Črevný parazit a iné červy – Nežiaduci hostia žijúci v nás

Nikto rád nehovorí o svojej chorobe. Obzvlášť nie vtedy, keď ide o niečo, čo v iných vyvoláva odpor a považuje sa za nechutné. Presne taký je črevný parazit a červy, ktoré sa, žiaľ, usadzujú aj v ľuďoch. Preto máme tendenciu tváriť sa, akoby sa nič nestalo, a nechávame parazity (organizmy žijúce na úkor iných organizmov) vyčíňať v našom tele. Ak im nevenujeme dostatočnú pozornosť, niektoré parazity môžu časom narásť až do niekoľkých metrov a môžu byť príčinou vážnych chorôb.
Čoraz viac ľudí sa domnieva, že ľahostajnosť k problematike parazitov je jedným z najväčších zlyhaní zdravotníctva. Preto je životne dôležité, aby sa čo najviac ľudí oboznámilo s faktami, na základe ktorých môžu bojovať proti parazitom ukrytým v ich telách. Už len preto, že v skutočnosti ide o epidémiu postihujúcu desiatky miliónov ľudí. Parazity sa totiž dokážu dlho skrývať a na ich prítomnosť často upozornia až choroby zapríčinené parazitmi.
Čo sú parazity?
Oprávnene môže vzniknúť otázka, čo presne sú parazity. Odpoveď je jednoduchá: sú to organizmy mikroskopických rozmerov alebo dokonca organizmy, ktoré môžu narásť až do veľkosti niekoľkých metrov a žijú v inom živom organizme – v našom prípade v človeku. Navyše nemusia byť prítomné len v tráviacom systéme, pretože parazity sa môžu usadiť aj vo svaloch, mozgu, očiach a koži.
Podľa niektorých odhadov na nás číha najmenej sto rôznych druhov pásomníc, háďatiek a jednobunkových parazitov. Podľa Dr. Zoltána Rónu, vedúceho Kanadskej holistickej lekárskej asociácie, sa parazity do nášho tela dostávajú najmä kontaminovanou vodou a potravinami – najmä výrobkami z bravčového mäsa, údenou šunkou a klobásami – zatiaľ čo k ich rozmnožovaniu prispieva nadmerné používanie chemikálií, ortuti a antibiotík. Nedávna štúdia publikovaná v roku 2020 preukázala, že extrakty z paliny (Artemisia herba-alba) a granátového jablka (Punica granatum) sú v laboratórnych podmienkach účinné proti črevnému parazitu Haemonchus contortus, čo naznačuje potenciál prírodných látok v boji proti parazitom. (1) Jedným z obzvlášť nebezpečných druhov parazitov je pásomnica bravčová (Taenia solium), ktorej larvy sa začínajú vyvíjať vo svaloch, potom putujú do centrálneho nervového systému a môžu sa dostať do očí a mozgu a nakoniec skončia v tenkom čreve.
Varovné príznaky črevných červov
Hoci sú parazity majstrami v skrývaní, naše telo nás na ich prítomnosť takmer vždy upozorní. Na činnosť parazitov môže poukazovať nevysvetliteľná únava a nevoľnosť alebo pretrvávajúce kožné vyrážky. Ak si chcete byť istí, nechajte si urobiť vyšetrenie stolice, a to trikrát. Je to dôležité, pretože pri vyšetrení sa zisťujú vajíčka v stolici, ale to je možné len vtedy, ak parazity v tom čase nakladú vajíčka.
V každom prípade, ak vaše celkové zlé pocity a choroby neustúpia po použití tradičných liekov, v záujme svojho zdravia podstúpte nejakú kúru zameranú na odstránenie parazitov, napríklad bylinný prípravok proti infekcii parazitmi Parasic.
Alergia
Parazity môžu nielen dráždiť, ale niekedy aj preniknúť cez vnútornú ochrannú vrstvu črevnej steny. Cez ňu sa potom môžu dostať nestrávené molekuly, na čo imunitný systém reaguje zvýšenou produkciou eozinofilov (typ bielych krviniek), čo môže viesť k zápalovým a alergickým príznakom.
Poruchy spánku a škrípanie zubami
Mnohí ľudia sa sťažujú, že sa pravidelne budia v noci medzi 2. a 3. hodinou ráno. Jedným z dôvodov môže byť to, že pečeň sa v tomto čase snaží očistiť telo od toxínov produkovaných parazitmi. Poruchy spánku môže spôsobiť aj svrbenie konečníka, ktoré je spôsobené hlístami, ktoré v noci kladú vajíčka mimo konečníka. V dôsledku škrabania sa vajíčka parazitov dostávajú do postele a potom do vzduchu, odkiaľ sa cez ústa vracajú do tela, kde sa vyvíjajú. Nie je to práve chutný proces… Ďalším typickým príznakom prítomnosti parazitov je škrípanie zubami, ktoré sa pozoruje najmä u spiacich detí.
Zápal čriev
Parazity a červy môžu dráždiť vnútornú stenu čreva, čo môže viesť k zápalu. V dôsledku zápalu čriev sa zhoršuje vstrebávanie živín, najmä tukov, ktoré sa preto objavujú v stolici.
Kožné ochorenia
V dôsledku parazitov sa môžu vyskytnúť žihľavka, ekzém a iné typy alergických kožných ochorení, často aj vredy a rany.
Bolestivé svaly a kĺby
Parazity sa môžu usadiť aj v kĺboch a svaloch. Lekári zvyčajne diagnostikujú spôsobenú bolesť ako zápal kĺbov (artritída).
Granulómy
Nádorovité uzliny obklopujúce mŕtve larvy alebo vajíčka parazitov sa nazývajú granulómy. Zvyčajne sa tvoria na stene hrubého čreva a konečníka, prípadne v pľúcach, pečeni, pobrušnici a maternici.
Hnačka
Niektoré druhy parazitov produkujú prostaglandín (látka podobná hormónom), v dôsledku čoho sa stolica môže stať vodnatou a podobnou hnačke.
Nervozita
Bezdôvodná podráždenosť a nervozita môžu často súvisieť s prítomnosťou parazitov, keďže ich toxické výlučky môžu dráždiť nervový systém. Dobrým príkladom je prípad Marie Callas: dlho sa nepredpokladalo, že svetoznáma operná speváčka môže mať v tele parazity, no po odstránení pásomnice žijúcej v jej organizme náhle schudla, jej pleť opeknela a dovtedy náladová povaha sa zmiernila.
Poruchy imunitného systému
Parazity inhibujú (potláčajú) vylučovanie imunoglobulínu (protilátky), čím narúšajú imunitný systém, ktorý stimulujú k neustálej obrane. V dôsledku zvýšeného stavu pohotovosti sa telo vyčerpá a stane sa bezbranným voči infekciám.
Chronická únava
Únava, príznaky podobné chrípke, poruchy koncentrácie a pamäti: to všetko môže byť spôsobené parazitmi, ktoré odoberajú živiny potrebné na normálne fungovanie organizmu.
Ťažké trávenie
Niektoré parazity výrazne zmenšujú prierez čriev, čo spôsobuje zápchu.
Nadúvanie a kŕče v bruchu
Zápal spôsobený červami žijúcimi v hornej časti tenkého čreva vedie k nadúvaniu a plynatosti. Časté nadúvanie je jedným z najpravdepodobnejších príznakov prítomnosti parazitov.
Anémia
Existujú parazity, ktoré absorbujú potravu cez vnútornú stenu čriev. Ak sa príliš rozmnožia, môže dôjsť až k vážnej anémii (chudokrvnosti).
Okrem vyššie uvedených príznakov môže na usadenie parazitov poukazovať aj obezita, silný pocit hladu, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti, nepríjemný zápach z úst, alebo nepríjemná chuť v ústach, bolesť v oblasti pupka, silný tlkot srdca, rozmazané videnie pri zohýbaní sa a vstávaní, svrbenie nosa a uší, slinenie počas spánku, astma, epilepsia, cukrovka, akné, migréna a silné bolesti hlavy, a na prítomnosť črevných parazitov môže poukazovať aj srdcové ochorenie a rakovina.
Dr. Hulda Clark, PhD. vo svojej knihe “Liek na všetky druhy rakoviny” uvádza dôkazy o tom, že všetky nádorové ochorenia sú spôsobené jedným druhom parazitov nazývaným Fasciolopsis Buskii. Podľa odborníčky, ak sa odstráni prítomnosť parazitov v tele, nádory z pacienta zmiznú.
Odkiaľ sa parazity dostávajú do tela?
Hlavným zdrojom nebezpečenstva sú kontaminované potraviny, neumyté zelenina a ovocie, pretože prostredníctvom nich sa do nášho tela môžu dostať vajíčka a larvy parazitov. Žiaľ, parazity sa do nás môžu dostať s veľkou pravdepodobnosťou aj z domácich miláčikov, pretože väčšina z nich, hoci aj nepozorovane, prenáša nejaké červy. Vajíčka parazitov odchádzajú cez výkaly zvieraťa, priľnú k ich srsti a odtiaľ sa pri hladkaní a láskavom dotyku – alebo dokonca vzduchom – dostanú do človeka. Je preto veľmi dôležité, aby sa najmä malé deti, tehotné ženy a chorí ľudia držali ďalej od infikovaných zvierat.
Hrubé črevo je ideálnym úkrytom parazitov
Hrubé črevo je skutočným rajom pre črevné parazity. Podľa stanoviska anglickej Kráľovskej lekárskej akadémie súvisí až 90% chorôb a nevoľností nejakým spôsobom s hrubým črevom. Odborníci identifikovali 36 druhov toxínov, ktoré sa tvoria v škodlivými látkami zanesenom hrubom čreve. Tieto toxíny sa dostávajú do krvného obehu a poškodzujú organizmus.
Dr. Bernard Jensen, jeden z popredných svetových odborníkov, tvrdí, že v hrubom čreve ľudí starších ako 40 rokov sa nachádza 2-12 kg škodlivých usadenín, v ktorých sa doslova hemžia črevné parazity. Nielenže poškodzujú náš organizmus, ale berú nám aj najcennejšie živiny. Preto sa môže stať, že hoci jeme zdravo, užívame vitamíny a výživové doplnky, nepozorujeme na sebe žiadne pozitívne zmeny.
Aby sme skutočne dosiahli požadovaný účinok, musíme pred zmenou stravy odstrániť z tela prítomnosť črevných červov. Dr. Donald Kelley sa domnieva, že aj obezita je spôsobená črevnými červami. Keďže pred nami zožerú cenné látky, nám zostanú len kalórie, ktorých naše telo navyše požaduje čoraz viac, aby tak nahradilo chýbajúce vitamíny. Zdravie hrubého čreva a jeho príležitostné čistenie je teda dôležitým prvkom v boji proti parazitom. Hovorí o tom aj štúdia o parazitických červoch a metabolických poruchách spojených s obezitou publikovaná v časopise Nature Medicine, kde tím vedcov z Univerzity v Georgii skúmal potenciálne pozitívne účinky molekúl produkovaných parazitickými červami na liečbu metabolických porúch spojených s obezitou. (2)
Je dobré vedieť, že hoci sa umývame aj niekoľkokrát denne, nebozkávame psov a dokonca nejeme ani neumyté ovocie, stále môžeme mať v sebe parazity. Nerobme si ilúzie, nie sme o nič lepší ako ostatní, ale aj keby sme boli, parazity o tom naozaj nevedia.
Čistiacou kúrou nemôžeme nič pokaziť, nanajvýš, ak v stolici nenájdeme nič zvláštne, môžeme o sebe povedať, že sa nám vyhli červy žijúce v tráviacom trakte. Už len preto sa oplatí kúra na očistu čreva a detoxikácia.
V boji proti črevným parazitom môžeme využiť aj silu prírody, keďže extrakty z granátového jablka vykazujú preukázateľnú účinnosť proti širokému spektru nežiaducich hostí od jednobunkových prvokov až po nebezpečné pásomnice, hlísty či pečeňové motolice, čím predstavujú cennú súčasť prírodných antiparazitických stratégií.
Vedecké zdroje:
1. https://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130108112451.htm
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32411422/