aj to, že zohráva dôležitú úlohu pri trávení. Leží medzi žalúdkom a hrubým črevom a je niekoľkonásobne skrútené, preto môže u dospelých dosiahnuť dĺžku až 5-6 metrov. To sa samozrejme môže líšiť v závislosti od jednotlivca.

Jednotlivé časti tenkého čreva – stavba

To, čo na tému vie najskôr asi väčšina odborníkov, je jeho stavba, štruktúra a presná úloha v procese trávenia. Z hľadiska svojej štruktúry ho delíme na tri hlavné časti: dvanástnik v tvare U (duodenum), jejunum (stredná časť t.č.) a nakoniec tzv. bedrovník (ileum). 

Prvým úsekom je dvanástnik, spojený so žalúdkom. Samotné duodenum rozdeľujeme na niekoľko podčastí, obklopuje pankreas. 

Stredná jeho časť, jejunum, je druhým úsekom orgánu a nachádza sa v ľavej hornej oblasti brušnej dutiny. Tvorí zhruba dve pätiny celkovej dĺžky spojenia jejunum a ileum. 

Ileum sa nachádza v dolnej štvrtine brucha, no presnú hranicu, ktorá by ho oddeľovala od slepého čreva, nemožno nejako konkrétne určiť. Bedrovník po niekoľkých metroch vyúsťuje do hrubého čreva.

Snáď najzaujímavejšou štrukturálnou vlastnosťou čriev je ich vnútorný povrch. Z vnútornej strany ich steny pokrývajú tzv. Kerckringove záhyby. Okrem toho sú vystlané črevnými klkmi a mikroklkmi, ktoré napomáhajú tráveniu tým, že výrazne zväčšujú povrch, ktorý možno využiť na vstrebávanie živín. Povrch čriev, ktorý dokáže prijímať živiny, sa vďaka klkom a záhybom zväčšuje na cca 200 m2. Predstavuje približne celkovú plochu približne 4 bytov, alebo hoci aj malej záhrady.

Na čo v podstate slúži tenké črevo?

Z hľadiska svojej funkcie je intestinum tenue zodpovedné najmä za oddelenie rôznych látok a vstrebávanie živín. Vedecké štúdie preukázali, že 90 % živín sa vstrebáva práve tu, a to v niektorej z troch hlavných častí, ktoré sme vyššie spomenuli. V dvanástniku sa prijatá potrava zmieša so žlčou a ďalšími enzýmami pochádzajúcimi z pankreasu, a následne jejunum pridáva ďalšie tráviace enzýmy. Intestinum tenue okrem chemického trávenia podporuje aj mechanicky správne vstrebávanie potravy. Vďaka svalovým stenám presúva a rozdrví potravu, čo umožňuje jej lepšie premiešanie s tráviacimi enzýmami (vyhľ. – funkcia).

Okrem toho tento nevyhnutný orgán trávi bielkoviny pomocou enzýmov, ktoré vylučuje pankreas. Rovnako tu sa pomocou žlče odbúravajú aj tuky, resp. taktiež aj uhľohydráty a rôzne vitamíny a minerálne látky pomocou výlučkov pankreasu. A hoci organizmus produkuje veľa rôznych tráviacich enzýmov, na trávení sa nepodieľajú výlučne tieto. Črevo obsahuje plno rôznych baktérií, ktoré symbioticky podporujú trávenie. Organizmus im zabezpečuje živiny a prostredie potrebné k prežitiu, tie tak pre zmenu podporujú tráviace procesy.

Ochorenia tenkého čreva a ich následky

Vzhľadom na to, že ide o veľmi zložitý orgán, môže vyvstať celý rad rôznych komplikácií. Bolo by tiež ťažké ich vymenovať, pretože zoznam rôznorodých ochorení nemá konca-kraja. Choroby tenkého čreva však možno rozdeliť do troch hlavných kategórií:

Zápalové a bakteriálne ochorenia

Väčšinou sú spôsobené nejakou bakteriálnou, vírusovou infekciou, no nevylučuje sa ani výskyt parazitov. Hoci sa príznaky môžu líšiť, bolesť pociťovaná v oblasti čriev, nadúvanie a hnačka sú zvyčajne najčastejšími. V prípade zápalových ochorení čriev stojí za zmienku Crohnova choroba, ktorá sama o sebe si vyžaduje jeden celkový článok. Ide o dlhodobé nepríjemné zápalové ochorenie čriev. Lekárska veda v súčasnosti nepozná príčinu jej vzniku a nevie ju ani vyliečiť. V súčasnosti existuje iba spôsob, ako zmierniť existujúce príznaky. Medzi symptómy možno zaradiť horúčky, chudnutie, hnačky, avšak nakoľko ide o dlhodobé ochorenie, časom môže viesť k vážnejším problémom. Črevo v podstate nedokáže správne plniť svoju funkciu. Z tohto dôvodu organizmus nemá prístup k životne dôležitým živinám a vitamínom. Takže môže vzniknúť množstvo ďalších problémov súvisiacich s ich nedostatkom. Spomeňme napríklad osteoporózu, pretože organizmus nedokáže absorbovať správne množstvo vápnika.

Nebezpečné nádorové ochorenia

Rovnako ako mnohé iné časti nášho tela, aj črevá môžu byť napadnuté rôznymi druhmi rakovinových ochorení . Príznaky sú podobné ako pri zápalových ochoreniach: krvavá stolica, bolesť, náhla strata hmotnosti (vyhľ. rakovina tenkého čreva príznaky), ale môžu sa vyskytnúť aj úplne asymptomatické prípady (bezpríznakové). Preto je mimoriadne dôležité pravidelne absolvovať skríningové vyšetrenia. Príčiny vzniku môžu byť aj tu rôzne, no veľkou mierou k ich vzniku prispieva alkohol, fajčenie, nezdravý životný štýl, resp. životné prostredie (napr. práca s určitými chemikáliami).

Iné možné ochorenia

Žiaľ, zdravie tenkého čreva neohrozujú iba ochorenia zmienené v dvoch vyššie uvedených kategóriách. Niektoré choroby negatívne vplývajú na štruktúru čriev, takou je napr. divertikulitída. V tomto prípade sa slabšie miesta črevných stien doslova vydujú, čo v podstate samo o sebe neznamená problém. Avšak tieto sa môžu ľahko zapáliť, alebo krvácať. Hlavne u detí, ale v ojedinelých prípadoch sa vie doslova poskladať ako ďalekohľad. Ak tento stav nezačneme liečiť, môže mať smrteľné následky.

Možnosti diagnostiky, ako určiť ochorenia tenkého čreva

Vzhľadom na to, že nie je práve na najdostupnejšom mieste v našom tele, jeho dôkladné vyšetrenie rovnako nie je jednoduché. Našťastie je ale teraz už dostupných viacero možností, ako problémy s nimi spojené vyšetriť. Asi najpohodlnejšou variantou je kapsulová endoskopia. Pri tomto spôsobe vyšetrenia pacient prehltne kapsulu, ktorá obsahuje jednu kameru/fotoaparát, ktorý počas toho, ako prechádza tráviacim systémom, robí fotky. Na základe tých je možnosť odhaliť abnormality v spomínanom orgáne podstatne uľahčená. 

Druhou možnosťou je menej príjemná, tzv. horná endoskopia. Podstata toho je rovnaká, teda fotiť kamerou dopravenou do cieľovej oblasti. Rozdiel spočíva v tom, že kamera pomocou hadičky cez hrdlo a potom cez žalúdok prenikne do dvanástnika.

Liečba vzniknutých problémov

Keďže choroby môžu byť veľmi rôznorodé, v skutočnosti neexistuje žiadna všeobecná liečba, pokiaľ ide o problémy s tenkým črevom. Symptomatická liečba, ako sú laxatíva (preháňadlá), či práve lieky proti hnačke, sú samozrejme k dispozícii v hojnom počte, no v prípade tohto orgánu je omnoho dôležitejšie správne určenie diagnózy, po ktorom nasleduje cielená liečba daného problému, nielen symptómov.

V prípade infekčných zápalových ochorení sa môže prejaviť ako užitočná aj medikamentózna, prípadne dietetická liečba. Avšak pri rakovinových ochoreniach môže byť potrebný aj závažnejší chirurgický zákrok, chemoterapia a/alebo ožarovanie.

Čo možno urobiť v záujme prípadnej prevencie ochorení

Rovnako ako pri mnohých iných orgánoch, aj v prípade čriev platí, že ich zdravie nepriaznivo ovplyvňuje stres a vysoký príjem cukrov a tukov. Mnohí z nás sú postihnutí alergiou na nejakú potravinu, alebo živinu, napr. intolerancia lepku, alebo laktózy. Keď sa nám podarí zistiť, aké potraviny naše telo toleruje menej, možno stojí za to sa im vyhýbať, aby sme si udržali cenné zdravie. 

V našom hektickom životnom štýle je v dnešnej dobe veľmi bežné jesť rýchlo a jedlo poriadne neprežujeme a to samozrejme značne sťažuje tráviaci proces, teda prácu čriev. Navyše je dôležitý aj správny a dostatočný spánok, pretože kým my spíme, črevá naopak nie. Čo sa týka potravín, jedlá s vysokým obsahom vlákniny, ako fazuľa, hrach, ovos, môžu mať mimoriadne dobrý vplyv na celkové trávenie. Okrem toho môžu fermentované potraviny, ako napr. kimchi, výrazne prispieť k udržaniu zdravia črevnej flóry (teda baktérií v čreve).

https://www.cancer.ca/en/cancer-information/cancer-type/small-intestine/small-intestine-cancer/the-small-intestine/?region=bc    

https://www.asge.org/home/for-patients/patient-information/understanding-diverticulosis 

https://www.uofmhealth.org/conditions-treatments/digestive-and-liver-health/capsule-endoscopy 

https://www.cancer.org/treatment/understanding-your-diagnosis/tests/endoscopy/upper-endoscopy.html

Vitamín U so zľavou 20 %

Vitamín U je jediný produkt svojho druhu.

Jeho účinok zaujme najmä ľudí s podráždenou sliznicou žalúdka, pri nadmernej produkcii žalúdočných kyselín a refluxe. Odporúča sa užívať osobám postihnutým žalúdočnými vredmi.