Probiotiká pre zdravie pokožky
Každý, kto čo i len niečo pozná probiotiká, vie takmer okamžite povedať, čo sú a na čo slúžia. Baktérie a kvasinky s mimoriadne prospešnými účinkami, ktoré žijú v čreve; pokiaľ majú rovnováhu narušenú, môžu sa vyvinúť tráviace problémy, ako napríklad hnačka alebo zápcha, či iné ochorenia. Obsahujú ich potraviny ako napríklad kimchi alebo jogurt; produkujú aj viac vitamínov atď… Toto sú skutočne najznámejšie informácie o probiotikách, no majú aj funkciu, ktorá je oveľa menej známa. Okrem liečby tráviacich ťažkostí môžeme veľa urobiť aj tým, že budeme konzumovať probiotiká pre zdravie pokožky. Takže môžeme preto odporučiť ich užívanie aj v tejto oblasti. Stojí však za to liečiť pokožku a zdravie tráviaceho traktu takto zvlášť?
V črevách, na pokožke, všade…
Niekto by si myslel, že baktérie a iné mikroorganizmy žijú len v črevách, ale to je od reality skutočne ďaleko. Je pravda, že črevá sú domovom viac ako 400 druhov baktérií, ktoré za “ubytovanie a stravu zadarmo” platia rôznymi spôsobmi. No nie je to jediná časť nášho tela, kde sa cítia veľmi dobre. Napríklad druh huby Candida albicans prebýva aj na pokožke a v ústnej dutine, a kým nedôjde k jej premnoženiu, obzvlášť veľké problémy ani nespôsobuje. Naša pokožka slúži ako priestor pre život aj mnohým iným mikroorganizmom (podobne ako pri candide), napr. pre baktérie. Podobne ako u ich črevných náprotivkov ide o istý druh symbiotického vzťahu, keďže prostredníctvom svojho tela im dávame domov a jedlo (aj keď proti svojej vôli) a ony nám to odvďačia rôznymi spôsobmi, aj keď si to ani len nevšimneme.
V prípade kožných problémov, akými sú napríklad je akné, vyrážky, alebo rosacea, sa možno oplatí chcieť vyskúšať probiotickú liečbu.
Ako pomáhajú pri udržaní krásy pokožky?
Situácia je aj v tomto prípade podobná, ako pri baktériách žijúcich v čreve. Rôzne baktérie disponujú svojou prirodzenou rovnováhou, ktorej narušenie má za následok rôzne zdravotné problémy. Baktérie žijúce na pokožke, podobne ako baktérie črevnej flóry, produkujú a vylučujú také látky, ktoré zlepšujú stav pokožky, alebo pomáhajú organizmu vyvinúť vhodnú imunitnú odpoveď, napr. v záujme boja proti nejakej infekcii.
Čo sa spomínaného boja týka, môže to prebiehať napríklad produkciou zlúčenín, ktoré upokojujú imunitný systém, aby nenapádal pokožku z dôvodu vnímanej hrozby, pretože to môže viesť k zápalu.
Ukrývanie zlých baktérií pred imunitným systémom tvorí len akúsi taktiku. Niektoré kmene sa nezastavia, idú ďalej a zabraňujú množeniu škodlivých baktérií tým, že produkujú látky, ktoré ich zabíjajú.
Zabránenie imunitnej odpovede a sprievodného zápalu treba aj z toho dôvodu, že zvyšuje odolnosť pokožky voči takým škodlivým vplyvom, ako napr. slnečné žiarenie. Probiotiká teda môžu hrať – i keď iba nepriamo – dôležitú úlohu v prevencii vzniku vrások. Pokiaľ potrebujete v boji proti vráskam niečo konkrétnejšie, ani v tomto prípade vás probiotiká nesklamú. Môžu totiž podporiť aj tvorbu kolagénu. Množstvo a kvalita kolagénu v pokožke sú nevyhnutné z hľadiska vzniku vrások a vzhľadu pokožky celkovo. Z toho dôvodu nie sú tieto baktérie v žiadnom prípade zanedbateľným pozitívom.
Ďalšie výhody
Okrem straty kolagénu je ďalším kľúčovým faktorom predčasného starnutia pleti hydratácia. Spotrebu dvoch až dva a pol litra tekutín denne väčšina osôb jednoducho nedodržiava a to sa veru na stave pokožky prejaví, aj keď pomaly. A to ani nespomíname pokles hladiny kolagénu, ktorý taktiež súvisí aj s hydratáciou. Niektoré kmene baktérií môžu spôsobiť, že pokožka bude pevnejšia, vďaka čomu prepustí menej vody, čo vedie k menšej strate vody cez pokožku. To pomáha udržiavať krásnu, pevnú a mladistvú pokožku.
Probiotiká môžu prísť vhod aj v boji proti akné. Akné je často spôsobené zvýšenou tvorbou tuku v koži, pretože tuk upcháva kožné póry. Akné sú často spojené so zápalom, a tieto baktérie výrazne napomáhajú spomínaný zápal brzdiť. Vyrážky, okrem toho, že sú bolestivé, sa dokonca ťažko hoja. Kto by si nepamätal, že miesto kde pupienok na tvári vznikol, bolo viditeľné niekedy aj celé týždne či dokonca mesiace, pretože pokožka sa síce zahojila, ale začervenanie ostalo. Osoba, s ktorou práve randíme si to pravdepodobne ani nevšimne, no pohľad do zrkadla nám prezrádza pravdu a stále nás to máta. Aj v tomto prípade môžu byť probiotiká svojím spôsobom riešením, pretože pomáhajú pokožke rýchlejšie a krajšie sa hojiť.
Ktoré kmene sú účinné v prípade starostlivosti o pokožku?
Rovnako ako v prípade zdravia iných orgánov, aj tu odporúčame vhodnejší holistickejší, komplexnejší prístup. Zdravie pokožky nie je akousi samostatnou kategóriou čo sa témy zdravie týka. Preto je ťažké poukázať na konkrétny kmeň, ktorý v každom prípade zaručene pomôže. To samozrejme neznamená, že neexistujú kmene, ktoré sú špeciálne užitočné z hľadiska pokožky.
Zdravie pokožky nesúvisí len so všeobecným stavom imunitného systému, ale dokonca aj s trávením, keďže pokožka sa v konečnom dôsledku skladá z toho, čo jeme. Správne trávenie a vstrebávanie živín je teda prvou líniou, ktorú môžeme konať v záujme zdravia pokožky. Vychádzajúc z toho môžu probiotiká, ktoré napomáhajú tráveniu, ovplyvniť zdravie pokožky, aj keď nepriamo.
Po zúžení okruhu sú práve druhy Lactobacillus a Bifidobacterium, ktoré môžu vyvíjať v podstate najpriamejší vplyv na zdravie pokožky. Napríklad kmene Lactobacillus paracasei a Lactobacillus reuteri preukázali v pokusoch protizápalové účinky na kožu.
Výsledky štúdií
V ďalšom experimente boli myšiam bez srsti podané Lactobacillus johnsonii a Bifidobacterium breve. Cieľom experimentu bolo zistiť, či tieto probiotiká nejakým spôsobom zmenia, alebo ovplyvnia odolnosť pokožky voči UV žiareniu. Myši, ktoré konzumovali probiotiká, nemali až natoľko poškodenú látku zvanú elastan v koži, ktorá predstavuje nevyhnutný faktor pre elastickú, mladistvú pokožku, ktorú inak UV žiarenie ničí.
Ďalšia štúdia skúmala vplyv kmeňa Lactobacillus rhamnosus na pokožku. Podľa štúdie tento kmeň baktérií prispel k posilneniu izolačnej funkcie pokožky. Tá je nevyhnutná pre dlhodobé zachovanie mladistvého vzhľadu. Lactobacillus rhamnosus tiež podporoval estetickejšie hojenie rán a jaziev.
Okrem toho môže byť Lactobacillus acidophilus nápomocný pri znižovaní atopickej dermatitídy a akné.
Probiotiká a deti
Užívanie probiotík podporuje aj fakt, že u dojčiat, ktoré dostávali probiotiká, bola menšia pravdepodobnosť vzniku príznakov ekzému. Obzvlášť zaujímavý bol najmä fakt, že matka počas tehotenstva, resp. dojčenia užívala probiotiká, čo malo dobrý vplyv aj na zdravie dieťaťa. Probiotiká najčastejšie obsahujú potraviny ako sú jogurty a kyslá kapusta, no možno užívať rovnakým spôsobom aj ako doplnok stravy – napr. fo forme kapsúl. V prípade kapsúl treba skontrolovať, koľko druhov a aké typy bakteriálnych kmeňov obsahuje konkrétny prípravok. Treba skontrolovať, na aké choroby sa prípravok neodporúča. Pri užívaní antibiotík treba totiž klásť dôraz na obnovu poškodeného mikrobiómu pomocou prospešných baktérií.
Niekoľko slov na záver
Napriek všetkým výhodám týchto mimoriadne prospešných baktérií a kvasiniek však zdravá pokožka ešte stále začína zdravou stravou, nehovoriac o dostatočnej ochrane pred škodlivým UV žiarením. Nemožno však opomenúť ani úlohu probiotík v tejto problematike. Je totiž takmer samozrejmosťou, že dokážu užitočne pomôcť pri trávení a rôznych ochoreniach tráviaceho systému. S ohľadom na tieto súvislosti môžeme teda hovoriť o probiotikách, ktoré pôsobia špecificky na pokožku, nakoľko skutočne majú preukázateľne pozitívne účinky. Avšak popri starostlivosti o pokožku netreba zabúdať na neodškriepiteľnú dôležitosť výživy a správneho trávenia. Pokožka, rovnako ako všetko ostatné, sa tvorí prijatou výživou a pokiaľ trávenie nefunguje správne, skôr či neskôr sa to prejaví aj na našej tvári.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352647515000155?via%3Dihub#bb0225