IBS (Syndróm dráždivého čreva) – Ako vážne je toto ochorenie?

Syndróm dráždivého čreva, čiže IBS, je ochorenie, ktoré možno s malou nadsázkou nazvať pomerne bežným. Postihuje v priemere každého piateho človeka. Hoci sa častejšie prejavuje u žien, zriedka, no môže postihnúť aj mužské pokolenie. Z pohľadu príznakov väčšinu prípadov netreba označiť za závažné, ak sa však tieto zhoršia, najbežnejším riešením je medikamentózna liečba.
IBS postihuje hrubé črevo a spravidla ide o dlhodobý, ba čo viac, celoživotný stav. Ochorenie začína vznikať v rannej dospelosti, vo veku približne 20 až 30 rokov. Aké komplikácie môžu sprevádzať toto ochorenie a prečo sa oplatí mať pred ním rešpekt? Aké užitočné informácie o chorobe už existujú, ale hlavne, aká pomoc existuje?
Príčiny vzniku IBS
Z hľadiska klasifikácie patrí IBS medzi funkčné ochorenia tráviaceho traktu. Pohyby čriev totiž riadi mozog prostredníctvom nervového systému, aj keď si to neuvedomujeme vedome. Táto komunikácia sa nazýva os črevo–mozog (tzv. brain–gut axis). Ak táto os nefunguje správne, črevá sa môžu stať nadmerne citlivými, teda irritábilnými – ako to napovedá aj názov ochorenia. Keďže komunikácia medzi mozgom a črevami neprebieha tak, ako by mala, svaly hrubého čreva nefungujú normálne. Nesprávne pohyby čriev, ktoré z toho vyplývajú, následne spôsobujú nepríjemné príznaky IBS.
Čo spôsobuje poruchu osi črevo-mozog, zostáva zatiaľ záhadou – existujú len teórie o tom, čo môže byť v pozadí. Podľa niektorých predpokladov môže ísť o zápal čriev, iné teórie zase hovoria o nevhodných stravovacích návykoch. Všimli si aj to, že ľudia, ktorí prekonali črevnú infekciu sprevádzanú horúčkou, sú náchylnejší na vznik IBS. S tým úzko súvisí aj zmena zloženia črevných baktérií – teda črevnej mikroflóry – alebo jej premnoženie.
Citlivosť na určité potraviny môže rovnako vyvolať nadmernú nervovú reakciu zo strany čriev, nie je však úplne jasné, či za IBS stoja vonkajšie faktory – napríklad zmena črevnej mikroflóry alebo určité potraviny a stravovacie návyky – alebo či ide o opačný jav, teda že práve v dôsledku IBS sa stávame citlivejšími na niektoré potraviny. Samozrejme, vylúčiť nemožno ani dedičný charakter ochorenia.
Zároveň sa oplatí zdôrazniť psychosomatické (telesné prejavy spôsobené psychickým stavom) príčiny. Mnohé ochorenia tráviaceho traktu možno spätne spojiť s nesprávnym stravovaním – čo do istej miery platí aj pri IBS – avšak pri tomto ochorení môže zohrávať mimoriadne dôležitú úlohu aj neustály stres alebo emocionálne otrasné zážitky. Keďže IBS je v podstate porucha na nervovom základe, nie je prekvapujúce, že stresujúci životný štýl alebo emocionálne problémy môžu prispieť k jeho vzniku. Stres je zodpovedný aj za iné ochorenia tráviaceho systému – napríklad za pálenie záhy –, preto ak trpíme syndrómom dráždivého čreva, nestačí zamerať sa len na vyšetrenie tela.
Syndróm dráždivého čreva – Príznaky ochorenia
Príznaky IBS však zvyčajne nie sú závažné, no nepochybne sťažujú každodenný život postihnutého človeka. Že ktoré konkrétne príznaky sa prejavia, závisí od konkrétneho pacienta, ale pokiaľ na sebe spozorujete nasledujúce príznaky, podozrenie na IBS má opodstatnenie a treba byť v strehu.
● Zvýšená tvorba plynov, nadúvanie
● Zvlášť silná hnačka, zápcha, alebo oboje striedavo
● Sekrét belavej farby, či hlien v stolici
● Zmenené pohyby čriev a vyprázdňovacie návyky
● Silná bolesť brucha, bolesť v podbrušku, ktorá sa prejaví po jedle a ustúpi po vyprázdnení
● Defekácia s pocitom nedostatočného vyprázdnenia
● Zvýšená precitlivenosť na určité potraviny
● Duševné, psychické problémy, ako napr. úzkosť, depresia
● Únava
Tieto bežné ťažkosti sú vynikajúco ukazujú, chorobu nemožno len tak jednoducho diagnostikovať. Ani to sa nedá len tak určiť, či za tým nejaké orgánové poškodenie, infekcia, alebo iná príčina. Vyššie uvedené príznaky môžu totiž poukazovať na celý rad iných ochorení tráviaceho systému, od relatívne ľahko liečiteľných až po ťažké, takže stojí za to brať ich vážne.
Typy IBS
V zásade rozoznávame tri typy tohto ochorenia, ktoré rozlišujeme na základe príznakov:
IBS D: Názov je anglickým ekvivalentom slova hnačka, teda „diarrhea“. Podľa tejto definície tu bude problémom, samozrejme, hnačka.
IBS C: Rovnako ako u predchádzajúceho typu, aj tu názov pochádza z anglického pomenovania. V tomto prípade je to “constipation”, teda syndróm spôsobuje zápchu.
IBS M: Posledným typom je tzv. “mixed”, čiže zmiešaný typ, pri ktorom sa striedavo vyskytuje hnačka a zápcha.
Diagnostika ochorenia IBS
Vzhľadom na to, že príznaky sú veľmi podobné príznakom iných problémov postihujúcich črevný systém, prvoradou úlohou diagnostiky je vylúčiť iné, v niektorých prípadoch chronické ochorenia. Práve to je dôvod, prečo je IBS tak trochu súhrnným názvom. Nakoľko testy neukazujú žiadne iné črevné ochorenie, lekár pravdepodobne klasifikuje všetky symptómy ako syndróm. Počas vyšetrení treba vylúčiť také ochorenia, akými sú potravinová alergia, laktózová intolerancia, citlivosť na niektoré lieky, napr. antacidá, problémy s enzýmami a zápalové ochorenia čriev, napr. Crohnova choroba, alebo ulcerózna kolitída.
Podobne ako pri iných črevných ochoreniach, aj v takýchto prípadoch sa vyšetrenie vykonáva bežnými metódami. Kolonoskopia a sigmoidoskopia sú bežné metódy na vylúčenie možného zápalu v čreve, zatiaľ čo vyšetrenie vzoriek krvi a stolice pomôže odhaliť prípadnú infekciu a hormonálne poruchy. Okrem toho prichádzajú do úvahy aj testy zisťujúce citlivosť na rôzne alergény a citlivosť na laktózu. Najdôležitejšie je neodďaľovať návštevu lekára, ak spozorujete niektorý z vyššie uvedených príznakov. Lekár odpovie na všetky naše otázky a môže poskytnúť personalizovanú terapiu.
Aké nebezpečenstvá hrozia pri IBS?
Pri mnohých ochoreniach zasahujúcich črevný systém existuje možnosť zhoršenia stavu, v ojedinelých prípadoch až komplikácií s následkom smrti. Túto skutočnosť treba žiaľ dostatočne často prízvukovať. Väčšina týchto ochorení sa dá liečiť, ale to si vyžaduje včasnú diagnostiku a následne vhodnú terapiou.
Našťastie, IBS tvorí výnimku. Podľa súčasného stavu vedy nezvyšuje riziko rakoviny, kolitídy, či Crohnovej choroby, nie je ani nákazlivá, či smrteľná, takže ktokoľvek ňou trpí, nie je v život ohrozujúcom stave. A hoci neexistuje aktuálne žiadny spôsob liečby, možno liečiť príznaky a mať ich pod kontrolou. Nejde priamo o nebezpečnú chorobu, avšak okrem toho, že poriadne strpčuje každodenný život, stále stojí za to venovať jej zvýšenú pozornosť.
Aj keď samotný syndróm možno ani nie, ale napríklad dlhotrvajúca pravidelná zápcha, alebo hnačka, ktoré vznikli ako dôsledok spomínanej choroby, už môžu okrem výrazného zhoršenia kvality života predstavovať značné nebezpečenstvo.
Vyvíjanie námahy pri zápche nemá dobrý vplyv na črevá a okrem vzniku hemoroidov sa môžeme stretnúť aj s problémami ako divertikulitída, čo sú vlastne výdute objavujúce sa na stene hrubého čreva. V horšom prípade sa môžu nielen zapáliť, ale aj prasknúť. Hoci rôzne preháňadlá (laxatíva), používané na zmiernenie zápchy, znižujú pravdepodobnosť vzniku zápchy, ich užívanie môže viesť až k závislosti. Črevné svaly doslova zlenivejú, ochabnú a už nebudú schopné samostatne hýbať so stolicou.
Podobne existuje možnosť dehydratácie pri hnačke spôsobenej spomínaným syndrómom, pretože prostredníctvom riedkej stolice organizmus stráca veľa vody. Dehydratácia môže byť veľmi zákerná, preto odporúčame nebrať ju na ľahkú váhu. Navyše, vplyvom hnačky môže nastať situácia, že črevá jednoducho nestihnú vstrebať živiny z prijatej potravy, ktorá sa do nich dostane. V dôsledku toho môžu vzniknúť príznaky podvýživy, a to aj napriek tomu, že jeme dosť.
Síce nie je na prvom mieste v rebríčku nebezpečenstiev, no zhoršenie kvality života spôsobené chorobou môže zhoršiť známky stresu, depresie a úzkosti, pretože neustále máme strach, že nedobehneme na toaletu včas. Tým sa vlastne dostávame do začarovaného kruhu, keďže rozvoj IBS sa často pripisuje hlavne stresu, úzkosti a vzájomných interakcii týchto procesov.
Prečo navštíviť lekára, keď syndróm dráždivého čreva nie je tak nebezpečný?
V skutočnosti samotné ochorenie nie je také nebezpečné, alebo v žiadnom prípade nie až natoľko ako divertikulitída alebo ulcerózna kolitída. Keďže sú však jeho príznaky veľmi podobné príznakom vážnejších ochorení, prípade pozorovania symptómov sa určite oplatí požiadať o konzultáciu gastroenterológa, alebo lekára. Už len preto, lebo neviete, či náhodou nejde o nejaké vážnejšie ochorenie. Úlohou vyšetrení je vylúčiť nádorové a iných závažnejšie stavy. V prípade, že je diagnózou IBS, s trochou nadsázky sme vyviazli pomerne lacno.
Liečba IBS prírodnou cestou
Nakoľko presné príčiny vzniku nie sú jasné, aj samotná liečba predstavuje problém. Stravovacie návyky môžu spôsobovať problémy rovnako, ako problémy duševného pôvodu, preto treba preskúmať pozorne obe oblasti. Vzhľadom na to, že niektoré pokrmy môžu spôsobiť doslova výbuch, náhly prejav symptómov, je najzrejmejšou liečbou zmena stravy alebo životného štýlu. Okrem iného sa pacientom zvyčajne odporúča diéta s nízkym obsahom FODMAP (fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly), ktorej podstatou je vylúčiť zo stravy ťažko stráviteľné uhľohydráty (sacharidy). Niektoré sacharidy – napr. sladidlá – môžu zvýšiť tvorbu plynov a prispieť tak k vzniku bolestí brucha. Treba sa vyhýbať laktóze, mnohým potravinám s vysokým obsahom fruktózy, niektorým druhom ovocia a zeleniny (broskyne, melóny, hrušky, jablká, cícer, fazuľa, šošovica, brokolica, karfiol). Naproti tomu možno konzumovať bezlaktózové mlieko, mäso, vajcia, ryža, quinoa, pomaranče, maliny a hrozno. Niektoré z povolených vymenovaných jedál môžu byť dokonca súčasťou kvalitných raňajok, a tak sa môžeme postarať o svoje črevá hneď na začiatku dňa.
Vo všeobecnosti treba zvýšiť príjem vlákniny, no dbajte na to, aby prevažovala hlavne vláknina rozpustná vo vode. Prispieva k tvorbe stolice normálnej konzistencie, s ľahkou pohyblivosťou. Na rozdiel od tejto vláknina nerozpustná vo vode s veľkou pravdepodobnosťou zhorší zápchu pri IBS, hlavne ak sa konzumuje v nadmernom množstve.
Probiotiká proti IBS
Keďže sa za jednu z hlavných príčin syndrómu dráždivého čreva považuje poškodená črevná flóra, prípadne črevná infekcia, probiotické prípravky môžu byť sľubné v liečbe. Probiotiká sú prirodzene sa vyskytujúce bakteriálne kmene v črevnom trakte, ktoré okrem podpory trávenia a zmiernenia zápalu črevnej sliznice zohrávajú aj úlohu pri podpore imunity. Probiotické prípravky obsahujú tieto baktérie a taktiež doplňujú prípadný úbytok baktérií v črevách. Niekoľko štúdií a experimentov, ako napríklad štúdia „Účinnosť probiotík pri syndróme dráždivého čreva“ dospelo k záveru, že probiotiká znížili závažnosť symptómov IBS, čo vlastne predstavuje podstatu liečby. (1)
Podľa prehľadovej štúdie „Probiotická terapia pri syndróme dráždivého čreva“ môžu probiotiká pomôcť zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva, najmä vďaka ich schopnosti ovplyvňovať črevnú mikroflóru, potláčať rast patogénnych baktérií, zlepšovať bariérovú funkciu črevnej sliznice a modulovať imunitnú odpoveď organizmu. (2)
Najsľubnejšími kandidátmi sú v dnešných časoch bakteriálne kmene Lactobacillus a Bifidobacillus. Obidve sa prirodzene nachádzajú v tráviacom systéme. Aj keď je na to potrebný ďalší výskum, tieto dva kmene sa javia ako účinné riešenie pri liečbe viacerých pacientov trpiacich ochorením IBS. Okrem toho môže byť lactobacillus dokonca účinný v prípade infekcie candida.
Podľa štúdie „Účinnosť Lactobacillus paracasei a Bifidobacterium longum“ pri zmiernení symptómov syndrómu dráždivého čreva (IBS) môžu bakteriálne kmene Lactobacillus paracasei HA-196 a Bifidobacterium longum R0175 prispieť k zlepšeniu tráviacich aj psychologických príznakov IBS, pričom účinnosť závisí od konkrétneho podtypu ochorenia. (3)
Vedecké zdroje:
1. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4356930/
2. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2886445/
3. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7230591/